15.03.16, 08:40

Henryk Kowalczyk: Obniżenie podatków to dobry pomysł, ale...

- Obniżenie podatków jest dobrym pomysłem, ale nie w tej chwili. Musimy sprawdzić, jak wyjdzie uszczelnianie VAT - mówił na antenie Radia Zet Henryk Kowalczyk

Pytany przez Monikę Olejnik w Radiu Zet, czy VAT m.in. na foteliki dziecięce, mieszkania czy bilety do kina będzie podniesiony z 8 do 20%, odpowiedział:

- To jakieś pomysły, które są pewnie w środowiskach czysto dyskusyjnych. Na pewno nie ma takiego projektu ani zamysłu. Nie będzie podnoszonej stawki VAT-u. Nie będzie na pewno w tym roku ani w przyszłym obniżonej aż do 20% podstawowej stawki VAT. Musimy zobaczyć, czy realizują się dochody podatkowe, żeby myśleć o obniżeniu. Chociaż oczywiście obniżenie podatków jest generalnie dobrym pomysłem, ale jeszcze nie w tej chwili. Musimy sprawdzić, jak wyjdzie uszczelnianie VAT - powiedział.

Kowalczyk odniósł się także do podatku handlowego.

- Cały czas jest rozmowa i rozważanie różnych wariantów, bo faktycznie Komisja Europejska żąda od nas wyjaśnień. Są cały czas dwa warianty, może nawet je przedstawimy do konsultacji. Jeden to podatek liniowy z wysoką kwotą wolną od podatku, a drugi wariant – niższa kwota wolna, ale podatek progresywny. Chcemy to jeszcze przedyskutować z handlowcami - podkreślił.

- Obniżenie wieku emerytalnego było naszym zobowiązaniem i my jesteśmy do tego gotowi, natomiast w tym momencie trwają rozmowy z częścią związkowców nt. włączenia stażu pracy. Stąd nie obniżamy wieku emerytalnego już, bo są wnioski o powiązanie tego ze stażem pracy i tutaj opinie są różne. Musimy to wypracować, sprawdzić skutki finansowe. Na proste obniżenie wieku emerytalnego już jesteśmy gotowi - dodawał

Szef Komitetu Stałego RM stwierdził, że staż pracy wynosiłby 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet. Jak przyznał jednak, nie jest to dobry pomysł:

- Nie, to nie jest dobry pomysł, dlatego, że bardzo trudno jest udowodnić, więc byłyby nierówności, jeśli chodzi o staż pracy. Poza tym byłyby grupy zawodowe, w których mężczyźni mogliby odchodzić na emeryturę w wieku 56 lat. Ten pomysł nie jest dobry. Trzeba go zmodyfikować - mówił.

kz/300polityka.pl/radiozet.pl

Komentarze

anonim2016.03.15 12:32
Podatki będą obniżane dla wybranych - tak jak teraz dla stoczni, za chwilę dla kopalni czy innych państwowych firm. Reszta musi bulić na 500+.