02.03.19, 09:50screenshot Youtube - Fakt RMF FM

Jarosław Kaczyński: Nie obawiam się powrotu Donalda Tuska

Wiem, że mi jest przypisywana władza, której nie mam. Dobrze, że nie mam aż takiej, bo to zawsze jest niezdrowe. To nie jest tak, że ja się kogoś pozbywam albo nie pozbywam. Te osoby chciały kandydować i w związku z tym kandydują” - mówił Jarosław Kaczyński odnosząc się do kwestii wyborów do Parlamentu Europejskiego.

W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie stacji RMF FM prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił:

Są przy tym różne przyczyny, są także różnego rodzaju polityczne kalkulacje z tym związane. Bo trzeba przecież patrzeć do przodu, sporo lat do przodu. Ale przede wszystkim to jest decyzja tych osób. Nikt nie jest zmuszony do tego, żeby wyjeżdżał”.

Pytany z kolei o to, kto będzie mógł zastąpić szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oraz wicepremier Beatę Szydło, Kaczyński odpowiedział:

Nie chcę tej chwili mówić o rzeczach przyszłych i niepewnych. To znaczy ja jestem przekonany, że Joachim Brudziński i także Beata Szydło wejdą do Parlamentu Europejskiego, natomiast jeśli chodzi o osoby, które wejdą w ich miejsce, to jest kwestia jeszcze w tej chwili w jakiejś mierze przynajmniej otwarta”.

Dodał też jednak:

Chociaż gdyby pan mógł zajrzeć do mojej głowy, to by pan znalazł jakieś nazwiska, ale proszę wybaczyć, będę dyskretny”.

Prezes PiS pytany był też między innymi o to, czy stawiłby się na przesłuchanie w prokuraturze, gdyby ta zdecydowała się na wszczęcie śledztwa ws. spółki Srebrna. Jarosław Kaczyński odpowiedział:

Oczywiście, przecież jakie mam inne wyjście? Jestem obywatelem jak każdy inny”.

Tu dodał jednak, że w tej sprawie nie ma sobie nic do zarzucenia.

Nie będę mówił o tym, jaki mam stosunek do bohatera tych wydarzeń. Natomiast mogę powiedzieć jedno: chciałem zrobić coś bardzo pożytecznego z punktu widzenia już nawet nie tylko mojego obozu politycznego, ale po prostu Polski. Nieco zrównoważyć tę sytuację na rynku idei, instytucji, które mogą wspierać różnego rodzaju idee”

- podkreślił prezes PiS. Dodał też:

Tutaj chodzi mi zupełnie konkretnie o fundację Batorego, bardzo mocną, która nie ma instytucji konkurencyjnej po prawej stronie. Czy nawet w centrum. Sama jest dzisiaj fundacją… Trudno w ten sposób fundację kwalifikować, ale gdyby już kwalifikować, to można powiedzieć, że bardzo, ale to bardzo lewicową”.

Jarosław Kaczyński pytany był też o „nową piątkę”. Odpowiedział, że nie był to pomysł jego, ale Prawa i Sprawiedliwości. Dodał:

Ja wymyśliłem kiedyś 500+, to jest prawda. Wymyśliłem zresztą wiele innych rzeczy, ale akurat ta „piątka” powstała gdzie indziej… oczywiście bardzo się cieszę i uczestniczyłem w rozmowach na ten temat, co by tutaj uczynić, ale w żadnym wypadku nie przyznaję się do autorstwa”.

W rozmowie poruszono też temat ewentualnego powrotu Donalda Tuska. Prezes PiS odpowiedział, że w żaden sposób owego powrotu się nie obawia. Pytany natomiast o kwestię pomnika Tadeusza Mazowieckiego, odpowiedział, że w żaden sposób nie będzie przeciwko temu protestował.

Jarosław Kaczyński był także pytany o kwestię katastrofy smoleńskiej. Podkreślił, że ma zaufanie do Antoniego Macierewicza jeśli chodzi o jej wyjaśnienie:

Uważam, że on idzie po niesłychanie trudnej drodze. To nie jest normalne wyjaśnianie katastrofy lotniczej. Pan redaktor i nasi słuchacze doskonale wiedzą, jak to się normalnie dzieje. Przecież były takie katastrofy na nieodległych terenach. Jednak to wszytko wyglądało zupełnie inaczej”.

Poruszony został też temat wypowiedzi szefa MSZ Izraela. Jarosław Kaczyński w tej kwestii nie ma wątpliwości:

Z całą pewnością – a w szczególności po tej wypowiedzi ministra Katza – powinny nastąpić jednoznaczne przeprosimy, bo wypowiedź była arcyskandaliczna”.

Pytany natomiast o to, czy w przyszłości mógłby objąć funkcję premiera, prezes PiS zaprzeczył, dodając, że w ogóle tej kwestii nie rozpatruje. Podkreślił też, że on sam niebawem skończy 70 lat i to w tym mniej więcej wieku w Polsce przeważnie kończy się kariery polityczne.

Ja to powtarzam, biorę to pod uwagę. To nie oznacza, że się w tej chwili gdzieś wybieram, że chcę odchodzić, ale też uważam, że to iż ludzie o pokolenie ode mnie młodsi przejmują ster, czy już przejęli w wielu wypadkach stery, to jest zjawisko dobre”

- mówił Jarosław Kaczyński.

dam/RMF FM,300polityka.pl

Komentarze

edi2019.03.15 10:52
UWAGA ! SPORO TU NA FORUM PŁATNYCH LEWACKO-RUSKICH TROLLI - WON DO MOSKWY PAJACE
edi2019.03.15 10:49
P. JAROSŁAW KACZYŃSKI - TO WIELKI MĄŻ STANU - WIELKI POLSKI PATRIOTA - DUŻO ZDROWIA PANIE PREMIERZE !!!!!!!!!
anonim2019.03.3 6:36
Ta mała pokraka zaklina rzeczywistość. Nigdy już nie będziecie samodzielnie rządzić.
Marzena2019.03.3 1:42
M.Błaszczyk", obserwując twoje wpisy nie trudno zauważyć, że jesteś tu w pracy.! Piszesz jakby pod zamówienie? Płacą ci, czy z przekonania to robisz? Czytałam, że namierzyli ostatnio na portalach w sieci 80 tysięcy trolli polskojęzycznych, płatnych przez lewaków.! Nie piszesz 3-4 zdania jak my, tylko całą jakby stronę! Całe tyrady i to zawsze pod każdym artykułem jesteś ze swoją zadrą! Niczym jakby ze ściągi piszesz ! Nie wierzę, że tak masz pod ręką: linki, fakty, liczby, dane, daty, zdarzenia, nazwiska, którymi tu operujesz itp.... Zawsze, ale to zawsze dajesz kontrę tam, gdzie pochwalą inni ten Rząd i Jego polityke i dowalasz jak ktoś zgani! . Tu Sonia teraz napisała prawdę i pochwaliła Prezesa Kaczynskiego, a ty od razu swój wywód poniżający ! To mi śmierdzi lewactwem! Trzeba mieć wieeele czasu aby tyle godzin dziennie siedzieć i na Polskę wylewać tyle brudów! Wiedz, że nie tylko ja tak myślę, wielu o tym mówi! Proszę pomyśl o tym. To przykre dla nas! Jestem normalną Polką, dość wykształconą i to mnie boli.
Maria Błaszczyk2019.03.3 3:10
Piszę z przekonania. Tyle, ile mam ochotę. Ty masz ochotę 3-4 zdania - ja "jakby całą stronę". Jeśli masz dowód na tych 80 tys. trolli - to ujawnij. nie chcielibyśmy, by w tak nieuczciwy sposób prowadzono walkę polityczną. Jak dowodów nie masz - to może zmień źródła, które czytujesz.... Informacje wyszukuję w internecie - Tobie też to polecam. Sprawdzam je w miarę możliwości. Zupełnie nie wiem natomiast, co jest "poniżającego" w wymienieniu kilku faktów uzasadniających, czemu się nie zgadzam z czyjąć opinią. Nie wiem, czym to smierdzi. Jak dla mnie - dbałością o prawdę. Tu akurat poglądy nie mają najmniejszego znaczenia, ten rząd krytykują w zasadzie wszyscy, z wyjątkiem jego zwolenników. I ja nie wylewam żadnych brudów na Polskę. Ja się o nią troszczę i dlatego staram się, by tak szkodliwa władza w najbliższych wyborach została odsunięta na bocznicę. To się nazywa aktywność obywatelska. Jak masz kontrargumenty - to chętnie podyskutuję. Ale jesli Twoim problemem jest, że mam za dużo czasu, to nic na to nie poradzę. Z całą pewnością nie jest moim celem sprawianie Ci (czy komukolwiek) przykrości. Jeśli gdzieś napisałam nieprawdę - chętnie sprostuję. Ale jeśli to prawda sprawia Ci przykrość, to czuję się zupełnie bezradna w tej kwestii, nie będę kłamać, by Ci było przyjemnie. Zresztą, czy tego naprawdę byś chciała? Z całą pewnością Ty piszesz nieprawdę. Nie ma mnie pod "każdym artykułem". Zupełnie nie rozumiem, po co tak kłamać? Jestem tam, gdzie coś mnie zainteresuje lub coś chcę sprostować. Dla mnie przykre jest niszczenie mojego kraju. Przykre jest zrujnowanie jego pozycji miedzynarodowej. Przykre jest to, że cały demokratyczny świat, patrzy na niego z obrzydzeniem i zgrozą.
Lookacz2019.03.3 8:11
Prezentowana tu "wiedza" i "elokwencja" Marii to w większości wklejki przygotowane, przez aktywistów stowarzyszenia "My rodzice" zajmującego się promocją homoseksualizmu i walką z Kościołem Katolickim a którego ojciec Marii, Marek Błaszczyk jest współzałożycielem i prezesem, ... ot cała tajemnica dziwnej z pozoru, aktywności Marii B. P.s. Zaprzeczysz Mario? :-)
Maria Błaszczyk2019.03.3 12:31
Zaprzeczę. Sama piszę swoje komentarze. Mój ojciec jest zbyt zajęty stowarzyszeniem. Które z kolei nie "promuje homoseksualizmu". Co najwyżej promuje "bycie rodzicem osób nieheteronrmatywnych" - wiesz, coś w stylu "Zostań jeszcze dziś matką geja - tęczowy breloczek gratis" albo "Dla każdej osoby, która w marcu urodzi lesbijkę - prenumerata "Repliki" na cały rok". Dobry borze, jak można takie głupoty wypisywać... Ręce opadają.
Kinga2019.03.3 22:19
Mario. o jakim ty "borze" myślałaś pisząc ten komentarz! Czy to tylko twój błąd językowy, czy głęboki las-bór? Czy upokorzenie naszego Boga?? Masz rację: " Ręce opadają nam, a nawet niektórym spodnie...! Myślę, że celowo napisałaś z małej litery i przez rz, zamiast "ź", innych błędów nie zrobiłas przecież! A komentarze, to napewno piszesz sama, tatuś cię nie prowadzi za rączkę, znasz literki, umiesz pisać Prawda?
Maria Błaszczyk2019.03.5 20:58
O takim borze z sosnami, a co? To Cię obraża, że bór piszę małą literą? I tak, prawda. Znam całe mnóstwo literek...
Monika2019.03.3 22:33
DZIĘKI CI LOOKACZ" za odkrycie tej ajemnicy. Jesteś gość! Dobrze wiedzieć! Więc to prawda, pisze sama, ale ma gotowce od tatusia, to jej chleb powszedni! WIĘC JUZ WIEMY CZEGO MOŻNA SIĘ PO NIEJ SPODZIEWAĆ! NIC TU PO NIEJ, JUŻ WIĘCEJ NIE BĘDZIE NAM ROBIŁA WODY Z MÓZGU! Wiemy kim jest, niech wszyscy to przeczytają! Bedziemy olewać jej artykuły i już.!
Maria Błaszczyk2019.03.5 21:01
Straszna tajemnica, sama o tym pisałam. I nie, nie mam od nikogo gotówców. Mój tata prowadzi swoją działalność społeczną, a ja swoją. A tak z ciekawości - co Ci przedtem przeszkadzało olewać moje "artykuły"?
lolek kremowka2019.03.2 19:44
Nasze złote,kochane Słońce Narodu przemówiło
Sonia2019.03.2 21:04
Bardzo podoba mi się wypowiedź J.Kaczyńskiego,to jest polityk któremu ufam,nie zawiodłam się i wiem ,że mówi prawdę.To człowiek ,którego ludzie po latach wspominać będą z sentymentem.To prawdziwy patriota i zależy mu na Polsce jej racji stanu i jej mieszkańcach.
Maria Błaszczyk2019.03.3 0:20
I wyraża to, że mu zależy: nazywając jej mieszkańców "elementem animalnym"; niszcząc instytucje demokratyczne, szkolnictwo, powietrze, służbę zdrowia, kinematografię, teatry i Janów Podlaski desygnując na kluczowe stanowiska ludzi, którzy pasą się za podatnicze pieniądze (nagrody, co się należały, największa w historii flota rządowych limuzyn, najwyższe w historii zarobki w róznych miejscach, takich jak NBP czy TVP itd) wybierając na kluczowe stanowiska osoby... no.... niekompetentne. Premiera - nałogowego mijacza się z prawdą, ministra spraw zagranicznych - a to pana gadającego o stosunkach dyplomatycznych z San Escobar, a to człowieka wciagającego nas nie wiadomo po co w konflikt z Iranem; pana ministra zdrowia, który twierdzi, że głodowe racje żywieniowe w szpitalach są dobre, bo pacjentów musi odwiedzać rodzina; panią minister oświaty, której w ogóle nie przeszkadza, że szkoły muszą właśnie upchnąć, bez żadnych dodatkowych środków czy lokali, po 2,5 dziecka na miejsce w klasach pierwszych szkół średnich; pana ministra środowiska, który nie odróżnia lasu gospodarczego od pierwotnego, a okres lęgowy ptaków uważa za przesąd; szefa KNFu szantażującego i korumpującego przedsiębiorcę; i tak można bez końca; umieszczając komunistycznych zasłużponych działaczy, gdzie się da - pana Kujdę, pana komunistycznego prokuratora Piotrowicza, pana sędziego Kryże i kogo tam jeszcze... zapewniając parasol ochronny takim osobom, jak pan senator Bierecki, pan Kamiński, ludziom winnym śmierci pana Igora Stachowiaka. Pozwalając na to, żeby ludzie umierali w największej od lat 40-tych liczbie - a to wszystko po to, by pan Putin był zadowolony, że kupujemy od niego węgiel. Jeśli to jest dbałość o polską rację stanu i jej mieszkańców, to może moglibyśmy sobie znaleźć kogoś, komu zależy troszkę mniej?
JaKi2019.03.2 17:56
Kaczyński się nie obawia Tuska ale Fronda już tak. Wystarczy poczytać newsy o Tusku pełne obaw i strachu
rdaneel2019.03.2 15:51
"Nie obawiam się powrotu Donalda Tuska" w Polsce też udało mi się przed nim uciec...
anonim2019.03.2 20:44
To Tusk uciekł do swojej promotorki.
Katolik2019.03.2 11:29
Lgbt niszczy: Kościół, rodzinę, dzieci, młodzież, kobiety, mężczyzn, wiosnę, i tęczę Lgbt niszczy więc również swoich twórców Czy ktoś mądry będzie głosował na ludzi ich wspierających?
JaKi2019.03.2 17:58
Damy radę to powstrzymać.Zatrzymaliśmy gender,zatrzymamy LGBT zatrzymamy i kosmitów z UFO czy biblijną Apokalipsę
Gepetto2019.03.2 11:28
Kryształowy deweloper przemówił. Klękaj plebsie.
anonim2019.03.2 11:11
Który prokurator zechce przesłuchać pana Kaczyńskiego, kolegę pana Ziobry, prokuratora generalnego ? No który ? Nie widzę.
anonim2019.03.2 10:49
Prezes to niezłomny bohater! Nawet w sejmie łazi z ochroną -na którą podatnik wydaje ponad milion rocznie! A PiS wciska ludziom że ten człowieczek ,bojący się własnego cienia, obalił komunę w Polsce!
anonim2019.03.2 20:40
Sovietish Patriot.