05.07.19, 08:40Fot. Pixabay, CC 0 / Fot. via Flickr, CC 0

Katolicy piszą do papieża Franciszka: Nie chcą zmian w ,,Ojcze Nasz''

Amerykańscy katolicy podpisują petycję do papieża Franciszka. Chodzi o tekst modlitwy „Ojcze nasz”. Proszą Ojca Świętego o to, by nie dokonywał zmian w anglojęzycznej wersji modlitwy.

Podpisy pod petycją zbiera amerykański Ruth Institute. Uważa, że zmiana doprowadzi do niepotrzebnych podziałów.

Jak wiemy, papież zatwierdził już zmianę we włoskiej wersji językowej. Pojawiają się już przecieki, wedle których planowano zmiany również w wersji angielskiej. „Nie wódź nas na pokuszenie” zastąpione zostałoby przez sformułowanie „nie dopuść, byśmy ulegli pokusie”.

W petycji pada poruszająca argumentacja:

Nauczyliśmy się słów tej modlitwy od naszych matek i ojców, babć i dziadków, naszych księży, sióstr i braci. Proszę, nie niszcz tego cennego połączenia z tymi umiłowanymi ludźmi, z naszą tradycją i przeszłością. Proszę, nie zamieniaj tych ukochanych słów”.

dam/pch24.pl,Fronda.pl 

Komentarze

tak nie bo2019.07.5 23:07
Wyciąganie ludzi z niewoli. Z niewoli różnych lęków. Upadek nie musi być zły i nie trzeba się jego aż tak bać. Może on dawać możliwość wzrostu. Upadek nie musi być tragedią, a oddawanie się Bogu zawsze jest szczęściem. Powstawanie jest ważne. Powstawanie jak najszybciej i w najlepszym stylu. Niech dopuszcza na mnie, niech mnie wodzi i pomaga mi wychodzić z tego. Ja się w końcu nauczę ...
Jerzy2019.07.5 21:36
Nie !!! 2000tys lat apostołowie,księza, biskupi. papieze 2tys. wszyscy się mylili? tylko przyszedl Frańciszek? i on wie lepiej? nie!!1 Pan Bóg wiedzie ,wiódł i bedzie wiódl na pokuszenie wielu ludzi. to jestFrańciszek wie lepiej. próba ognia./Wytapianie w ogniu . przeciez mamy setki prykładów w starym testamencie.Gdzie Sam abraham ma zabić swojego syna,,,Czy to nie było wiedzenie na pokuszenie?Jest mnóstwo przykładów.Siostra Teresa z avilla która przyczyniła się do powstania wielu klasztorów sióstr Karmelitanek ,przy kazdej próbi e [opisuje to w swoich dziełach] miała olbrzymie trudności .Pisała wtedy ze Pan Bóg dopuszcza aby diabeł mieszał ,aby podrzucał zle mysli,zwatpienie,rozpacz itd... Pan Bóg dopuszcza pisała Św.Teresa...pierwsza siostra uznana za Doktora Kościoła!. nie....Frańciszek wie lepiej. Sam Frańciszek czasem staje się przykładem że Bóg wiedzie nas na pokuszenie.!
Mejer2019.07.5 21:32
Bóg nie wodzi na pokuszenie(ewentualnie może je dopuszczać na człowieka ale tylko po to aby je pokonał i wzrósł w swiętość. Dlatego mądre jest stwierdzenie "nie dopuść, byśmy ulegli pokusie") Oczywiście rozważanie nie dotyczy statystycznego Janusza który kościół odwiedza raz w roku i to jedynie na święcenie jajek. Człowiek żyjący bez sakramentów nie jest w stanie oprzeći sie pokusom - jedynie je konsumuje, zachwala, promuje i w efekcie walczy z odmiennym myśleniem.
Ryszard Olejniczak2019.07.5 13:49
Od dwóch tysięcy lat obowiązuje jednobrzmiący dokładnie znany i dokładnie zapisany tekst Ojcze Nasz, wypowiedziany przez Chrystusa w języku aramejskim (żaden papież ani synod nie ma tu nic do gadania, bo Jezus Chrystus nakazał się modlić właśnie tymi słowami). Trzeba go tylko wiernie przetłumaczyć.To grzech i wstyd (ciemnoty) przywoływać jakiekolwiek inne argumenty (ważniejsze jest to co mówiła babcia, czy to co powiedział Zbawiciel?)
Contral2019.07.5 13:03
Zaraz zaraz... a ta zmiana to jakiś obowiązek czy tylko propozycja?
laikat2019.07.5 12:50
Przez 2 tysiace lat Ojcze Nasz bylo dobre. I nagle w epoce politycznej poprawnosci, zhumanizowania chrzescijanstwa nagle cos nie gra (?) Byl dopiero co Sobor i nagle cos komus nie pasuje.
Gnostyk2019.07.5 12:23
W sumie, tak na prawdę, to świeccy nie mają tu nic do gadania. Muszą robić tak jak nakazują im księża (papież)
Jan Radziszewski2019.07.5 14:20
Był taki Heretyk co Prawo Boże zmieniał a nazywał się Marcin Luter a teraz w piekle diabeł go ogniem pali
Star2019.07.5 11:01
Najpierw zakazano Mszy w rycie trydenckim (największy błąd) teraz zmienia się treść najważniejszej modlitwy dla chrześcijan, przed nami komunia dla rozwodników, kobiety księżmi, sakrament dla małżeństw gejowskich, usankcjonowanie księży gejów. Przepowiednie nie kłamią: najpierw schizma potem terror w stosunku do konserwatystów, zakaz cytowania starego testamentu a na końcu apokalipsa. Strach się bać
anonim2019.07.5 10:17
Zmiana nastąpiła w roku 1988 (czyli za JPII) w języku, którym mówi większość katolików na świecie - hiszpańskim https://es.wikipedia.org/wiki/Padre_nuestro Anglosasi nie muszą słuchać papieża - mają sporo alternatyw.
wstyd2019.07.5 10:06
jakby ktoś z Was szanownych katolików zapomniał, bo oczywiście jak widać czytacie Pismo codziennie, to dokładnie tak brzmiał oryginał i sam Jezus tak kazał się modlić. Na pokuszenie to wtórne tłumaczenie z łaciny. Gratulacje hipokryci.
Andrzej2019.07.5 12:46
To Ty się wstydź. Jaki oryginał? Grecki, aramejski czy hebrajski? Septuaginta? A po co jesteś na tej niebieskiej kulce? Żeby żyć długo ,zdrowo i szczęśliwie. A może jednak po to by mając rozum i wolną wolę opowiedzieć się za Stwórcą lub za Lucyferem. To czas próby. Wszystko co Cię otacza jest zaprogramowane. Tylko człowiek może sam o sobie decydować. Płyniesz w łódce tyłem do kierunku nurtu,nie mogąc się odwrócić by spojrzeć co Cię czeka w czasie podróży. Na Twojej rzece na jej końcu jest wodospad i wąska odnoga ze spokojną wodą. Dostałeś wiosła i informację co jest na końcu rzeki.Na pogodę i nurt rzeki nie masz wpływu. To Twoja próba. Co lepiej pasuje: "nie wódź Nas na pokuszenie" czy " nie pozwól byśmy ulegli pokusie"? Przecież chodzi o oddzielenie zboża od kąkolu, ale dopiero wtedy, gdy dojrzeje zboże do żniw.Chwasty się spali. To się trzyma "kupy".
wTrójcyJedyny2019.07.5 10:01
Zapytajmy Jezusa... A no tak, on milczy.
Mario2019.07.6 16:42
akurat nie milczy wystarczy przeczytać Mateusz6.13 i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!
V732019.07.5 9:58
przecież to całkiem inne znaczenie Apokalipsa to nie fikcja
Antyherezja2019.07.5 9:30
Z jednej strony są jakieś racjonalne przesłanki, aby takiej zmiany dokonać. Z drugiej nie ufam Franciszkowi, którzy zaliczył już tyle podejrzanych i kontrowersyjnych słów oraz zachowań, więc nie wierzę, aby jego lewicowy umysł mógł coś dobrego wnieść do kościoła, dlatego raczej nie majstrowałbym przy tej modlitwie.
JONASIK2019.07.5 9:09
Trzeba wypracować kompromis. "Nie wódź nas na pokuszenie” + „Nie dopuść, byśmy ulegli pokusie” Wychodzi na: "Nie wódź, byśmy ulegli pokusie" :))