08.03.20, 14:13Fot. via onet.pl

Koszmar – ofiary epidemii budziły się w grobach

Każdy, kto myślał kiedyś przez chwilę o tym, że budzi się w trumnie zakopanej głęboko w ziemi, wie, jak okropny jest ten strach. W o ileż bardziej przerażającej sytuacji stanęli ci, którzy przeżyli ten koszmar w rzeczywistości.  

Tafefobia to strach przed pochowaniem żywcem. Towarzyszy on ludzkości od tysięcy lat. Dzisiaj ci, którzy cierpią na tę fobię, chcą, aby po ich śmierci do trumny włożyć im telefon komórkowy. Kiedyś taką formą zabezpieczenia było montowanie przy grobie dzwonka połączonego sznurkiem z trumną. Miało to pozwolić zmarłemu na wezwanie pomocy w razie „obudzenia się”.

Okazuje się jednak, że strach przed obudzeniem się w trumnie nie jest tak irracjonalny, jakby się zdawało. Historia zna bowiem bardzo wiele przypadków, kiedy uznani za zmarłych i pochowani, tak naprawdę żyli. Medycyna zna dzisiaj wiele chorób, które mogły prowadzić do błędnego zdiagnozowania śmierci. Nowoczesna medycyna może takie schorzenia diagnozować, kiedyś jednak nie było to możliwe. W okresach, kiedy szalały zarazy, pomory i epidemie zdarzało się, że przez ogromną liczbę chorych i zmarłych, organizowano pogrzeby dla żywych ludzi. Dzisiaj badania archeologiczne pokazują przypadki prób wydostania się z trumny w grobach z tamtych czasów.

U ubiegłym roku w czasie remontu kościoła w Szprotawie otwarto stare krypty, w których przed 200. laty chowano zmarłe, a jak się okazuje, również żywe zakonnice. Ułożenie ciała jednej z sióstr wskazuje, że przed śmiercią próbowała się wydostać z grobu. Była ona najpewniej ofiarą panującej na tych terenach wówczas epidemii.

Podobna historia miała się też przytrafić jednemu z największych Polaków, księdzu Piotrowi Skardze. Kiedy w trakcie procesu beatyfikacyjnego otwarto jego grób, znaleziono ślady wskazujące na to, że próbował wydostać się z krypty.

W stanie śpiączki miał zostać pochowany też w 1852 roku rosyjski pisarz i dramaturg, Mikołaj Gogol. On również miał obudzić się w grobie.

Obudzenia się w zakopanej trumnie uniknął natomiast kompozytor, Niccolo Paganini. Jako dziecko przeszedł ciężką chorobę i uznano go za zmarłego, jednak w czasie pogrzebu zaczął się ruszać.

Zdarzało się też, że nagły powrót do życia odbierał życie komuś innemu. W 1964 roku pewien lekarz przeprowadzał sekcję zwłok zmarłego mężczyzny. Wykonując pierwsze cięcie mężczyzna ten nagle usiadł i złapał przerażonego patologa za gardło. Lekarz umarł na zawał serca, za to mężczyzna przeżył.

Niestety, osoby cierpiące na tafefobie dalej mają powody do lęku. W 2010 roku w okolicach Szczecina uznano za zmarłego Jana Szymańskiego. Jednak udało mu się uniknąć przedwczesnego pochówku, bo w czasie brania miary na trumnę, zakaszlnął.

 

kak/ na podstawie tekstu Małgorzaty Maćkowiak, Onet.pl

Komentarze

Stary i niepotrzebny.2020.03.26 18:28
Francja. „Opieka na koniec życia dla 80-latków, opiatami i tabletkami nasennymi”.
Rochel572020.03.9 11:52
Bo wiedzą ile nagrzeszyli. Wolna wola to broń obusieczna i nie każdy na nią zasługuje. Ma się tak, jak dziecko z zapałkami. Dla niektórych bezpieczniej jest: słuchać-wykonywać-meldować.
HMMM2020.03.9 8:20
W 2010ym!!??? SZOK!!!!!
Ja2020.03.9 8:17
W 2010 ym????!!!!! SZOK !!!!!!!
Palindrom2020.03.9 10:29
Szok w tym, że nadal, jak osiedlowy śmietnik, łykasz wszystko i cokolwiek, co nie wiadomo kto wrzuca ci do mózgu do wierzenia.
Czesc2020.03.8 20:21
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek w wieku od 21. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, więcej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://www.xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie spotkajmy się! włącz konto vip abym wiedziała, że jesteś realnym facetem i rzeczywiscie chcesz sie spotkac! tylko pewne osoby!
RS2020.03.8 19:07
Na frondzie przedruki z onet-u, coraz ciekawiej się tu robi. W 2010 roku brano miarę na trumnę Janowi Szymańskiemu? To już chyba nie te czasy, trumnę kupuje się według wzrostu zmarłego. Artykuł jest reklamą zakładów pogrzebowych, które robią większy interes na kremowaniu zwłok.
Tanie lajki2020.03.8 18:46
https://bit.ly/2IvK4Cw oferuje bardzo szeroki zakres usług marketingowych związanych z subskrypcjami i polubieniami mediów społecznościowych. Oferuje on zakup lajków na takich serwisach jak Instagram, Facebook, YouTube oraz SoundCloud.
Jamroży2020.03.27 22:23
WOW! Serio?
emil2020.03.8 18:36
Kompletne bzdury opowiada tu jeden kretyn obwiniający Kościół o spalenie żywcem 100 000 czarownic. Ten dureń, ten nieuk oczywiście nie bierze pod uwagę ludowych wierzeń i przesądów zwł. na wsi, którzy np. chorobę i wszelkie nieszczęścia uznawali za wynik czarów osób z sąsiedztwa. Których potem w wyniku donosu i pomówień palono na stosie. 95 % spalonych na stosie to właśnie rezultat ludowych porachunków. Na ten temat były przeprowadzane liczne badania z wykorzystaniem źródeł pisemnych. Tego durnia powinno się wywalić z forum za obrażanie internautów.
anonim2020.03.8 18:56
Przez kilka wieków ( aż do połowy XIX w) zginęło z rąk Inkwizycji nie 100 000 a kilka milionów ludzi , zwłaszcza kobiet oskarżonych nie tylko o czary , ale i o herezję ( tu głównie mężczyźni ) co dla Kościoła było jednoznaczne . W Polsce Inkwizycja nie szalała . Głównie w Europie Zachodniej . Nie pamiętam czy w Polsce były były jakieś ofiary ? Jeśli tak , to sporadyczne . Poza tym pojęcie Polski jest tu rzeczą względną , gdyż jej granice były dość ruchome a czasem wcale jej nie było . Na moich terenach nikt nie spłonął .
Maz2020.03.9 4:41
Ofiary stosów były, ale głównie tam, gdzie rządzili protestanci. Nie ma co się rozpisywać, zacytuję tylko jeden znamienny fragment na zachętę do poczytania, a niżej podaję linki. "Mimo że przez wiele jeszcze lat w Europie płonęły stosy, po przełomowym roku 1614 inkwizycja hiszpańska nie skazała na śmierć ani jednej osoby w sprawie o czary - wszystkie procesy kończyły się uniewinnieniem lub czysto symbolicznymi karami. Stanowi to jaskrawy kontrast z krajami protestanckimi - nic zresztą dziwnego jeśli pamięta się jak wielkim zapałem, wręcz obsesją chwytania czarownic pałał zarówno Marcin Luter, jak i Kalwin (w 1545 roku Kalwin spalił za czary - wg własnego widzimisię, bez żadnego sądu - 31 osób w Genewie). Choć trudno w to uwierzyć człowiekowi wychowanemu na propagandzie mówiącej jak to inkwizycja hiszpańska polowała na czarownice, fakty świadczą iż właśnie zachowanie świętego Officium w tej sprawie stanowi najjaśniejszy punkt na mapie średniowiecznej Europy.” Ten cytat jest stąd: http://analizy.biz/marek1962/inkwizycja.htm#palenieczarownic http://apologetyka.org/dzialala-inkwizycja-ofiar-pochlonela/ I tu inne: http://sredniowieczny.pl/19-nieznanych-faktow-na-temat-inkwizycji/
WaWal2020.03.11 7:27
Ja pójdę dalej w tym rozumowaniu. W praktyce kościół katolicki był święty więc nie mógł zabijać. Dokładnie jak sanhedryn, nie mógł zabić Chrystusa, bo nie wolno zabijać. Podobnie kościół katolicki zgłaszał wyroki władzom świeckim a te je wykonywały. Nawet najgłośniejszy przypadek spalenia na stosie św Jana Husa, choć zdawać by się mogło że dokonany przez inkwizycje, jako że posiadał on list żelazny od Zygmunta Luksemburskiego, był dokonany przez władze świeckie po odwołaniu tego listu. Tylko pytanie czy można obciążać karą kata za wyrok inkwizycji? Co do protestantów, zwłaszcza Kalwinistów, to działali oni w swoim imieniu nie w imieniu jakiegoś kościoła, bo według rozwiniętej przez Kalwina doktryny w zgodzie z biblią nie ma czegoś takiego jak księża, czy kapłani składający na ołtarzu ofiary. Jest powszechne kapłaństwo, i każdy jest odpowiedzialny za brata. Ale fakt, statystyki są porównywalne.
AVI2020.03.14 21:43
Skąd wziąłeś kilka milionów? Może podasz link, bo to jest wielka bzdura.
Nina2020.03.8 17:45
Nowoczesna medycyna też się myli nie tak dawno w Oławie w województwie dolnosląskim uznano mężczyzę za zmarłego, obudził się w kostnicy i poszedł do domu.Domownicy jak go zobaczyli to o mało sami nie umarli ze strachu. Podobnie było ze staruszką,która obudziła się w chłodni i tylko dzięki temu,że usłyszał jej stukanie pracownik to ją z niej wypuścił.Też była prawdziwa historia w czasach PRL rodzina powiadomiła swoich kewnych,że umarła im babcia,chcieli od nich trochę pieniędzy na pogrzeb.Zawołali fotografa by zrobił jej zdjęcie w trumnie.Fotofraf na odchodnym zapytał ile ma sztuk im zrobić. Wóczas babcia usiadła i powiedziała,że jeszcze jedno dla niej. Gośc o mało nie dostał zawału i podał sprawę do sądu, dlatego to upoblicznili.
M.2020.03.8 17:41
A gdzie byl wtedy wasz milosierny "buk", frondo-szczurki?
stop idiotom2020.03.8 18:25
Nie przejmuj się , dewiancie !
Palindrom2020.03.9 10:23
Niedługo się dowiesz, gdzie jest twój bóg…
Wojtek Polak2020.03.8 16:32
Ze-sra-łem sie w majtki muszę się umyć wychodzę
Lobo2020.03.8 16:00
Was już naprawdę po...doliło.
anonim2020.03.8 15:37
A my mamy korona wirusa , czyli kolejną zarazę już na Śląsku . 29 lutego przyjechał z Włoch nowobogacki Gorol , któremu zachciało się jechać tam na narty . No i swoim bezmuzgowiu , jak to oni mają w zwyczaju podobno zgłosił się na oddział szpitalny w Ornontowicach pod Rybnikiem . Ile osób zaraził przez ten tydzień nie wiadomo , ale wczoraj dopiero zawieziono go na oddział zakaźny w Raciborzu . A w Rybniku , Żorach , Raciborzu , Wodzisławiu nadal ( czyli od 1,5 miesiąca ) maseczek brak . Nawet tych najprostszych nie mówiąc już o bardziej specjalistycznych . Wojewoda Śląski razem z obstawą oczywiście jak to polskojęzyczni , nie będący rdzennymi mieszkańcami tych ziem mają w zwyczaju ...........nawija nudle na uszy i unika niewygodnych pytań . To tyle o nowej zarazie . Polska jest na nią przygotowana . :):):):):):):):):):) Może Polska jest ? Śląsk nie .
Wojtek Polak2020.03.8 15:40
nie martw się korona wirusem a tym wirusem który masz korona debil.
src2020.03.8 16:02
Pochodzę też ze Śląska, ale sorry, takich głupot już dawno nie czytałem.Masz wirusa w głowie!
anonim2020.03.8 18:42
Może urodziłeś się na Śląsku , ale Ślązakiem nie jesteś . Napisałabym ci jakiej jesteś narodowości , ale się tym razem powstrzymam . To " sorry " I forma pisowni cię zdradziła . Opinia takich ludzi mnie w najmniejszym stopniu nie interesuje . Ja jestem u siebie . Nie podobają się moje głupoty ........to z powrotem . Tam , skąd przybyli przodkowie .
Tutejszy2020.03.8 16:25
Mosz chłopie recht gorole to same w sobie wirusy ale te maski ci nie pomogom ani przeciwko jednym ani tym z koronom
anonim2020.03.8 16:57
Wiym , że te maski mi nie pomogom . Tak sie yno interesuja czy som już czy dali ni ma . Jo licza na siebie a niy na polsko służba zdrowia . No i ciekawi mie dalszy rozwój wypadków . A tyn drugi wirus o kerym piszesz to sie som zwalczy . Bydziesz widzioł . I bydymy mieć spokój . Nie na darmo piszę od lat : PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO SŁOWIAN .
Michał Jan2020.03.8 18:38
Wydawałoby się, że Naród Śląski taki mądry, a nikomu nie chciało się dowiedzieć, że te maseczki tylko na bakterie i to wydychane?
anonim2020.03.8 18:46
Dlatego Naród Śląski tego nie kupuje . Wykupuje nacja napływowa . Ale nie bardzo ma co co wykupować , gdyż od półtora miesiąca nie było dostaw w aptekach . To tak informacyjnie . Gdybyś przeczytał wcześniejsze dwa wpisy to wiedziałbyś o tym .
Pisbusters2020.03.8 15:16
Obyście kiedyś Kaczyńskiemu do grobu nie dali dzwonka lub telefonu
Wojtek Polak2020.03.8 15:38
mam pytanie ub-watelu rp czy przestaniesz razem z kod-em jeździć po Polsce i rozsiewać wirusy.
AVI2020.03.14 21:39
Martw się o siebie, hejterze.
niestety, starcza desperacja mnie ogarnia2020.03.8 14:49
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły otwarte, a ja mam pod bokiem podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie pseudonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim), "Polak" albo "Słowianin", "Sarmata"(a to dobre!) a ostatnio jestem "𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤" - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami" jak 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, 𝐎𝐭𝐭𝐨 itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
komentator niezależny2020.03.8 15:52
A to Lenin też był pedałem? Hmmm, nie wiedziałem...
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2020.03.8 23:39
Znaczym siem i tak i tak. Takiem obojniakiem.
man.of.Stagira2020.03.8 17:06
Zaniepokojona intensywnością i ilością kontaktów homoseksualnych tow. Ilicza była najbardziej jego małżonka już w okresie po zamachu na jego życie. Lenin, jak widać, był biseksem z dużymi potrzebami. To mówią dokumenty oficjalne rosyjskie. Mało znane. tyle
Fido2020.03.13 4:38
Wszystko jest do sprawdzenia.Jesli to prawda to mozesz miec problem.Jesli nie to masz cos nie pokolei pod czacha I wymyslasz.To tez jest zboczenie,ale mniej szkodliwe.Radze usun tego posta bo prawo dobierze ci sie do d...y
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.8 14:43
Największy zbrodniarz w dziejach ludzkości to Kościół Katolicki. Przypomnę parę faktów: -"ewangelizacja" Indian- ok. 100 mln wymordowanych przez 200 lat, -eksterminacja całych narodów: Prusów, Jaćwingów, Słowian Połabskich, -holokaust katarów- ponad milion wymordowanych, w większości spalonych na stosach żywcem, -eksterminacja innych "heretyków" przez 500 lat św. Inkwizycji- dobrze ponad milion (wliczając zamęczonych na torturach i galerach), -polowanie na czarownice- ponad 100.000 kobiet spalonych żywcem lub zamęczonych, -wojny religijne wszczynane przez Kościół- miliony pomordowanych, -"ewangelizacja" w Indiach i na Dalekim Wschodzie po odkryciu drogi do Indii- ponad milion pomordowanych. Tak że stalin, hitler i komuniści chińscy przy "dokonaniach" Kościoła Katolickiego to tylko "bardzo niegrzeczni chłopcy"...
Gamberro2020.03.8 15:13
Idz sie dalej kretynizuj ,ale na łonet
Marek 2020.03.8 15:24
skąd masz te dane. chyba z moskwy.
Jan Radziszewski2020.03.24 13:32
Lucyfer go oświecił jak Karola Marksa „Ja chcę się zemścić na tym, który panuje nad nami”, „młoda dusza, niegdyś wierna Bogu, skierowana została do piekła”. Marks nienawidził nawet pojęcia Boga. Był zdecydowany „wypędzić Boga kopniakiem”. W jednym z wierszy tak pisze „Tak więc Bóg wydarł mi moje wszystko, w nieszczęściach, ciosach losu. Te wszystkie jego światy, rozwiały się bez powrotu. I nie zostaje mi nic do tej pory, jak tylko zemsta. Chcę sobie zbudować tron na wysokościach. Jego szczyt będzie lodowaty i gigantyczny. Jego wałem ochronnym będzie obłąkańczy strach, jako szczyt najczarniejszej agonii. A kto podniesie na ów tron swój zdrowy wzrok, odwróci się od niego blady i milczący jak śmierć. Wpadnie w pazury ślepej, dreszczem przejmującej śmiertelności, aby jego szczęście znalazło grób”. Poemacie „Le Menestrel” tak się wypowiada: „Wyziewy piekielne pochodzą od mego mózgu. I napełniają go aż ja staję się szalony. Aż moje serce staje się zupełnie zmienione. Patrz na tę szpadę. Książe ciemności sprzedał mi ją”. A w dramacie „Qulanem” anagram Emanuela (Bóg z nami) tak mówi: „On uderza pałeczką i daje mi znak, a ja, z coraz większą pewnością tańczę taniec śmierci. I oto są także Qulanem! Qulanem! To słowo rozbrzmiewa jak śmierć, poczym przedłuża się aż do wygaśnięcia. Zatrzymaj się! Ja go trzymam! I oto wznosi się wtedy z mego umysłu. Jasne, jak powietrze, spojone, jak moje kości. Lecz ja mam siłę gnieść was moimi ramionami i miażdżyć was (ludzkość), z siłą huraganu, podczas gdy nam wspólnie otwiera się przepaść rozwarta w ciemnościach. Zatoniecie aż do głębin. A ja pójdę z wami śmiejąc się”.
Waldemar J.2020.04.8 1:11
Janie R.......Prawdę piszesz!
taro2020.03.8 15:27
jestem ciekawy jaka to bolszewicka komorka dokarmia twoja mozgownice, ze takie bzdury wypisujesz.
t.m.2020.03.8 15:31
Zapomniałeś o Sodomie i Gomorze oraz potopie-wyłączna wina Kościoła Katolickiego.
Wojtek Polak2020.03.8 15:34
debil i nieuk prawdziwy potomek debili bolszewickich. że by o czymś pisać najpierw trzeba o tym poczytać. te brednie wyssałeś z brudnego własnego palucha banana a może z czegoś innego?. czytaj to nie boli nawet bolszewików.
Joanna2020.03.8 18:15
Twoja głupota i niewiedza jest porażająca !!!!!!!!!! dureń i nieuk jesteś
mar2192020.03.8 18:42
Musi się pan douczyć zamiast powtarzać te same wzięte z sufitu dane. Tylko prawda jest ciekawa.Milion ofiar inkwizycji? hahahaha. 5000 i to skazanych w większości za przestępstwa pospolite.hahahahaha pozdr.
historyk2020.03.8 22:24
Piszesz tak okropne bzury ze szkoda poleminizowac. Poczytaj, a nie sluchaj durnej propagandy lewactwa i antychrysta.
Marek2020.03.8 23:11
Jesteś poważnym zagrożeniem dla kabaretów. Możesz tam zrobić karierę. Teksty masz naprawdę niezłe :)) Ale to nie w tym temacie i na tym forum.
abc2020.03.9 11:25
Jeśli mówisz o faktach , to podawaj fakty a nie wymysły. Dane wziąłeś chyba z kapelusza. A np. jeśli chodzi o czarownice to większość spalili protestanci a nie katolicy
anonim2020.03.12 22:20
Do tego narodu prawda nie dociera . Nie fatyguj się więc .:)
aspiring educationalist2020.03.8 14:25
No i masz wytłumaczenie "cudu zmartwychwstania" @kak Powtórzę moje pytanie - dlaczego katolicy tak bardzo boją się śmierci?
roman2020.03.8 15:29
Bo ich wiara jest bardzo płytka.
Zatroskany2020.03.8 17:00
Jaki odważny się znalazł... tylko Stachu jest najodważniejszy, wszystko wie. prorok wytłumaczył już nawet co to zmartwychwstanie. Nie boi się śmierci. niestety za tym wszystkim stoi mały przelękniony Stasiu.
Nina2020.03.8 17:49
Gdy człowiek umiera to po jego duszę też zgłaszają się szatani ponieważ są przerażający to moze tego się boją, szatan do końca chce duszę wziąść do piekła. Jak umrzesz to się dowiesz.Miałam sąsiada ateistę jak umierał to się ze strachu darł na kilka metrów bo się ich przestraszył.
M.2020.03.8 18:23
O jezusie.... hahahahahaahahahahahha
Jan Radziszewski2020.03.24 13:27
żeby tobie się nie przytrafiło gdy będą cię kremować
Jan2020.03.8 17:50
Stachu, katolicy nie boją się śmierci bo starają się żyć zgodnie z nauczaniem Jezusa....Natomiast Stachu i inne dziwne typy z tego portalu dopiero zaczną się bać jak dopadnie ich choroba, rak....to wtedy starają się nadrobić stracony czas bez Pana Boga i wołają księdza i korzą się ...Stachu życzę ci abyś wkrótce przejrzał na oczy ale nie w ostatniej godzinie życia...
Michał Jan2020.03.8 18:35
Zmartwychwstać w stanie, jak po potrąceniu przez samochód o prędkości 80 km/h i przebitym włócznią sercu, to oczywiście pikuś. Katolicy nie boją się śmierci jako takiej, ale nagłej. Moja propozycja: więcej danych przed komentarzem. Ignorantia nocet.
espada2020.03.9 13:11
katolicy boja sie smierci?skads to wytrzasnal?!! katolicy nie boja sie smierci bo wiedza ze jest ona przejsciem na tamten swiat. mowie o smierci ciala.
On2020.03.9 15:19
To nie Katolicy Stachu boją się śmierci, to ty się boisz.
Sympatyk 2020.04.20 8:22
wspomnisz te słowa i będziesz się bardzo wstydził ...