11.01.19, 20:08Zdj. Drabikpany, CC BY SA 2.0, Flickr

Mniej religii w warszawskich szkołach? Jest odpowiedź archidiecezji

Wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska wystąpiła do metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza oraz biskupa diecezji warszawsko-praskiej, ks. Romualda Kamińskiego o zgodę na ograniczenie godzin religii do jednej lekcji w tygodniu. Chodzi o przepełnienie w szkołach średnich i problem tzw. podwójnych roczników. 

Z powodu reformy edukacji szkoły ponadpodstawowe będą musiały przyjąć nie ok. 19 tys.- jak zazwyczaj, ale nawet 44 tys. nastolatków. To efekt tzw. kumulacji roczników: o miejsca w szkołach średnich będą się w tym roku starać jednocześnie absolwenci gimnazjów oraz młodzież kończąca ośmioletnią szkołę podstawową. 

"Robimy wszystko, by zapewnić młodzieży odpowiednie warunki do nauki, dlatego zwróciłam się do Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza oraz do Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualda Kamińskiego z prośbą o możliwość zmniejszenia liczby godzin religii w klasach pierwszych do jednej w tygodniu. Jest mi niezmiernie miło zakomunikować, że spotkania przyniosły oczekiwane rezultaty"- napisała na Facebooku Kaznowska. 

Rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński poinformował, że w przyszłym roku szkolnym będziemy mieć do czynienia z wyjątkową sytuacją. 

 "Jeśli w danej szkole będzie taki problem, dyrektor złoży prośbę do kurii. Obaj warszawscy biskupi zadeklarowali, że każdą prośbę będą rozpatrywali indywidualnie. Nie można tego rozpatrywać w taki sposób, że odtąd każdy uczeń pierwszej klasy będzie miał jedną godzinę religii tygodniowo"- tłumaczył duchowny. 

Jednocześnie ks. Śliwiński zaznaczył, że kwestie te są regulowane przez rozporządzenie MEN z 14 kwietnia 1992 r. Rzecznik archidiecezji warszawskiej podkreślił, że zmniejszenie liczby godzin religii możliwe jest tylko czasowo, w dodatku w wyjątkowych sytuacjach. 

"Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk spotkali się z Wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską w sprawie przewidywanych przez Urząd Miasta problemów związanych z organizacją zajęć w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/20. Każdy wniosek dyrektora szkoły o zmniejszenie liczby godzin lekcji religii zostanie rozpatrzony indywidualnie i w trosce o dobro uczniów. Biskupi wyrazili nadzieję, że w wielu przypadkach będzie możliwe zachowanie dwóch lekcji religii w tygodniu"- informuje diecezja. 

yenn/Facebook, Fronda.pl