20.09.21, 12:33Fot. Screenshot You Tube Napoli Canale

Neapol. Cud św. Januarego znów się odnowił!

Trwający od kilkunastu wieków cud relikwii męczennika za wiarę – św. Januarego znów się odnowił. Jak niemal co roku, w pięknej neapolitańskiej Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zamknięta w szklanej ampułce skrzepnięta krew  męczennika za wiarę św. Januarego – upłynniła się.

O zdarzeniu, które w cudowny sposób powtórzyło się w niedzielę o godz. 10.01 poinformował wiernych nowy arcybiskup Neapolu Domenico Battaglia. Abp Battaglia był osobiście obecny podczas dokonania się cudu San Gennaro, jak św. Januarego nazywają Włosi.

Św. January był biskupem Benewentu nieopodal Neapolu i poniósł śmierć męczeńską w 305 roku, podczas prześladowań chrześcijan za panowania rzymskiego cesarza Dioklecjana. Według tradycji jedna z pobożnych kobiet, obecna podczas egzekucji świętego, zebrała do flakonika pewną ilość krwi męczennika. Krew ta przez wieki nie zmieniła swoich własności morfologicznych aż do chwili obecnej. Choć San Gennaro poniósł śmierć za wiarę w Chrystusa w Benewencie to jednak od 1497 roku relikwie jego krwi znajdują się w katedrze w Neapolu, którego jest patronem.

„Wspaniale jest gromadzić się wokół tego ołtarza w celu celebracji Eucharystii życia i proszenia o wstawiennictwo św. Januarego, byśmy kochali coraz bardziej życie i Ewangelię. Nie zawsze nam się to udaje, bo życie naznaczone jest słabościami i kruchością” – powiedział w obliczu niedzielnego cudu św. Januarego abp Battaglia.

Rozgrywający się niemal co roku od kilkunastu wieków cud, jest zjawiskiem niewytłumaczalnym z punktu widzenia nauki oraz podstawowych praw fizyki. Krew męczennika znajdująca się w ampułce rozpuszczając się zmienia swoją objętość. Bywa, że pęcznieje i wypełnia cały pojemnik, a czasem zajmuje mniejszą przestrzeń. Zmianom ulega również nasycenie jej koloru, od jaskrawej do ciemnej czerwieni. Czas przechodzenia ze stanu stałego w ciekły również bywa zróżnicowany. Nieraz dzieje się to w jednym momencie, innym razem proces trwa kilka minut, a nawet cały dzień. Podobnie wygląda sytuacja z krzepnięciem krwi św. męczennika Krew św. Januarego w niewytłumaczalny sposób nie podlega zatem najbardziej elementarnym prawom przyrody, bo gdyby podlegała, już dawno uległa by zepsuciu lub przemieniła się w garstkę prochu.

Gdy cud św. Januarego nie powtórzy się któregoś roku w neapolitańskiej katedrze, tamtejsi wierni interpretują to jako zapowiedź niepokojących wydarzeń. Sytuacje takie miały miejsce choćby w 1944 czy 1980 roku. W tym pierwszym przypadku mieszkańców dotknął wybuch wulkanu Wezuwiusz, w drugim doszło do tragicznego trzęsienia ziemi w Irpinie, która była największą klęską żywiołową w historii powojennych Włoch i spowodowała śmierć blisko 3 tys. osób.

Do relikwii św. Januarego znajdującej się w katedrze w Neapolu pielgrzymowali również papieże, m.in. Pius IX, Jan Paweł II, Benedykt XVI czy Franciszek.

 

ren/deon.pl, adonai.pl

Komentarze

Kasio22021.09.23 20:35
Ci od ośmieszania cudów Eucharystii za kilka tygodni będziecie kwiczeli ze strach. Powodzenia należy wam się to.
Oficiall JPII pedophille Psyho Hooligans 😍2021.09.23 19:20
a tak na poważnie... To te bóstwo ma takie cuda w rękawie tylko? Może coś bardziej miłosiernego, ludzkiego... Coś dla potrzebujących... nową studnię z wodą, jadłodajnię, szpital... nie wiem KUR... AĆ!!! Cokolwiek!!!
Grizzly2021.09.23 19:12
Jeżu złoty... straszna rzecz 😤!!! Jak by takie coś w naszym zakładzie masarskim się stała to katastrofa!!! Jak krupnioka (kaszankę) z takie usrojstwa zrobić??? Masakra...
Padre Canalio2021.09.23 19:13
hmmm... w sumie na krupnioka idealny cud :)., nie trzeba mieszać!!! Bóg był jednak ślązokiem 😎
Witek Łukasik2021.09.22 16:58
Jakiś idiota w to wierzy? XDDDDDDDDDDDDD
Marek2021.09.22 18:14
spójrz w lustro, i zobaczysz cud
Prawda2021.09.22 6:07
Bajkowy świat sekty katolickiej.
doradca2021.09.22 7:51
jedź i sprawdź lewacki debilu
Adeptus2021.09.22 9:00
Mógłby sprawdzić, gdyby Kościół pozwolił na całościowe i rzetelne badania - przede wszystkim sprawdzenie składu chemicznego. Ale nie pozwala, więc do kogo ta gadka? adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.09.22 16:35
Ów cud krwi św. Januarego nie został ostatecznie potwierdzony, a naukowcy spierają się o jego autentyczność. „Krew św. Januarego to jest skrzep, który żyje i który oddycha: nie jest więc jakąś «alienującą» pobożnością, lecz znakiem życia wiecznego i zmartwychwstania” – pisał prof. Gastone Lambertini, badający relikwie. Z kolei niewierzący naukowcy podważają wyniki dwóch badań przy użyciu spektroskopii, zarzucając im wady metodologiczne i nieopublikowanie ich w czasopiśmie naukowym, lecz w biuletynie diecezjalnym. Sceptycy twierdzą, że substancja, która faktycznie zmienia co jakiś czas stan skupienia jest płynem tiksotropowym, który mógł być utworzony w średniowieczu, a nawet w starożytności. Jak dotąd nie udało im się jednak udowodnić takiej hipotezy.
Anonim2021.09.22 15:52
jak ci komuch wypadnie ostatni ząb to budzisz leżał w kościele krzyżem
Annen2021.09.22 5:27
A w 1939 się upłynniła? Święty nie zauważył początku II wojny swiatowej?
Anonim2021.09.22 8:04
to mógłby być znak aby się nawrócić i nie iść tamtą drogą.
Ateista czyli Normalny2021.09.21 14:55
Większości ludzi wierzących to głupie barany, które niewiele wiedzą o tym jak funkcjonuje świat dlatego tak łatwo im wmówić cuda i różne niedorzeczne teorie - "niewiedza daje pole do popisu ludzkiej fantazji'. Prawda jest taka, że już prawie wszystkie teorie i cuda, które tak propagował kościół, np. to, że ziemia jest w centrum wszechświata, czy kreacjonizm itd., zostały obalone przez świat nauki i twarde dowody. Właśnie tak, teorie w obronie kórych palono ludzi na stosie okazały sie zwykłym kłamstwem i nieprawdą. W imie nieprawdy i kłamstwa ludzie koscioła mordowali innych ludzi. Cieszę się, że coraz mniej osób wierzy w te brednie i cuda na kiju i czas religii wszedł w etap, gdzie zaczyna się jej koniec, ponieważ religia w dziejach ludzkości spełniła już swoje zadanie i nie jest nam dalej do niczego potrzebna. Mało tego, dalsze trwanie przy religii jest dla społeczeństwa szkodliwe i może prowadzić do wielu niepotrzebnych konfliktów.
Anonim2021.09.21 15:18
Ciężko wierzącym przyznać że całe życie czasem dawali się robić z wała, tzw pułapka utopionych kosztów.
Anonim2021.09.21 17:30
Ateista czyli uciekający przed Bogiem ślepiec zapatrzony w siebie a wiara to wielki dar i łaska ale co zarozumiali ateiści możecie o tym wiedzieć .Nic i tylko i aż tyle. Cuda też istnieją i tylko ślepiec ich nie dostrzega powołując się na gusła lub naukę.
Anonim2021.09.21 17:34
Tyle cudów nie dostrzegać to trzeba być totalnym ignorantem .Obraz Guaddalupe, cud słońca w Fatimie, uzdrowienia i wiele wiele innych.
Adeptus2021.09.22 8:57
Złudzenie optyczne/masowa histeria w Fatimie? Obraz z Guadelupe, o którym księża opowiadają jawne kłamstwa, jakoby nie było widać na nim śladów ludzkiej ręki (widać), miał temperaturę ludzkiego ciała (nic podobnego) albo, że w źrenicach Maryi po powiększeniu widać dokładny obraz klęczących przed nią ludzi (widać jakieś randomowe plamki). "Uzdrowienia" będące efektem błędnych diagnoz, niewyjaśnionych naukowo remisji nowotworu (które zdarzają się również bez żadnych modlitw, po prostu naturalne zjawisko jeszcze niezbadane) efektu placebo i sugestii, czy po prostu statystyki (jak o zdrowie modli się 1000 osób, to wiadomo, że co najmniej jedna z nich wyzdrowieje - i wtedy to jedno wyzdrowienie ogłasza się cudem, a te 999 przypadków olewa). adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.09.22 16:28
co ty pierdzielisz zludzenie optyczne! To UFO zaczepilo stalowa linka Slonce, ze az wirowalo! Obraz z Guadelupe? Chyba masz racje bo namalowal go Kossak albo Leonardo Di Caprio, raczej ten drugi.
Anonim2021.09.22 19:25
Ateiści są śmieszni ze swoimi argumentami.
Anonim2021.09.23 16:48
Katolstwo jest śmieszne ze swoją bezargumentową głupotą.
Anonim2021.09.24 7:45
Nie myl własnej zarozumiałej i ignoranckiej głupoty z wiarą , gdyż to są dwie diametralnie różne rzeczy. A ty atakujesz coś czego nawet 1% nie rozumiesz.
Anonim2021.09.24 12:49
Święte słowa: Nie myl własnej zarozumiałej i ignoranckiej wiary z rozumem , gdyż to są dwie diametralnie różne rzeczy. A ty atakujesz coś czego nigdy nie zrozumiesz, bo do tego potrzeba mózgu, a nie religijnego szamba.
Adeptus2021.09.22 8:52
E, nie. Większość ludzi wierzących po prostu nie zastanawia się nad takimi sprawami. Zresztą ateistów też. Mało kogo one obchodzą. Są też ludzie wierzący, którzy po prostu wypierają sprzeczności. Sam jako katolik wiedziałem, że człowiek powstał w wyniku ewolucji, ale udawałem, że w jakiś sposób da się to pogodzić z Biblią. adeptusrpg.wordpress.com
Asia2021.09.21 10:27
Pan Bog przemawia do nas wszystkich i wzywa do nawrocenia, bo czasu juz niewiele. Miej Panie Jezu milosierdzie nad nami ...
Anonim2021.09.21 15:24
Religia to jak metoda na wnuczka tylko z 2 tyś lat doświadczenia, jak lubisz być ruchana w dupę to dalej im płać. W sumie niektórzy lubią w tyłek...
Nie-"Anonimie"...! Wulgarniej ci się nie dało?!2021.09.21 23:59
Lechu Keller! "Anonim"- to jeden z wielu twoich nicków! --- Jesteś żałosnym, starym człowiekiem! ---- NIE BĘDĘ SIĘ ZNIŻAĆ DO TWOJEGO WULGARNEGO WPISU!---- NIE ZASŁUGUJESZ NAWET NA TO! ----SIEDŹ SAM SOBIE W SWOIM PEDALSKIM SZAMBIE NIENAWIŚCI! Chciałeś tu zaistnieć, ale jak zwykle nic ci nie wyszło! Chciałeś zakrzyczeć też prawdę o swoim pedalstwie, ale my ją doskonale znamy i wiemy co robiłeś dzieciom i że siedziałeś za to! Wiemy też że byłeś w SB!----Więc co można się po tobie spodziewać? NIE NAPISAŁEŚ NIC NOWEGO! --- A w IPN-ie jest o tobie aż nadto! Można poczytać!
Lesiu, boskie!2021.09.22 7:47
Pedalstwo, bluzgi, SB, IPN, wersaliki - prawie wszystko, co durny katol mógłby z siebie wyrzucić. Zabrakło bozi z Marysią - ale myślę, że sobie to odbijesz. A już jakiegoś dupka nabrałeś - myślał, że to prawdziwa krytyka.
Adeptus2021.09.22 9:01
"Nie będę się zniżał do poziomu Twojego wulgarnego wpisu... Ty pedale!". Kabaret normalnie. adeptusrpg.wordpress.com
MaxFiend2021.09.21 8:12
Ciecze tiksotropowe tak mają. Żaden wyczyn.
zorro2021.09.21 8:18
Dokładnie, robią się płynne na skutek potrząsania. Zwyczajna nauka.
zorro2021.09.21 10:16
Substancja w fiolce podlega znanemu zjawisku tak zwanej tiksotropii. To przechodzenie gęstego żelu w ciecz pod wpływem potrząsania czy mieszania. Tiksotropię widać na przykładzie niektórych majonezów. Włoscy badacze sami wyprodukowali dwie takie substancje - jedną z wnętrzności zwierzęcych jelit z domieszką tlenku żelaza. Takie cuda.
z jakiegos powodu2021.09.21 10:58
Jak w którymś roku z poprzednich "potrząsał" Papiez Franciszek to krew się stała ciekła. Poza tym nikt tego nie trzęsie na maksa.
się NIE stała ciekła2021.09.21 10:59
sorry za błąd
Anonim2021.09.21 12:38
Podobno w nowszych badaniach z 2008 albo 2010 potwierdzono że to jednak jest krew, ale to że nie wiemy dlaczego czasem jest płynna to nie żaden cud tylko powód do dalszego badania.
?"anonimie"...Lechu Keller!2021.09.21 13:33
Jeżeli piszesz, że to powód do badania, to dlaczego wyśmiewasz się, pisząc o tym dziesiątki wpisów pod różnymi nickami? Przecież to zjawisko trwa już od wielu wieków! Przeczytaj chociaż raz artykuł! ...Ale ty przecież pisałeś wcześniej, że nie masz czasu czytać żadnych artyk., bo musisz pisać! ------- Więc widzisz, że sam o sobie nie raz już prawdę napisałeś!
Bartek2021.09.21 15:19
Bo tak działa ta strona, jak nie podasz nika to pisze "anonim", tym razem podałem.
Lechu, fajnie cię czytać2021.09.22 7:50
Świetne podróbki katolskiego "stylu", na które nabierają się frondowi idioci i lajkują. Działaj dalej, bo ośmieszanie frondowych fanatyków to zaprawdę zbożna sprawa.
anonim2021.09.20 19:44
david copperfield był lepszy!
imię pokrzywy2021.09.20 19:02
Prawdziwym cudem byłoby np. zniknięcie stworzonych przez Boga zarodźców powodujących malarię na którą umiera 3 mln ludzi rocznie (!!!) czyli 8219 dziennie, 342 na godzinę, 6 osób na minutę, czyli 1 osoba co 10 sekund...
czekista2021.09.21 3:17
3 miliony to za malo. Do przeprowadzenia depopulacji, roczne ubytki ludzi maja byc znacznie wieksze.
Anonim2021.09.20 17:06
ateuszek rebeliant, ateuszek po 11 i inne ateuszki wystap!
Anonim2021.09.20 17:04
no ateuszki , tlumaczyc naukowo to zjawisko, darliscie ryja, ze tych cudow nikt nie nagrywa, jest XXI wiek a tu prosze jest wideo.
.2021.09.20 19:43
To pokaż nagranie cwaniaczku. Ktoś tę ampułkę otwierał i badał? Czy tylko takie doktory jak taki jeden KULawy co mówi że ludzkość ma miliardy lat a "nauką" chce się zajmować. O wydarzeniu poinformował arcybiszkopt Neapolu - ktoś to potwierdza?. A czemu by nie zaplombować ampułki, nie monitorować jej 24/7 i nie badać wszystkiego dookoła? KK się na to nie zgadza. Coś mi się wydaje że nagle "bozia by się obraziła" i cud by ustał.
Anonim2021.09.21 6:07
chetnie wezme probke i dam do przebadania w labie :))) oj nie wolno nooo paaaczaaaj paaaczaaaj :))) na cieniuskich glinianych nozkach klamstwa stoi ta wasza sekta, a imie ibh boga Mamona.
Anonim2021.09.21 15:28
Było badane i potwierdzono że to krew, czego nie potwierdzono to że to cud, to że czegoś nie jeszcze nie rozumiemy nie dowodzi istnienia boga.
Anonim2021.09.20 15:29
Cud to będzie, jak epidiaskop udostępni dokumenty komisji d/s pedofilii.😁😁😁
Pseudo-"anonimie"... Lechu Keller!2021.09.20 19:11
Jak zwykle, głupim wpisem próbujesz zakrzyczeć swoje pedofilstwo! Przecież wiemy kim jesteś i co robiłeś! Wiemy, że za to siedziałeś! Na ciebie szkoda słów, na wymioty zbiera! Przestań w końcu tu pisać wielonickowcu! Piszesz sam do siebie ....zmieniając nicki!...To jest takie żałosne, takie niskie! Na nic cię więcej nie stać? POkaż mądrość, a nie rażącą głupotę! Te wpisy prawie wszystkie są twoje! Znamy te twoje słownictwo! Judaszu? Ile ci płacą? Pewnie mało, bo dużo musisz tu pisać!.... NA PRÓŻNO!
Lechu, świetne!2021.09.21 11:39
Super parodia katolskiego fanatyzmu, okraszona pedofilią i bluzgami charakterystycznymi dla religijnych idiotów. Wprawdzie zabrakło bozi z Marysią, ale całość i tak dobra. No i jeszcze sądząc po plusach udało ci się zrobić kretynów z kretynów, którzy uwierzyli w prawdziwość tego wpisu, jak napisał Zbyszek.
Do: "Lechu, świetnie"!2021.09.21 13:52
Widać, Lechu we wpisie, że ktoś "anonimowy" cię niby chwali?! Na próżno! ---- Robisz z siebie durnia! ---- Widać po słownictwie i po twojej nienawiści do całego "KK", że ten wpis sam pisałeś! Przecież to są twoje stare głupie chwyty! Aż tak się nudzisz, że musisz lać szambo nienawiści?! Nie masz do kogo gęby otworzyć, jesteś samotny bez jakiejkolwiek rodziny, wiemy o tym! Pedałowanie zabrało ci życie! Czyż nie?
Lechu, jeszcze lepsze!2021.09.22 7:52
Tak wykpić samego siebie to tylko ty potrafisz. A durne frondowe katolstwo daje się na to nabierać i lajkuje.
Po 11 ... czyli żydowska ratyzacja Polski2021.09.20 14:51
Nazywam sie Hertrich-Woleński, nie jestem taki se zwykły "szczur"... Mam tytuły naukowe i byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
EWA2021.09.20 14:20
Też mi cud. Natanek z Agnieszką wyczyniają takie codziennie. Są świadkowie.
VGfrrt2021.09.20 14:04
Bogu Najwyższemu niech będą dzięki, Módlmy się aby obalić - 666, Bóg jest potężniejszy od wszystkich sił zła
imię pokrzywy2021.09.20 18:52
"Bóg jest potężniejszy od wszystkich sił zła" Sam te "siły zła" stworzył. Bo podobno stworzył wszystko...
Portofino2021.09.20 13:59
Nadal będzie się odnawiał, na złość żydokomunie.
Po 11 ...2021.09.20 13:58
Cud upłynnienia? Taki cud to będzie jak KK upłynni swoje nieruchomości i odda pieniądze tym, którym się należą. Polakom.
Anonim2021.09.20 14:02
przeciez nie dales ani grosza zydku
Dell2021.09.20 16:12
Albo wtedy, kiedy Wasze matki i Wasi ojcowie, oddadzą, co do grosza, to co ukradli nam - polskiemu Kościołowi po 1945 roku.
Anonim2021.09.20 13:50
Jak można wierzyć w takie bzdury, to Sai Baba robił lepsze sztuczki żeby ogłupiać prosty tłum.
Anonim2021.09.20 14:00
twoja mozgownica nie ma szans tego pojmac
Anonim2021.09.20 13:30
Chrześcijaństwo jest żydowską religią i trzeba ją wytępić w Polsce.
Anonim2021.09.20 13:12
fajna zabawa ,coś jak film ;obcy contra predator z roobocopem w tle .w tych opowiadaniach jak to zły dioclecjan karmił lwy swintym januarym ,pojawia się od razu kobieta z butelkom ,przypadk pewnie ,podobnie jak dziwisz z pustą probówką ,który to skrwawił jotpe3 na amen, bo mu amulety były potrzebne
żydku, żydku ....2021.09.20 13:30
Czas na świeżą pieluchę i cewnik.
Anonim2021.09.20 18:01
głupi ch.u.j bez cewnika
Gówno z Nilu czyli żydowska ratyzacja Polski2021.09.20 13:08
Nazywam sie Hertrich-Woleński, nie jestem taki se zwykły "szczur"... Mam tytuły naukowe i byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
jle_ffm2021.09.20 13:56
A dlaczego akurat z Nilu, jest przecież tyle ciekawszych rzek na tym świecie?
Dell2021.09.20 16:15
Na przykład Wisła, która z ekskrementami kojarzy się dużo bardziej. Zwłaszcza za "rządcy" Rafała.
Anonim2021.09.20 13:06
No chyba się nawrócę z powodu jakiejś starej juchy w probówce...😁😁😁
Anonim2021.09.20 13:10
to się nawracaj
Amantadyn czyli żydowska ratyzacja Polski2021.09.20 12:58
Nazywam sie Hertrich-Woleński, nie jestem taki se zwykły "szczur"... Mam tytuły naukowe i byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
Anonim2021.09.20 13:43
Marcel!!!!! Marsz do książek!!! Ale już!!!!
Amantadyn czyli żydowska ratyzacja Polski2021.09.20 12:57
Nazywam się Jerzy Urban, nie jestem taki se zwykły "szczur", jestem zwykła żydowska kürwa ..... Nie mam tytułów naukowyw ale byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
Amantadyn2021.09.20 12:56
To taki katolicki dzień świstaka... Po co katolikom wszelkie cuda, objawienia, itp.? Czyżby ich wiara była tak słaba, że potrzebują potwierdzeń, wizji, objawień, lewitacji, krwawień?
el422021.09.20 13:07
Martw się o siebie, a nie o innych. Każdy żyje jak chce i wierzy w co chce. Nie pasuje Ci? Odwróć głowę i idź dalej.
Anonim2021.09.20 13:42
no właśnie - powiedz to KK i jego wyznawcom
el422021.09.20 13:45
Po co?
Izydor2021.09.20 15:25
Nie zapominajmy że butelka przeleżała tysiąc lat i nagle została odkryta. Pewnie flaszka głódź pilnował żeby nikt nie wypił.