13.01.20, 08:00Fot. Peter Nguyen Minh Trung via Flickr, CC BY 2.0

,,Nie mogę milczeć, trzeba zabrać głos!''. Wspólna książka Benedykta XVI i kard. Roberta Saraha

Już 15 stycznia we Francji ukaże się wspólna książka papieża-seniora Benedykta XVI oraz kardynała Roberta Saraha. Benedyk XVI stwierdza w niej: „Nie mogę milczeć, trzeba zabrać głos”.

Wspólna książka Benedykta XVI oraz prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynała Roberta Saraha, nosi tytuł „Z głębi naszych serc”. Poświęcona jest na wartości wiary, a także znaczeniu celibatu kapłańskiego.

Fragmenty pracy opublikowane zostały na stronie internetowej paryskiego dziennika „Le Figaro”. Światowe agencje podkreślają, że książka to reakcja na opinie, jakie pojawiły się w trakcie niedawnego Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii. Benedykt XVI we wprowadzeniu podkreśla między innymi:

Celibat jest niezbędny. Nie mogę milczeć. Spotkaliśmy się w ciągu tych minionych miesięcy, gdy świat rozbrzmiewał wrzawą wytworzoną przez dziwny synod medialny, który szedł za Synodem rzeczywistym. Wymieniliśmy idee i nasze niepokoje. Modliliśmy się i rozważaliśmy w milczeniu”.

Zaznaczają, jak wielkie jest znaczenie celibatu „[…] aby nasza droga ku Bogu pozostała fundamentem naszego życia”.

W przemowie czytamy, że jest to także dar dla Kościoła i nie ma zgody na to, aby zezwolić na „celibat opcjonalny”. Tego typy rozwiązanie – piszą autorzy – mogłoby pozostać na najodleglejszych miejscach jak choćby wyspy Pacyfiku, ale pomyśleć o tym można, gdy zajdzie taka potrzeba duszpasterska.

W książce papież emeryt dodaje, że niemożliwość więzi małżeńskiej wypływa spontanicznie z codziennej celebracji Eucharystii, a ta zakłada stały stan służby Bogu. Podkreśla, że w żaden sposób nie chodzi tu o jakąkolwiek pogardę dla cielesności czy seksualności.

dam/KAI,Fronda.pl

Komentarze

ridado2020.01.14 8:36
Celibat wprowadzono 1500 lat po Chrystusie tylko I wylacznie dla obrony kasy kosciola. Nawet papiez Borgia mial dwoje dzieci Lukrecje I Cezarego. Benedykt strzela w dziurawy plot. Tak zwany Eks Papiez teraz bredzi. Vivat Franciszek, Ale zabawa.
Tylko prawda sie liczy2020.01.14 7:24
Lewactwo poszlo won do piekla albo do lewackiej choloty w E. U. Macie tam tez Tuska pol -niemca , dochodzacego Grodzkiego ,Schetyna tez sie wam przyda,stracil prace i zorganizujcie partie na obczyznie. W Polsce nic wam nie wychodzi, do rzadzenia sie nie nadajecie, wszyscy w kraju o tym wiedza. Przegracie nastepne i nastepne wybory i tylko smrodem kraj trujecie.
raf2020.01.13 21:49
każdy chrześcijanin to oblubienica Boga który poznaje i kocha nas w takim stopniu jak my chcemy dać się Bogu poznać; bliskość z Bogiem to osobista intymna więź do której prowadzą posty i wyrzeczenia; żaden kapłan tego drugiemu człowiekowi nie zagwarantuje nawet jakby nie patrzył na kobiety - dlatego celibat to temat zastępczy do pytania po co w ogóle chrześcijanin potrzebuje kapłana skoro Jezus ofiarę doskonałą już wypełnił, a każdy chrześcijanin ma być żywą świętą ofiarą dla Boga aby prowadził Jego Duch i Jego prawda.
Marcin 2020.01.13 20:42
Benedykt XVI - jest prawdziwym głosem Kościoła w tych czasach ostatecznych. Z nim zwyciężymy!
ja2020.01.13 18:56
Wyobrażacie sobie że idziecie po coś do księdza, a ten mówi żeby być cicho bo żona wkurzona bo nie posprzątał na rocznicę i w ogóle żeby iść do garażu z nim pogadać i on wam truje o swoich problemach z babą , zamiast was wysłuchać.
ja2020.01.13 18:39
Teraz rozumiem dlaczego Franek się posral i Netflix wypuścił film szkalujący Benka
Dodeka2020.01.13 17:11
Celibat nie jest wprawdzie nakazem, a jedynie radą ewangeliczną skierowaną do ludzi dążących do ewangelicznej doskonałości, ale dla Kościoła Chrystusowego wielką wartością jest to, iż "są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni" (Mt 19,12). Apostoł Paweł wyjaśnia, że małżeństwo jest czymś dobrym, ale celibat jest czymś lepszym, bo "Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie" (1 Kor 7,32n). Stąd też zniesienie celibatu dla duchowieństwa byłoby czymś wysoce niewskazanym, i tu Benedykt XVI ma rację.
Paweł2020.01.13 16:45
Franciszek Antypapież żaden z wcześniejszych antypapieży nie uczynił tyle złego w Kościele co obecny Franciszek, oby już przeszedł na emeryturę. Boże daj nam równie świętego Jana Pawła IIIgo
anonim2020.01.13 15:33
Kochany Benedykt - oby żył 100 lat, jedyna ostoja Tronu Piotrowego, nie żaden niekanonicznie wybrany przebieraniec .....
Durczykiewicz2020.01.13 13:03
Przecież sam św Paweł mówi jak powinien postępować biskup mąż jednej żony itd. Teraz się okazuje że te słowa są nieważne...?? Można być świecką osobą mieć dzieci i angażować się w sprawy Kościoła, a można być księdzem, nie mieć rodziny własnej, odbębnić swoje i mieć Kościół gdzieś...ja bym chciała doczekać czasów że celibat będzie kwestią wyboru dla księży...taki celibat jaki wielu księży prezentuje to jest obraza Boga a nie wyniesienie kapłaństwa...
matis892020.01.13 15:47
Nie udawaj że celibat opcjonalny jest słuszny. Wtedy jedni księża mają żony, a ci co nie będą poddani jeszcze większej pokusie na kochankę, a geje na kochanków. Albo celibat jest dla wszystkich albo dla nikogo i jest zakazany. Albo masło maślane, chaos. Jako katolik wolę iść do księdza dla którego najważniejsza jest żona i dzieci, czy do tego dla którego najważniejsza jest moja wiara i ja. To jest już rozdział i podział w KOściele który jest dziełem szatana. Dlatego nie bądź letnia, bo taki jest celibat opcjonalny. Albo zakaz celibatu, albo celibat, albo homo mogą być kapłani albo nie mogą, a nie że jak homo chce to może być kapłanem ale nie musi. To patologiczne podejście. Wóż albo przewóz, a nie letnie stawanie pośrodku, co nie jest postawą katolicką.
ridado2020.01.14 8:43
Gratulacje za wypowiedz. Celibat powinien byc dobrowolny. Teraz kaplani w wiekszosci to geje.
Durczykiewicz2020.01.13 12:55
Skoro celibat to taka wartość to dar od Boga, to dlaczego tylu księży nie żyje w czystości, co rusz o jakimś słyszę, występują, albo sobie pozwalają na prawo i lewo, a jeśli są w celibacie to są dziwni, nie umieją nawiązać kontaktu z człowiekiem, wpadają w alkoholizm, inne nałogi, uciekają przed ludźmi...coś w tym wszystkim nie gra, Panie Jezu...znałam kiedyś zakonnicę, która pracowała w szkole z księdzem, który z jedną kobietą miał trójkę dzieci, ta siostra zakonna namawiała go by poprosił biskupa o dyspensę od celibatu by normalnie żył jak ojciec tych dzieci, ale z tego co wiem to on nie chciał wolał grać na dwa fronty...nie wiem jak to się skończyło.
andrzejhahn32020.01.13 13:30
albowiem to zboki i dewianci
Antoni2020.01.13 22:04
bo weszły do seminariów osoby niewierzące, komuniści i Eskimosi aby od środka zniszczyć Kościół. Dlatego teraz jest taki wysyp skandali. Ale Kościół jest własnością Boga i zrobi porządek. I to za życia Benedykta XVI.
Durczykiewicz2020.01.13 12:43
Dlaczego nie można pozwolić na celibat opcjonalny? Kurie płacą alimenty za dzieci, niektórzy księża mają kochanki, a mimo to pozostają księżmi ale celibat nie może być opcjonalny. Mogę się zgodzić tylko pod jednym warunkiem, że papież Benedykt zrobi coś, by księża mający kochanki i dzieci z automatu dostawali eksklaustrację, a druga sprawa to usunięcie wszystkich księży czynnych homoseksualistów...nie może być tak, że księża dopuszczają się takich rzeczy i nadal są w parafii jako kapłani! To nie jest dobre dla ich zbawienia! Lepiej Drogi Papieżu Benedykcie by ich od razu na stałe lub czasowo usunąć z tej posługi, wtedy jeden idiota z drugim by się zastanowili sto razy zanim by zrobili coś takiego...dalej twierdzę, że choć Pan Jezus sam był celibatariuszem, to ksiądz który miałby żonę i dzieci byłby dla mnie bardziej wiarygodny niż taki który nie wie, co to bliska relacja z drugim człowiekiem.
katolik2020.01.13 13:03
" nie wie co to bliska relacja z człowiekiem" Rozumiem, że każdy celibatariusz spadł z księżyca, nie miał matki, ojca, dziadków, przyjaciół i stąd nie wie. NIE OŚMIESZAJ SIĘ!
Darek2020.01.13 15:13
Jeżeli charakter Twoich relacji z dziadkiem jest taki sam jak z żoną to wiedz że coś się dzieje... Serio? Z własnym dziadkiem? A fuj... to obrzydliwe.... Ale Twoja rodzina Twoja sprawa.
katolik2020.01.13 15:21
Chciałeś być dowcipny a zrobiłeś z siebie kretyna pajacu!
andrzejhahn32020.01.13 11:38
nadaje sie tylko na papier toaletowy
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.13 12:20
Chciałbyś zboczku. Ja bym sobie dvpy tobą nie podtarł :)
andrzejhahn32020.01.13 13:29
SRAM NA WAS katolickie PARCHY .h..........uj wam odbyty katolickie kloaki
marek2020.01.13 11:20
Poinformujcie bp Markowskiego,Rysia,Nycza i innych modernistów ,że zgodnie z dogmatem KK papież ma asystencję Ducha Św . Zatem który papież jest prawdziwy. Benedykt XVI mówiący prawdę czy Franciszek bredzący herezje.
Waarnemer2020.01.13 20:25
A może ująć to inaczej: legalnie wybrany B XVI, który nie zrzekł się tytułu papieża, a tylko sprawowania funkcji, czy może (wg. Antonio Socci) niekanonicznie (nielegalnie) wybrany F. którego decyzje wskazują na brak asystencji Ducha Św.? Uwięziony na zamku król nadal jest królem, nawet gdy rządzi nielegalnie wybrany namiestnik.
1...2020.01.13 10:13
To niech Wasza Swiętobliwość w końcu powie prawdę co się stało w 2013 roku-Owijanie w bawełnę i robienie wielkiej tajemnicy nikomu nie pomoże, wręcz przeciwnie!
stef2020.01.13 10:13
Papież Benedykt VI jest jednym z najbardziej wykształconych i mądrych papieży ,napisał wiele dzieł czytanych na całym świecie, to wielki autorytet kościoła ! słuchajmy jego wypowiedzi bo w nich widać działanie Ducha Świętego
ks. Bogusław2020.01.13 9:45
No wreszcie! Nie można sobie wygodnie "emerytować" gdy Kościół w zagrożeniu.
katolik2020.01.13 9:43
W dzisiejszym swiecie nie da sie pogodzic dwoch sakramentow - kaplanstwa i malzenstwa. Protestantym przez to prawie upadl (jest tak niewielu pastorow, bo czesc odchodzi - trudno nawet byc mezem i ojcem kilku dzieci, ile juz tutaj obowiazkow - a dodaj do tego prawdziwe kaplanswo - msze i kazania, nauczanie religii. udzielanie slubow, pogrzeby. Wielu pastorow zaniedbalo kaplanstwo przez obowiazki bycia mezem i ojcem, albo od kaplanstwa przez to odeszlo - dlatego koscioly protestanckie to teraz miejsce rozrywki, koncerty rockowe, kawiarnie (msza - raz na tydzien albo i nie). Ci, ktorzy promuja zniesienie celibatu i protestantyzacje katolicyzmu - chca takiego poganstwa jakie teraz jest na Zachodzie (do tego poganstwa doprowadzilo m. in. zniesienie celibatu i braku dyscypliny)
retro2020.01.13 9:38
arb Lefebvre , Bractwo Piusa X , broni prawdziwego kościoła, tradycyjnego, który został założony przez JChr. Wszystko inne JEST GRZECHEM SCHIZMY !
Daria2020.01.13 9:22
Żałosny, ale polskiemu średniowiecznemu kościołowi się podoba.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.13 12:18
Średniowiecze to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych epok. Bogata w literaturę, sztukę, naukę i wynalazki. Ludziom niewykształconym kojarzy się inaczej, ale to już jest porażka edukacji. Ktoś tu ciągle pisze, że ty chłopie koło Darii nie stałeś :)
Darek2020.01.13 15:26
No a które to istotne wynalazki ze średniowiecza znasz, których nie było w starożytności. Przypomnę że prototyp silnika parowego to też starożytność. Dla mnie porównanie zupełnie oczywiste - przed średniowieczem - woda, kanalizacja, baseny kryte, łaźnie parowe, operacje wyrostka robaczkowego, operacje zaćmy, anestezjologia, udane proste operacje na mózgu, operacyjne usuwanie zaćmy, medycyna estetyczna w tym implantologia i przeszczepy skóry, pasty do zębów, gumy do życia, testy ciążowe, całkiem skuteczna antykoncepcja, skuteczne proste i logiczne prawo, zaawansowana matematyka, astronomia, obliczenie obwodu i krzywizny kuli ziemskiej (niewielki błąd pomiaru wynikał z mylnego założenie że Ziemia jest idealną kulą), odchodzenie od niewolnictwa (pomijając masę wyzwoleńców w Rzymie, niewolnik mógł zaskarżyć do sądu swojego właściciela i wygrać). Tolerancja religijna i generalnie brak istotnych konfliktów na tle religijnym. Pierwsze automaty, maszyny liczące, taksometry. A co byś wymienił ze zdobyczy średniowiecza?
Mikołaj 2020.01.13 9:13
W nauczaniu o bezżenności dla królestwa niebieskiego , Jezus wyraźnie dodaje : " Kto może pojąć , niech pojmuje ! " . Ci którzy " majstrują " koło celibatu , aby w końcu uznać go przedmiotem dowolnego uznania przez celebransów Eucharystii (kapłanów ołtarza ), są tymi którzy pojąć nie mogą ! .Kapłaństwo to sakrament oparty na więzi człowieka z Bogiem , ale nie jest to trójkąt małżeński . Małżeństwo powoduje że oboje stają się jednym ciałem , w związku z tym , byłby to taki trójkąt małżeński : Bóg , kapłan i jego żona . O tych księżach którzy żyją dwulicowo utrzymując stosunki seksualne w rozpuście , nawet nie chcę mówić , bo tych dotyczy to : " Czyż nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusa?9 Czyż wziąwszy członki Chrystusa będę je czynił członkami nierządnicy? Przenigdy! 16 Albo czyż nie wiecie, że ten, kto łączy się z nierządnicą, stanowi z nią jedno ciało? Będą bowiem - jak jest powiedziane - dwoje jednym ciałem " .
Mikołaj 2020.01.13 9:30
Jeszcze jedno !. Spotkałem takie zarzuty , że Jezus mówił o dobrowolnej bezżenności . To tacy nigdy nie potrafili mi pokazać jednego księdza z łapanki , co im zamykało usta .
stef2020.01.13 10:42
świetne porównanie trójkąt małżeński!!! kapłaństwo to ofiarowanie się całkowite BOGU ! jeśli ktoś tego nie rozumie niech MILCZY
Mikołaj 2020.01.13 10:47
Zgadza się ! .
Durczykiewicz2020.01.13 12:59
Ale Pismo św.mówi że biskup ma być przykładnym mężem jednej zony ma wychowywać dzieci w karności...itd to św Paweł no to chyba Pismo św się nie myli...
Mikołaj 2020.01.13 14:36
W kościele raczkującym , a nie w kościele dojrzałym u schyłku czasu ! . Ten sam apostoł naucza tak ; " Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. 33 Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. 34 I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. " . To biskup ma się zajmować własną dziatwą i umizgami względem żony ?! .A po co taki on komu ?! .
bunia 2020.01.13 9:08
Chcąc być w tym temacie uczciwym należy powiedzieć o powodach wprowadzenia celibatu.
Mikołaj 2020.01.13 9:26
Przesłanka to nie powód !.Jedna z okoliczności przemawiających za jakąś opcją , to właśnie przesłanka .
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.13 8:58
Jak ważne i prawdziwe są te słowa papieża Benedykta XVI, świadczą nienawistne komentarze wrogów Kościoła. Słychać wycie i szczekanie, a to najlepsza rekomendacja dla nauczania papieża Benedykta XVI. :)))
ect2020.01.13 8:42
Celibat dla Królestwa Bożego jest w Kościele wielką wartością, ale nie wszyscy są w stanie to pojąć.
jozef2020.01.13 8:40
To znaczy że wcześniej kapłani nie służyli Bogu jak nie było celibatu.
Rycerz Niepokalanej 2020.01.13 8:29
To bardzo waży głos wobec poczynań Bergoglio. Brawo Benedykt XVI!
RHQQ22020.01.13 8:12
Czegoś nie rozumiem, Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI zrezygnował z funkcji papieża, bo mu się już nie chciało. Miał się usunąć w cień i cieszyć emeryturą. Teraz się zaczyna wtrącać i pouczać swojego następcę - można się z papieżem Franciszkiem zgadzać lub nie, ale to co robi B16 to są jakieś jaja po prostu. A już szczególnie po tym, w jakim stanie zostawił Kościół swojemu następcy. Albo się zostaje na stanowisku i decyduje, albo odchodzi i nie wtrąca. To co robi B16 jest poniżej krytyki.
Katolik.2020.01.13 8:25
Zamilcz bo się goowno znasz! Nikt wobec heretyckich i bałwochwalczych poczynań Bergoglio nie będzie milczeć! Bujaj się!
RHQQ22020.01.13 8:36
Jakoś wobec heretyckich i bałwochwalczych poczynań Wojtyły milczał więc sam się bujaj!
Clint2020.01.13 23:36
Nie wiesz co wydalasz z siebie matołku. Apage!
MAVERICK JONASIK2020.01.13 8:26
B16 chce być jak prezes. Sterować, wtrącać się we wszystko i nie brać odpowiedzialności. Taka wygodna postawa dla .... tchórza.
Miotła2020.01.13 8:32
Sami żeście go wykończyli, a teraz od tchórzów wyzywacie.
RHQQ22020.01.13 8:48
Nie bredź tak, nikt go nie wykończył, Ratzinger żyje, tylko się mu dalej pracować nie chciało i poszedł na emeryturę, teraz stwierdził że mu się nudzi i coś by porobił, a tu już nowy papież jest i się zrobił tłok w stolicy apostolskiej.
Zom2020.01.13 8:46
Papież BXVI uległe ogromnej presji i nielegalnemu naciskowi masonerii i libertynów. Jego abdykacja jest nieważna wg dok. JPII. Do tego popelnil świadomie 2 błędy ort. W tekście zrzeczenia się co czynienia dokument nieważnym!
RHQQ22020.01.13 8:54
Masz na to jakieś dowody? W sensie jakiekolwiek rzetelne źródło informacji /link/? No w świetle prawa błąd ortograficzny nie zmieniający znaczenia słowa nie może unieważnić żadnego dokumentu i to juz od czasow cesarstwa rzymskiego. I na czym te naciski polegaly? Mieli jego nagie zdjecia z dziecmi czy prostytutkami, czy czym go szantazowali i po co? Przeciez to był najbardziej zachowawczy i wygodny papież zaraz po Piusie XII papieżu Hitlera, ale i bardziej, bo Pius XII rządził Watykanem w trudnych czasach - dopiero co faszyści podarowali Watykan Kościołowi i trwała jeszcze organizacja nowego państwa po traktatach laterańskich.
az2020.01.13 12:47
Temat abdykacji Benedykta XVI jest bardzo poważny, dlatego daruj sobie oszczerstwa o rzekomo "wygodnym papieżu". Tajemnicę abdykacji odsłania w kilku zdaniach ks.prof. Tadeusz Guz: https://youtu.be/XvEUNFcjOeY?t=2426 Poza tym można zobaczyć jak traktowali Benedykta hierarchowie niemieccy, kiedy przyjechał z pielgrzymką właśnie do Niemiec – to krótkie i wg mnie wstrząsające nagranie: https://youtu.be/ZEHViOAYiBM?t=95
m42020.01.13 9:08
to nie jest stanowisko, tylko służba Panu Bogu, a z tej sie nigdy nie odchodzi znawco od siedmiu boleści
taro2020.01.13 9:49
B16 to najlepsza witamina na dzisiejsze czasy.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.13 13:47
Występuje obficie w drożdżach, można ją również znaleźć w piwie.
marzena2020.01.13 14:38
Papiez Benedykt byl zmuszony ! przez sily lewackie zjednoczone wokol H. Clinton I B.Obama zrezygnowac z prowadzenia kosciola.Sprawdz wycieki z Wikileaks. .Masonskie sily przejmuja hierarchie kosciola . Papiez Benedykt jest wciaz prawnym papiezem .Prosze poszukac dowodow o niekanonicznym wyborze Franciszka , ktory sam siebie nazywa biskupem Rzymu a nie ojcem sw.
ja2020.01.13 18:55
Skąd masz taką wiedzę że "Miał się usunąć w cień i cieszyć emeryturą" Czyżby z tego zakłamanego filmu ?
Michauowa2020.01.13 8:10
Autorytet zbudowany na strachu nie jest żadnym autorytetem! Racynger, pora odejść do niebytu!
Zom2020.01.13 8:44
Twoja mowa zdradza pychę i strach zarazem... Tak na przemian miotasz się między jednym a drugim...dlatego wygadujesz takie głupoty!
sdf2020.01.13 8:45
Zamilcz idioto !
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.13 8:54
Ty nie jesteś żadnym autorytetem.
zdumiony lewacką głupotą2020.01.13 11:09
a o co ci lewacki przygłupie chodzi?
ja2020.01.13 18:42
A kto niby tutaj się czegoś boi. Chyba że Ty i Franek że wizja zamiany Kościoła Katolickiego w stowarzyszenie protestanckie gdzie wszystko jest możliwe , gdzie każdy ksiądz po swojemu interpretuje wiarę, jak w islamie.