22.10.20, 08:00fot. yt/pis

Opozycja zamiast debatować znowu atakuje

1. Wczoraj w Sejmie odbyła debata dotycząca sytuacji w ochronie zdrowia w związku rozszerzającą się pandemią koronawirusa, a przyczynkiem do jej przeprowadzenia była wniesiony przez posłów Zjednoczonej Prawicy projekt ustawy wspierającej walkę z Covid 19, nazwany „ustawą o dobrym Samarytaninie”.

Porządek obrad zawierał także wystąpienie Premiera Mateusza Morawieckiego, który przedstawił aktualną sytuacje w ochronie zdrowia i zamierzenia na najbliższą przyszłość, w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń Covid19 i w konsekwencji wzrostem obłożenia tzw. łóżek covidowych i łóżek respiratorowych.

Opozycja wykorzystała to wystąpienie nie do merytorycznej rozmowy o sytuacji w ochronie w ochronie zdrowia i złożenia ewentualnych swoich propozycji ale przede wszystkim do ataków na rząd, który jej zdaniem nie radzi sobie z pandemią koronawirusa.

2. W projekcie wspomnianej ustawy znajduje się zapis, który wyłącza odpowiedzialność karną tych lekarzy, którzy w ramach walki z Covid 19, w ramach panującej pandemii popełnią błąd lekarski.

W projekcie znajdują się także zapisy wprowadzające podwyższenie do 200% wynagrodzenia zasadniczego dla osób skierowanych przez wojewodów do pracy związanej ze zwalczaniem Covid 19, a także wypłacanie 100% wynagrodzenia pracownikom zawodów medycznych przebywających w kwarantannie albo w izolacji.

Zwiększane są także kompetencje wojewodów w zakresie organizacji i zarządzania ochroną zdrowia na terenie poszczególnych województw w sytuacji kiedy większość placówek szpitalnych jest podporządkowana marszałkom, starostom i prezydentom miast.

Wreszcie ustawowo zostanie uregulowany obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, do tej pory ta sprawa była regulowana kolejnymi zarządzeniami ministra zdrowia, co czasami było kwestionowane przez sądy przy zasądzaniu kar pieniężnych za ich nie noszenie.

Ale debaty w tych sprawach w Sejmie było jak na lekarstwo, opozycja zdecydowała się atakować premiera, często posługując się przy tym półprawdami, bądź wprost oszczerstwami i kłamstwami.

3. Mimo tego, że liczba zakażeń Covid 19 w ciągu ostatnich kilku tygodni gwałtownie rośnie we wszystkich europejskich krajach, czołowi opozycyjni politycy obciążali rząd premiera Morawieckiego w zasadzie za wszystko ale przede wszystkim za wzrost zakażeń w Polsce, ba twierdzili, że nie zrobił on nic w ostatnich miesiącach, aby temu zapobiec.

Przywoływano absurdalne dane jakoby za rządów Zjednoczonej Prawicy malała liczba łóżek szpitalnych podczas gdy za rządów PO-PSL miałoby przybyć aż 208 szpitali, co oznaczałoby, że w latach 2007-2015, miałby powstać nowy szpital w co drugim powiecie w Polsce.

Oczywiście cała tajemnica tego rzekomego sukcesu rządów Platformy, wynika ze zmian w statystyce, od 2012 roku placówki, które były filiami szpitali zaczęły być liczone jako nowe szpitale, do zasobów szpitali ogólnych wliczono także szpitale MON i MSWiA.

Jak rząd PO-PSL podchodził do zasobów szpitalnych, świadczy rozmowa ówczesnego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z jednym z polityków Platformy, któremu tłumaczył, że zgłosił się do niego ówczesny marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa z prośbą o wsparcie szpitali w jego województwie kwotą 1 mld zł.

Arłukowicz zaproponował mu likwidację 2 z 4 szpitali, dla których marszałek był organem założycielskim, a wtedy on wesprze ochronę zdrowia w jego województwie dodatkową kwotą 200 mln złotych.

Ba za rządów PO-PSL zlikwidowano aż 32 laboratoria w placówkach Sanepidów, teraz natomiast politycy Platformy domagają się wykonania 100 tysięcy i więcej testów dziennie na Covid 19, tak jakby tę bazę laboratoryjną można było odbudować w kilka miesięcy.

4. Mimo powtarzanych kilkakrotnie przez premiera Morawieckiego wezwań do solidarności w obliczu rosnącej liczby zakażeń, porozumienia z opozycją nie będzie i to widać szczególnie po działaniach Platformy.

Nawet jeżeli projekt ustawy po poprawkach zostanie przegłosowany dzisiaj w Sejmie, to mimo apeli do marszałka Grodzkiego, Senat zbierze się dopiero w następnym tygodniu, a jeżeli wprowadzi do ustawy poprawki, to znowu będzie musiał się zebrać Sejm, żeby je przegłosować i dopiero wtedy trafi ona do prezydenta.

A potrzeba jest w zasadzie od zaraz, bowiem sytuacja w ochronie zdrowia jest rzeczywiście coraz bardziej trudna, a prognozy na najbliższe dni jeżeli chodzi o liczbę zakażeń na Covid19 bardzo pesymistyczne.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

LL2020.10.23 9:21
Przerażającą pandemią jesteście WY rządzący,głosowałam na was i bardzo żałuję, a OPOZYCJA KTÓREJ NIENAWIDZĘ niech dobrze szaleje ! ,wiemy że jak walczycie między sobą to my zwykli ludzie mamy spokój.Koronościemą dokonujecie ludobójstwa,więc żryjcie się bez przerwy ,czekam że się pozażeracie ,bo w gnojeniu Polaków idziecie ręka w rękę.
Natalja Siwiec2020.10.22 11:04
Trzeba anulować bo przegramy
Hue2020.10.22 10:45
Debatowanie wg PIS. 1) Wprowadzic ustawe o 22 dzien wczesniej .2) glosowac na nia dzien pozniej. 3) Blokowac mikrofony opozycji. 4) Glosowac az do skutku "bo przegramy".
JPIII2020.10.22 10:17
Kuźmiuk to idiota. Nic dodawać nie trzeba. A frąda takich idiotów cytuje.
Ja, Szatan2020.10.22 9:38
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, marionetek Sorosa, które w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście moich ostatnich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Suweren2020.10.22 9:27
Trza było debatować od stycznia, a nie zajmować się pierdołami i ogłaszać wszem i wobec, że nie ma pandemi i trzeba kupą walić na wybory.
JM2020.10.22 9:11
Budka powinien być przebadany przez zespół psychiatrów. Brak mu piątej klepki. Jak tacy ludzie dostają sie do parlamentu? Być głupkiem, ale takim?
Hue2020.10.22 10:58
Wierzysz w pana na chmurce. Wiec jestes ostatnia osoba, ktora moze wypowiadac sie o klepkach.
Polak2020.10.22 9:08
Czopek Kuźmiuk zapomina tylko że pisowska mafia chce debatować nad bublem w którym poszczególne zapisy przeczą sobie nawzajem bądź wprost wykluczają się wzajemnie.
MaxFiend2020.10.22 8:36
Smuteczek. Kuźmiuk chyba zapomniał jak wyglądała wcześniej debata PiS z opozycją np. w Sali Kolumnowej? :-D