01.10.19, 08:13Zdj. Kancelaria Premiera, Flickr, domena publiczna, CC0

Premier Morawiecki: Rozważamy obniżkę ZUS

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w wywiadzie dla wtorkowego wydania "Faktu", że właściciele najmniejszych firm mają już od przyszłego roku zaoszczędzić na składkach ZUS średnio 500 złotych miesięcznie. 

"Niech ta data po raz pierwszy wybrzmi. Sładki zostaną obniżone od 1 stycznia"-podkreślił szef polskiego rządu w rozmowie z dziennikiem. Morawiecki wyjaśnił, że  obniżka zostanie wprowadzona m.in. z myślą o rzemieślnikach którzy prowadzą własną działalność, jednak osiągają stosunkowo niskie dochody. 

"Prowadzący firmy z przychodami poniżej 10 tys. zł i dochodami do 6 tys. zł mają płacić składki ZUS mniejsze średnio o 500 zł miesięcznie"-podkreślił premier. 

Obesnie właściciele tzw. małej działalności gospodarczej płacą już nie ryczałtową opłatę, ale stawkę uzależnioną od ich przychodu. Ta zasada powoduje jednak, że większość firm jest z preferencyjnego liczenia składek wykluczona. Przychód nie ma bowiem nic wspólnego z ostatecznymi zarobkami. Przedsiębiorcy mogą osiągać przychód rzędu 8 tys. zł, przy czym na czysto zarobią jedynie 2 tys. zł, gdyż składka ZUS "pożre" praktycznie cały zarobek. 

"500 Plus" dla przedsiębiorców premier zapowiadał już wcześniej w Katowicach. Zadeklarował wówczas, że dla pozostałych przedsiębiorców ryczałtowy ZUS pozostanie bez zmian, co oznacza, że wciąż będą oni płacić składki od 60 proc. średniej pensji.

yenn/Fakt, Fronda.pl

Komentarze

BiegunkaProrocza2019.10.1 9:34
1. Czy wiecie, że Morawiecki ma taką gębę, że babcie klozetowe myślą że robi kupę na stojąco. 2. Czy wiesz, że regularne wypróżnianie jest bardzo ważne ? 3. Czy wiesz, że siusiaka należy myć częściej niż tylko w pierwsze wtorki miesiąca? 4. Że okadzanie pochwy zalecał już Galen 5. Ile stopni ma Brystolska Skala Uformowania Stolca ?
anonim2019.10.1 9:20
Brawo PiS. ZUS podnosimy, po czym ogłaszamy, że właśnie "rozważamy" jego obniżenie.
anonim2019.10.1 10:02
Tak ,teraz chcecie obniżenia ZUS a za chwilę , będziecie płakać że za niskie emerytury ,
Dam2019.10.1 11:15
Jakie emerytury? Oni dokładnie widzą, że ten niewydolny system padnie. Dlatego też chcą znieść limit składek dla najwięcej zarabiających (oczywiście nie informując, jaki jest cel tego limitu).