05.04.19, 19:25Zdj. CC BY SA 2.0, Wikimedia Commons

Premier: Możejki- żywy pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Premier Mateusz Morawiecki złożył dziś jednodniową wizytę na Litwie, gdzie spotkał się z szefem litewskiego rządu, Sauliusem Skvernelisem w uroczystości odsłonięcia Kamienia Pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Morawiecki podziękował podczas uroczystości za pielęgnowaną na litwie pamięć śp. prezydenta RP. Ceremonia odbyła się w rafinerii PKN Orlen w Możejkach. 

Na tablicy umieszczono napis w języku polskim i litewskim: "Prezydentowi Polski, przyjacielowi Litwy, który realizował wspólne marzenie Europy Środkowej o wolności podążającej drogą wyznaczoną przez Solidarność. Dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu rafineria w Możejkach należy do rodziny suwerennych państw, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz jest symbolem przyjaźni między Polską a Litwą".

"Prezydent Lech Kaczyński wiedział, że musimy budować wspólną historię pomimo pewnych różnic, pomimo trudności, które pomiędzy nami występują, budować również wspólną przyszłość i przełamywać pewne nieporozumienia z przeszłości"-podkreślał w swoim wystąpieniu szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że najważniejsze pomniki to te "żywe".

"I Możejki to taki żywy pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który łączy dzisiaj krwiobiegi gospodarcze naszych krajów, który tworzy dobre perspektywy na przyszłość, perspektywy uniezależnienia się od niepewnych źródeł energii od niepewnych sąsiadów. To wszystko zawdzięczamy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu"-mówił polityk. Jak dodał Morawiecki, bezpieczeństwo oraz wspólna przyszłość Polski i Litwy zależą również od pielęgnowania spuścizny po prezydencie Lechu Kaczyńskim. 

"Tak, jak Lech Kaczyński budował Solidarność i później wolną Polskę, a następnie jako prezydent tworzył płaszczyznę współpracy pomiędzy narodami litewskim i polskim, tak chcemy dzisiaj kontynuować w duchu współpracy z Litwą te najważniejsze dzieła, które nam zostawił w spadku"-powiedział polski premier, który chwalił również dobrą współpracę na forum europejskim. 

"To jest przesłanie Lecha Kaczyńskiego, przesłanie, które kontynuujemy w dzisiejszej niełatwej politycznej rzeczywistości"- podkreślił Morawiecki. 

"Tu na Litwie, kiedy mówimy o śp. prezydencie Kaczyńskim, zawsze przypominam, że była to osoba myśląca strategicznie – mówił. - To był mądry polityk, ta decyzja (o inwestycji w Możejki- PAP) była udana i jest to jeszcze jedno ogniwo, które łączy nasze narody i ich stosunki"-wskazał z kolei premier Litwy. 

Skvernelis wyraził też zadowolenie, że "dzisiaj nasze stosunki są właśnie takie, które tworzą, o których marzył i które bardzo dobrze postrzegałby prezydent Lech Kaczyński". Podkreślał ponadto, że dzisiaj Litwa i Polska to strategiczni partnerzy. Wskazywał tu na jednakowe stanowiska obu krajów w UE czy jeśli chodzi o wyzwania geopolityczne. - Aby tak zostało w przyszłości, wszyscy politycy na Litwie i w Polsce powinni robić wszystko, co jest w ich mocy, co jest możliwe, by przyczynić się do tego - mówił. Dodał, że zobowiązuje do tego wspólna historia obu krajów.

Jak wskazał, zawsze kiedy Litwa i Polska były razem, były bardzo silne, ale jeśli ktoś zepsuł te stosunki, wówczas nie było to na korzyść ani dla jednego ani dla drugiego z naszych krajów. W tym kontekście odnosząc się do premiera Morawieckiego i polskiego rządu stwierdził, że "dziś jesteśmy razem i silni jak nigdy wcześniej".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

anonim2019.04.6 9:39
Wszystko co żywe nieuchronnie zmierza ku śmierci, nawet pomnik. Brak cudzysłowia świadczy o patosie analogicznym do tzw. Boga żywego co się przełoży na proces myślowy wyznawców legendy o "wielkim" prezydencie
Matylda z Wadowic2019.04.5 22:29
8,5 mld strat po "genialnej decyzji" Lecha Kaczyńskiego.
anonim2019.04.5 21:18
Dlaczego nie działa opcja "usuńcie ten komentarz" i gdzie jest admin tej strony???
słowiczek poznański2019.04.5 20:22
To i tak jeszcze nic. W Warszawie latarnik latarenką będzie uczył przedszkolne dzieci masturbacji. To ma zagwarantować rozkwit pedofilii na niespotykana dotąd skalę .