24.04.20, 13:55Screenshot Youtube - Polonia Christiana

Przyszłość Mszy trydenckiej zagrożona?!

List prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarii, wywołuje obawy wśród tradycjonalistów o przyszłość nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, czyli Mszy trydenckiej. List z 7 marca jest skierowany do biskupów i zawiera ankietę, w której prosi się o ich opinię w sprawie Mszy łacińskiej. Biskupi mają wysłać swoje odpowiedzi do 31 lipca.

Biskupi mają wyrazić swoje zdanie na temat listu apostolskiego Benedykta XVI Summorum pontificum z roku 2007, w którym ojciec święty wyjaśnia, że Msza łacińska nie została zniesiona i jest dopuszczalna. „Jego Świątobliwość papież Franciszek pragnie dowiedzieć się o obecnym zastosowaniu wspomnianego dokumentu”.

Zdaniem specjalisty od prawa kanonicznego z Rzymu, którego portal „Church Militant” poprosił o opinię, ankieta jest szukaniem dziury w całym, gdyż Kongregacja Nauki Wiary ma poważniejsze problemy na głowie, takie jak skandal molestowania seksualnego. Natomiast badanie kwestii Mszy trydenckiej nie wydaje się w obecnej chwili zasadne. Rozmówca portalu wyraził obawy, że negatywne opinie „postępowych i neutralnych biskupów” mogą doprowadzić zalecenia przez Kongregację „zniesienia starego rytu”.

Innego zdania jest Joseph Shaw, przewodniczący Stowarzyszenia Mszy Łacińskiej Wielkiej Brytanii (Latin Mass Society UK), który uważa, że ankieta ma jedynie dostarczyć „solidnych informacji” Kongregacji Nauki Wiary. Twierdzi on też, że niewielu biskupów Anglii i Walii jest wrogo nastawionych do tradycyjnej Mszy, a „nawet ci mniej przyjaźnie nastawieni do niej traktują ją raczej z lekceważeniem niż czynnie się jej przeciwstawiają”. Są też i tacy biskupi, którzy „w rzeczywistości wyświęcali księży stosując starszą formę”. Shaw przyznał jednak, że wciąż nie zezwala się na publiczne sprawowanie Mszy łacińskiej w seminariach i utrzymuje się „ideologiczny sprzeciw” wobec Mszy łacińskiej.

Church Miliant” przytacza opinię profesora teologii sakramentalnej Andrei Grillo, który stwierdził, że na dłuższą metę papież Franciszek chce znieść Summorum pontificum. Podobnego zdania jest anonimowe źródło portalu, uważając, że ojciec święty doprowadzi do zniesienia Mszy łacińskiej po śmierci Benedykta XVI i że nie spotka się to ze sprzeciwem włoskiej hierarchii.

Z drugiej strony portal przytacza opinię tych, którzy uważają, że papież Franciszek prowadzi politykę typu „żyj i pozwól żyć innym” i w związku z tym pozwoli na dalsze odprawianie Mszy w tradycyjnym rycie. Mogą o tym świadczyć wypowiedzi ojca świętego, w których mówi pozytywnie o tradycji wbrew swojej krytyce „sztywnej postawy” tradycjonalistów.

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze

Jpa2020.04.26 9:16
Tekst Listu https://rorate-caeli.blogspot.com/2020/04/breaking-important-summorum-under.html#more
Jpa2020.04.26 8:43
https://www.lifesitenews.com/blogs/pope-francis-surveys-bishops-worldwide-on-traditional-latin-mass Niech ich ręka Boska broni!
ja22020.04.25 10:11
Prośmy Boga gorliwą modlitwą o deszcz.
MaxFiend2020.04.24 23:38
Tak to jest gdy rytuał staje się ważniejszy od samej wiary. Żenada.
Jpa2020.04.26 8:37
Błądzisz. Lex orandi, lex credendi. Pomiędzy Mszą św. trydencką i NOM jest Rów Mariański. To opozycja pomiędzy teocentryzmem i antropocentryzmem, porządkiem i chaosem, precyzją i wolnoamerykanką, skupieniem i ciszą a hałasem i gadulstwem.
dybuch2020.04.24 21:49
Najpiekniesza msza trydencka trzeba miec rogi na glowie aby nie czuc BOGA w tym rycie.Nasze msze to tylko msze szkoda ze nie swiete
KATON STARSZY2020.04.24 20:37
Dla mnie sposób jak konsekwentnie i natychmiastowo zlikwidowano mszę trydencką przypomina rewolucję bolszewicką.Uważam że w każdej parafi winna być jedna msza trydencka w niedzielę choćby ze względu na tradycjonalistów i starsze pokolenie.Po drugie:księża powinni znać łacinę ze względu na teologiczną literaturę,a praktyka czyni mistrza.A jeżeli ogarnęło ich lenistwo to chociażby jedna w dekanacie.Widocznie obecny papież chce odejść od tradycji całkowicie.
Jan Radziszewski2020.04.24 18:58
Masoneria w KK działa tj. no cóż loża P- 2 w KK dalej działa - ale za 3,5 roku tj 1260 dni tylko - a diabły zabiorą swoich swojaków tj żydów i judaszy masonów w ogniu piekielnym do PIEKŁA już na zawsze tj na całą wieczność wieczności
ja2020.04.24 18:51
Ktoś wie gdzie na świecie i w jakim stopniu zabronili odprawiać mszę św. podczas epidemii i jak to teraz wygląda - jakie restrykcję są na dziś ? Jest jakaś stronka która to pozbierała ?
Jan Radziszewski2020.04.24 17:44
jak widać przyszły wisielec Będzie jednak mimo wszystko jednak wisiał Ty rzeczniku, Żydzie Pinkasie nie zalecaj modlenia się w domu bo to nie jest Twoje zadanie. Twoje miejsce nie jest w Polsce a zwłaszcza w polskiej służbie zdrowia. Prezydencie Dudo nie bądź chwiejny. Dawałem Ci Łaski lecz kto nie wykorzystuje Łask ten kończy źle. Możesz być powieszony przez lud Polski. Nie teraz jeszcze lecz gdy będzie w Polsce wielki krach gospodarczy i dziesiątki tysięcy zmarłych na coronawirusa a więcej niż milion chorych to jest to już bardzo prawdopodobne. Okazałem Ci Łaskę gdy Hostia przytoczyła się do Twoich rąk. Nie byłeś tego godzien jak każdy, ale jesteś prezydentem Mego umiłowanego kraju, skąd pochodzi Mój przodek o imieniu Iz ( jak było w tych Orędziach). Dlatego tak Cię uszanowałem. Uszanuj Ty i Mnie, nie tylko w sercu, kłaniając się wrogom Polski, lecz postawą. Polska to nie Polin. Polska jest krajem starożytnym a Ariowie - Słowianie, w tym zwłaszcza z terenów dzisiejszej Polski, nieśli kulturę i swoje geny na Bliski Wschód i w wiele innych miejsc. Imię Mojej Matki jest słowiańskie – Miriam, to znaczy - jestem pokojem. Korzenie Mojego Imienia też są słowiańskie : Iz, co znaczy – z głębi prarzeczy. Przykładem jest rzeka Izera, dzisiaj w Niemczech, wtedy i później rzeka ludu tylko słowiańskiego. Dawid oznacza - dający wid, czyli światło. Uzupełniaj swą wiedzę prezydencie Dudo bo źle Cię uczyli ( jak i innych Polaków). Sam powiedziałeś, że się uczysz, zatem ucz się. Masoni w Polsce, sługi szatana. Wasz czas w Moim Kraju kończy się. Posłużę się jeszcze wami dla oczyszczenia Polski lecz wasze miejsca w piekle są straszne. Kto szkodzi Polsce będzie bardziej jeszcze męczony niż mieszkaniec innego kraju szkodzący jemu. Zatem wasze piekielne cierpienia masoni służący szatanowi w Polsce będą jeszcze większe niż masonów we Francji, Niemczech czy innych krajach. Zatem pamiętajcie. Chcecie żyć choćby dla marnego życia ziemskiego i waszych bliskich. Zatem czyńcie tak aby żyć bo kto oddaje się szatanowi nie żyje lecz już jest martwy. Strzeżcie się. Truliście przez wiele lat Polaków smugami chemtrails. Zatrzymałem to teraz w wielkim stopniu. Widzicie to. Więc nie wierzgajcie przeciw ościeniowi. Nie chcę was zgładzić. Wy sami idziecie na zagładę. Służcie Polsce. To ostatni wasz czas. Amen
Ika2020.04.24 17:35
Tradycja katolicka, to nie to samo, co tradycjonalizm. Tradycja to prawdy wiary objawione apostołom przez Pana Jezusa, a nie zapisane w ewangeliach, ale przekazywane ustnie i przechowywane w Kościele katolickim aż do naszych czasów. Msza Święta, tzw. trydencka należy do tradycji. Tradycjonalizm to kierunek filozoficzny przedkładający wiarę nad rozumem - przykładem Marcin Luter. Niech Fronda szerzy prawdę, a nie idee.
Jpa2020.04.26 8:32
Błądzisz. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą i rozumem. Msza św. trydencka to skarb. Poczytaj św. Piusa V. NOM to robota masona Bugniniego i protestanckich ekspertów. Znany polski liturgista ks. Wacław Schenk, profesor KUL, który był zwolennikiem reformy Mszału św. Piusa V, jak zobaczył zakres zmian, w tym wyrzucenie łaciny wbrew postanowieniom soboru V.II, postawienie stołu przed ołtarzem, likwidację Offertorium i modlitw do Trójcy Świętej, do końca swych dni kontestował NOM.
Ika2020.04.26 12:24
Do Jpa Nie rozumiesz zasad katolicyzmu.
hate piss2020.04.24 17:01
WHOJ MNIE TO OBCHODZI !!!!
KATOLIK2020.04.24 15:05
Jak można od ankiety uzależniać odprawianie Mszy świętej w takiej formie, w jakiej była ona odprawiana przez wieki?
anonim2020.04.24 15:24
Przez wieki była odprawiana w innym rycie. Gregorianka w swym czasie stanowiła nowoczesną reformę mszału. Do dziś istnieje w Hiszpanii region, gdzie za zgodą Watykanu kultywuje się msze przedtrydecką, ale wolno to czynić tylko rodom, które ten przywilej dostały pierwotnie - czyli wieki temu. I trwają!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.04.24 14:57
@matis89 What next jude?
matis892020.04.24 14:52
Msza Św. LAcińska jest barierą dla antychrysta dlatego Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik próbuję ją wyrzucić z KK z którego robi masoński Kościół Religii Światowej.
MarKan2020.04.24 15:23
Obawiam się, że możesz mieć rację.
Jan Radziszewski2020.04.24 17:52
no cóż loża P- 2 w KK dalej działa - ale za 3,5 roku tj 1260 dni tylko - a diabły zabiorą swoich swojaków w ogniu piekielnym do PIEKŁA już na zawsze tj na całą wieczność wieczności
Czas na sr*nie...2020.04.24 14:48
Moje całodobowe sr*nie nie może być tak nudne. Ja OBOJĘTNY jestem bez IQ, pożyczę je od innych. Taka moja natura, sierpem obrzezanego skoorvysyna, jest silniejsza od przyzwoitości, więc sr*ć na forum muszę. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ "Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce."
stan2020.04.24 14:47
"traktują z lekceważeniem' Mszę świętą? A cóż to za biskupi? No cóż, jeżeli postawi się siebie w miejsce Boga Ojca, to można lekceważyć i Jego Syna. Przecież Msza św. trydencka jest bardziej zrozumiała i logiczna w odniesieniu do symboliki gestów i obecności Pana Jezusa, niż Msze św. obecnie sprawowane (poza, oczywiście, językiem). Ratzinger przewodniczył Kongregacji nauki Wiary, jest wybitnym znawcą w tej dziedzinie, więc dlaczego podważa się jego decyzje? Czy Kościół rzymskokatolicki zrywa z ponad 20. wiekową tradycją? Czymże zatem będzie? Doprawdy, nie przyszłoby mi do głowy lekceważyć Mszę św. innego wyznania, a cóż dopiero ryt Mszy św. tego samego wyznania?
Jan Radziszewski2020.04.24 17:49
no cóż loża P- 2 w KK dalej działa - ale za 3,5 roku tj 1260 dni tylko - a diabły zabiorą swoich swojaków w ogniu piekielnym do PIEKŁA już na zawsze tj na całą wieczność wieczności
Karol2020.04.24 14:29
Stagira przykro mi, ze na razie psychiatryki zamkniete i musisz meczyc sie w domu. Ale badz dobrej mysli, miejsce masz zaklepane !
man.of.Stagira2020.04.24 14:16
Okazuje się że Kaczyński to kawał [email protected]&#yna do kwadratu a nie prawdziwy Polak i KATOLIK .
y72020.04.24 14:59
Tak sądzisz , dewiancie ?
Tusk2020.04.24 16:12
Bardzo mi Ciebie żal przyjacielu.