16.03.13, 06:58Fot. morguefile.com

Raport ONZ ogłasza, że Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a rząd Donalda Tuska w dwa miesiące zadłużył kraj na 21,6 mld złotych

Hurra optymizm jaki wywołali ONZ-wscy eksperci nie powinien nas dziwić. Media mainstreamowi bardzo kochają takiego typu informacje, no i oczywiści nasz rząd, który nie omieszka wydać z tego powodu oświadczenie. Ale patrząc na to z perspektywy zarządzania naszymi pieniędzmi przez ministra finansów, możemy tylko popaść w hurra pesymizm.

Raport ONZ brał pod uwagę takie czynniki jak długość życia mieszkańców, edukacja czy zamożność danego państwa .I z tych przesłanek konstruował ranking najbardziej zamożnych krajów świata. Na pierwszym miejscu (ponownie) znalazła się Norwegia, później Australia, na trzecim są Stany Zjednoczone. W pierwszej dziesiątce są także Niemcy, Szwecja i Japonia. Polska znalazła się w rankingu na pozycji 39. - wyżej od Litwy, Argentyny czy Chorwacji. Polskę zaliczono do grupy krajów o bardzo wysokim rozwoju społecznym. Co to znaczy „bardzo wysoki poziom rozwoju społecznego”? Do końca nie wiadomo.

Jednak informacja zawarta w „Rzeczpospolitej” alarmująca o deficycie polskiego budżetu może martwić. Informację podało Ministerstwo Finansów. „Wysoki deficyt to efekt niższych niż rok temu dochodów, na co wpływ miały m.in. niższe wpływy z podatku VAT. Dochody budżetu wyniosły w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 42,8 mld zł (14,3 proc. planu) a wydatki - 64,48 mld zł (19,3 proc. planu).” – czytamy w dzienniku.

Wygląda więc to tak: Rząd więcej wydaje, mniej oszczędza, czyli stara zasada umierania państwa. Z faktu, że rok 2013-2014 ma być najgorszym rokiem jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników, zwolnienia grupowe stajemy nad przepaścią, i to nie tylko demograficzną, która już nas wchłonęła. Więc hurra optymizm jest niestety nie na miejscu.

sm/Rzeczpospolita

Komentarze

anonim2013.03.16 9:35
... / Polska rozwija się stabilnie , a mieszkańcom - WYBRANYM - żyje się bardzo dobrze /..... Premie , premie nawet przyznawane przed rozpoczęciem prac , które niewiadomo kiedy i kto dokończy - wykonawcy z plajtowali nie nadążyli za postempem !!! ..../ Polska jest krajem wysoko rozwiniętym /... bez miejsc pracy . Raport ONZ inne kraje wpędzi w konpleksy gospodarcze , mogli skromniej to ujawnić opinii międzynarodowej . W konsekwencji unija musi zaniżyć co najmniej o połowe przyznawanych funduszy dla Polski , na wsprcie biednych krajów unii .
anonim2013.03.16 12:11
Jak żyje się wam tak biednie, to proponuję wybrać się do Ameryki Płd, na Bliski Wschód, do Indii i Pakistanu, do Afryki Subsaharyjskiej, albo chociaż na Bałkany, do stosunkowo bogatej jak na standardy globalne Bułgarii. Może jak zobaczycie bezmiar biedy to zmieni się wam ogląd. Tak. Polska jest krajem wysoko rozwiniętym. Tak. Polska jest krajem dostatnim. To, że "Niemcy i Francuzi mają lepiej" o niczym nie świadczy. W państwach lepiej rozwiniętych od Polski mieszka 1/7 ludzkości, w państwach biedniejszych 6/7.
anonim2013.03.16 12:44
Sstaszek :Mar 16, 2013, 9:19 Czegoś ty się najadł, poszukaj innego miejsca na zakupy...
anonim2013.03.16 14:20
Dodam, rząd Donalda Tuska uzależnił Polskę finansowo.
anonim2013.03.16 14:38
Rząd Tuska nie uzależnił Polski finansowo. Polska jest uzależniona finansowo nieustannie od jakichś 80 lat. Zmieniają się tylko kredytodawcy i inwestorzy. Kiedyś były "dary od ZSRR", RWPG, Klub Paryski i Klub Londyński, teraz są dotacje unijne, kredyty MFW i obligacje. Żaden rząd nic z tym nie zrobił. Chyba jedyni, którzy cokolwiek próbowali z tym zrobić to ekipa Mazowieckiego, która miała nóż na gardle i musiała renegocjować spłaty, ale i tak po chwili wróciliśmy do punktu wyjścia.
anonim2013.03.16 23:05
dlatego należy jak najszybciej doprowadzić do dymisji rządu tuska
anonim2013.03.17 13:58
@Denisowicz muszę stwierdzić że Ty jesteś ciemna pała! Chodzi o UE ćwoku a nie porównujesz inne państwa spoza ue. Skoro tam jest źle to niech będzie ,jeśli nie walczą o lepsze życie ich sprawa,ale Ty jesteś ograniczony chłopie
anonim2013.03.18 10:43
Nie dziwi opinia ONZ.Wszak skutki ekonomicznego wejścia na kruchy lód w Polsce nie ujawniły się jeszcze w całej pełni. Jednak nieubłaganie nadchodzi wiosna ,a długi nasze wraz z nią nie stopnieją jak chcieliby naiwni.