27.02.18, 16:00Fot. Vitaly V. Kuzmin via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Rosja się zbroi. Wyda 20 trylionów rubli

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nowy program zbrojeniowy, który ma zostać wdrożony do 2025 roku i będzie „odpowiedzią na działania NATO i Stanów Zjednoczonych”, pisze Nowaja Gazieta powołujac się na wypowiedź wicepremiera Dmitrija Rogozina.

Tylko na zakupy uzbrojenia Rosja chce wydać 20 trylionów rubli, czyli ponad 33 miliardy dolarów.

Nie możemy zamykać oczu, gdy NATO buduje zdolności bojowe, gdy Stany Zjednoczone realizują koncepcję „globalnego uderzenia”, na zamiary rozmieszczenia broni w przestrzeni kosmicznej, a także wdrażania strategicznych konwencjonalnych systemów broni precyzyjnej. Na to wszystko będziemy mieć przyzwoitą odpowiedź, uwierzcie mi” – zapowiedział Rogozin.

Wicepremier oświadczył również, że implementację program zaplanowano na lata 2018-2025. Co więcej, dokument miał zostać przyjęty jeszcze w 2016 r., ale ze względu na spadek cen ropy naftowej i skoków walutowych decyzję tę przełożono na później.

Rogozin wyjaśnił, że projekt programu był korygowany w ostatnich miesiącach w oparciu o dane uzyskane dzięki doświadczeniom w Syrii ( w tamtejszych bazach pracowało dziesiątki rosyjskich specjalistów ds. uzbrojenia red.) Jak powiedział, eksperci ocenili skuteczność zastosowania nowych systemów i kompleksów w ekstremalnych warunkach zewnętrznych, takich jak temperatura i kurz.

ZA: KRESY24.PL

dam