19.02.19, 19:51fot. screen Salve TV

Samuel Pereira: Antypolonizm jednym z tematów kampanii w Izraelu

Niepokojące jest to, że antypolonizm stał się jednym z tematów kampanii wyborczej w Izraelu. Jest to wyzwanie nie tylko dla polskiej dyplomacji, ale także dla takich instytucji jak Polska Fundacja Narodowa - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce szef portalu tvp.info.

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez izraelskie media szefowi izraelskiego rządu stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Katz odniósł się w ten sposób do wcześniejszej wypowiedzi Netanjahu, który - według dziennika "Jerusalem Post" - miał powiedzieć w Warszawie, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Samuel Pereira mówi, że nie sądzi iż szefowi polskiego MSZ uda się uzyskać przeprosiny w tej sprawie, ale w jego opinii, pozytywną rzeczą byłoby, żeby temat na wyższych szczeblach nie funkcjonował.

- Pytanie jak premier Netanjahu na to spojrzy, bo musi mieć świadomość, że Izrael jest co prawda silniejszym partnerem w naszych relacjach, ale skłócenie się z Polską nie jest w interesie Izraela - zaznacza gość Jedynki.

Źródło: PolskieRadio.pl

Komentarze

Jan Radziszewski2019.02.20 14:47
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata 6 VI 2018 cz 1 Polska nie jest miejscem dla Żydów Środa, 6 czerwiec 18. 03 Pisz dziecko Nie lękaj się. Zapisz Żydzi coraz bardziej panoszą się w waszym narodzie. Nie jest to miejsce dla nich. Mają swój kraj. Są inne kraje gdzie mają [się] dobrze i nie są prześladowani. Polska nie jest miejscem dla Żydów. Mają tu prawo mieszkać ci, którzy od wieków mieszkali w Polsce, ich potomkowie i tylko Ci, którzy dobrze życzą Polsce i nie uznają Izraela lub jest dla nich obojętny. Ci, którzy przyszli z Rosji podczas zaborów wysługując się często zaborcy, a jeśli nawet nie to szanując i kochając Rosję bardziej niż Polskę takiego prawa do mieszkania ( w Polsce) ich potomkowie nie mają. Nie mają prawa do mieszkania w Polsce także Żydzi z Niemiec. Nie mają prawa tym bardziej ci Żydzi, którzy nie urodzili się w Polsce niezależnie od tego jaką funkcję by w waszym kraju pełnili. Nie mają żadnego prawa do mieszkania w Polsce obywatele Izraela niezależnie od tego co by się w ich kraju i z ich krajem działo. Ja tego nie chcę, ja Bóg, lecz oni przecież Mnie zabili. I zabijają wasz naród teraz podstępnie, był czas, że jawnie, znowu będzie to niemal jawne, choć pod płaszczykiem wrogich wam potęg. Polska jest krajem starożytnym. I była takim już gdy Abraham czy jeszcze Abram wędrował ze swoimi stadami. Synagoga szatana chce zniszczyć mój umiłowany kraj ja zaś na to nie mogę pozwolić. Lecz pomagają im wasze grzechy. One też blokują wasze serca przed pełną Intronizacją wedle Mojej Woli. Poddani tak wielu wrogim siłom, jeśli jej nie będzie – zginiecie. Jeśli nawrócicie się przed ostateczną zagładą, ocalejecie, lecz czy ten kraj nie stracił dość krwi, czy nie wydał na żertwę ofiarną swych najlepszych synów i najlepsze córki? Czyż nie szkoda wam krwi dzieci waszej ojczyzny? Wasze, coraz bardziej ograniczone myślenie, temu pomaga. Niewielu jest rozsądnych w waszym narodzie. Polacy muszą być silni i zjednoczeni – jak w czasach Solidarności i jeszcze bardziej a przede wszystkim we Mnie i ze Mną, Chrystusem. - Chwała Tobie Chryste. - Pokój Tobie moje [dziecko] i pokój wszystkim Polakom ( i też na obczyźnie) dobrej woli.
Vistula2019.02.20 3:32
Wystarczy pojechac do Izraela i odworzyc gebe po polsku. Na szczescie jest tam jeszcze sporo Palestynczykow - chrzescijan. Jedziesz do Izraela, zatrzymuj sie w hotelach ktorych wlascicielami sa Palestynczycy, chcecie sie dowiedziec prawdy o Izraelu wezcie sobie Palestynczyka za przewodnika. Zydzi sa gorsi ze swoja propaganda od Ruskich.
OKP2019.02.20 3:08
A ten Samuel to nie Żyd? Z gęby coś tak wygląda. I to izraelckie imię!
anonim2019.02.20 2:57
Zapłata za wieki gościnności.
Piotr Nowak2019.02.20 1:18
Był "Ąntypolonizm" i tego nie da się ukryć frondlo ...
Piotr Nowak2019.02.19 20:27
Ąle jajca. Ąle on jest poprostu dziwny... Ten Samuel. Ąle to przecież nie jego wina.... :D (Ąntypolonizm frondo? Ąleż to jest ąnalfabetyzm)
Michał Pasierb2019.02.19 21:37
I jakiś taki wychudzony, biedaczek;za bardzo to wszystko bierze sobie do głowy....
Piotr Nowak2019.02.20 1:10
Poprawili już