07.06.20, 14:53Turcja: coraz więcej chrześcijan i katechumenów, brak kapłanów/Vatican Media

Turcja: coraz więcej chrześcijan i katechumenów, brak kapłanów

10 lat po zabójstwie wikariusza apostolskiego Anatolii w Turcji bp. Luigiego Padovese, tamtejszy Kościół rozwija się, choć coraz mniej jest tych, którzy mogliby w nim posługiwać – twierdzi jego następca bp Paolo Bizzeti.
 
Obecny wikariusz apostolski Anatolii podkreśla dobrą współpracę między poszczególnymi Kościołami chrześcijańskimi w tym regionie. Dzieje się to dzięki różnym wspólnotom chrześcijańskim i tzw. małżeństwom mieszanym, które dają  piękne świadectwo jedności w różnorodności. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego w 10 rocznicę tragicznej śmierci poprzednika bp Bizzetti wskazuje na rozwój tamtejszej wspólnoty.

Przybywają chrześcijanie z innych krajów, młodzi interesują się chrześcijaństwem

- „Przez tych 10 minionych lat przeszliśmy bardzo ciekawą drogę i pojawiły się dwie nowe rzeczy w porównaniu z czasami bp. Padovese. Po pierwsze przybyło do nas bardzo wielu chrześcijan z Iraku, Syrii, Iranu i Afganistanu. We wspólnotach chrześcijańskich widzimy więc zawrotny wzrost liczby wiernych, którzy uciekali przed wojną ze swoich krajów i w Turcji znaleźli schronienie. To niesie ze sobą także wiele trudności, gdyż brak osób, które mogłyby im posługiwać w języku arabskim, nie mamy odpowiednich struktur, aby ich przyjąć, ale wspaniałą wiadomością jest to, że liczba chrześcijan wzrosła więcej niż dwukrotnie – powiedział wikariusz apostolski Anatolii w Turcji. - Drugą nowością jest to, że w ostatnich latach, także dzięki internetowi, wzrosła liczba ludzi młodych, którzy przychodzą do nas, aby pytać się o chrześcijaństwo. Niektórzy z nich rozpoczynają katechumenat. We wszystkich naszych parafiach są katechumeni, którzy byli agnostykami, ateistami, a zdarza się, że niektórzy z nich byli islamistami. Mamy więc Kościół neofitów, ale musimy zaznaczyć, że niestety brak nam ludzi do posługi. W porównaniu z pierwszymi latami XXI wieku obecnie mamy o połowę mniej księży, coraz mniej jest także sióstr zakonnych. Wobec wzrostu potrzeb duszpasterskich oraz osób zainteresowanych naszym Kościołem musimy przyznać, że coraz mniej jest tych, którzy im posługują.“

 

Vaticannews.va/Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Komentarze

XD2020.06.8 20:35
RYDZYKA TAM WYŚLIJCIE! On ma doświadczenie i moc sprawczą, żeby Turków nawrócić na jedyną słuszną religię! Niech tam założy Radio Maryja, biznesy geotermalne i już odpierdzieli się od moich pieniędzy.
f232020.06.8 9:34
brak kapłanów = brak pedofilów
AAAtomek2020.06.7 20:10
Z Polski mogą wyjechać do Turcji? Z 1000 księży może pomóc Turkom.
Znajdz laske juz dzis2020.06.7 19:08
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Glaudiusman2020.06.7 18:42
W Turcji ten ich Islam jest bardziej zlaicyzowany niż w państwach arabskich. A więc Chrześcijaństwo powinno się tam rozwijać. Musimy jednak pamiętać, że w 1915 roku Turcy zamordowali 1,5 miliona Chrześcijan - Ormian w bestialski sposób poprzez zagłodzenie, torturowanie i krzyżowanie. Pomagali im w tym bestialskim procederze Kurdowie, niestety, nieszczęśnicy bez własnego kraju. A więc to tam był pierwszy holokaust.
Krzysztof 2020.06.7 16:07
A co by tam robili kapłani?To konserwatywny kraj ciężko tam o bezpośredni kontakt z dziećmi.
Barbara2020.06.7 19:00
poczytaj, dowiedz się na ile pozwalają sobie mężczyźni islamscy i dlaczego ich kobiety muszą być tak chronione
XD2020.06.8 20:47
Ja wiem! Poznałam Frondę 6 lat temu kiedy kliknęłam w link do artykułu na temat morderstw dokonywanych tam na KATOLICZKACH. Oczywiście pozostałe kobiety w Turcji jako innowierczynie same sobie wedle Frondy zasługują na traktowanie jak rzeczy. Wtedy po raz pierwszy zainteresowałam się sytuacją kobiet w Turcji i zaczęłam wspierać fundacje międzynarodowe i inicjatywy społeczne tak działające. Po raz pierwszy także, przeczytałam tutaj "artykuł" i nie wiedziałam czy nie jestem w ukrytej kamerze. Nie przyszło mi jeszcze do głowy, że istnieją portale które już wtedy(!) zaczęły tłoczyć nienawiść w serca uczciwych i dobrych ludzi. Może wyjaśnię o co mi chodzi dla mniej inteligentnych. W obliczu krzywdy nie ma katoliczek, muzułmanek, lesbijek, dyrektorek, Murzynek ani Żydówek. Są kobiety. Pisanie i krzywdach katoliczek w kraju który instytucjonalnie traktuję kobietę jak podczłowieka jest zwykłym sk.rwysyńs†wem, a człowieka który takie słowa z siebie wypluwa należy niezwłocznie zwolnić. Co najmniej. Ale to Fronda. Tu się dzieli ludzi ze względu na wiele cech, na które nie mają wpływu.
katolicka kretynizacja polski 2020.06.7 15:57
może kiedyś wnuczek szydło pojedzie do Turcji, oczywiście gdy zostanie księdzem jak jego tata.
anonim2020.06.7 15:21
No to Polska na pomoc Turcji! Wyślijcie tam: Głódzia, Jędraszewskiego, Rydzyka, Hosera, jeszcze by się kilku chętnych znalazło.
Mirek2020.06.7 15:32
A ciebie wyślemy do Kacapii bo tam twoje miejsce dzięciole .