15.01.22, 18:04Fot. kremlin.ru CC 4.0

W 2 dni 10 rosyjskich firm potaniało o 40 mld USD. Czy dalsze starty mogą powstrzymać Rosję?

1. Po ogłoszeniu fiaska rozmów Rosja-NATO przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, co wynikało przede wszystkim, z twardego stanowiska ze strony wszystkich 30 krajów członków, wobec żądań Rosji, paniczną wyprzedażą aktywów przez inwestorów oraz spadkiem wartości rubla, zareagowała moskiewska giełda.
Wyraźnie straciły obydwa indeksy moskiewskiej zarówno Moscow Exchange jak i RTS, wartość tego drugiego spadła do najniższego poziomu od kwietnia poprzedniego roku, osiągnął on 1478,07 pkt.
Dziesięć największych rosyjskich spółek giełdowych, banków, koncernów naftowo-gazowych i spółek produkujących metale, potaniało w ciągu zaledwie 2 dni (czwartek i piątek) o ponad 40 mld USD.

2. Największy państwowy bank Sbierbank, stracił blisko 11%, jego kapitalizacja spadła o łącznie ponad 11 mld USD (stracił w ten sposób cały wzrost odnotowany przez rok), wartość innego dużego banku państwowego VTB spadła o blisko 10%.
Tak gwałtowne przeceny banków nastąpiły w wyniku informacji, że gdyby Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, to nowe sankcje będą obejmowały także wyłącznie rosyjskich banków z międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT, a to oznacza zablokowanie wszelkich rozliczeń ich klientów w walutach międzynarodowych (głównie w USD i euro).
To właśnie ten rodzaj spodziewanych sankcji na rosyjski sektor finansowy, może być najmocniejszym instrumentem powstrzymywania tego kraju przed kolejnymi militarnymi działaniami wobec swoich sąsiadów.

3. Ale mocno traciły także spółki giełdowe sektora naftowo- gazowego, także inne spółki surowcowe, mimo tego że ich sytuacja finansowa w ostatnich miesiącach wyraźnie się poprawiła, po gwałtownym wzroście cen surowców energetycznych (szczególnie gazu ziemnego).
Gazprom który ostatnio tak mocno korzysta z blisko 7-krotnego wzrostu cen gazu, jego kapitalizacja w czwartek i piątek spadła o blisko 8 mld USD, Rosnieftu o 5,5 mld USD, Łukoilu o 4,2 mld USD, gazowy Novatek, 3,6 mld USD, Tatnieft blisko 1 mld USD.
Traciły także inne firmy surowcowe, mimo koniunktury na surowce, kapitalizacja Norylskiego Niklu, spadła łącznie przez dwa dni o 4,2 mld USD, a firm produkujących stal NLMK i Sevierstal po blisko 1 mld USD każda.
Mocno tracił rosyjski rubel, za amerykańskiego dolara trzeba było zapłacić prawie 77 rubli, a za euro po raz pierwszy od lipca tego roku ponad 88 rubli.
W konsekwencji rosła także rentowność rosyjskich obligacji, rentowność wszystkich klasycznych obligacji federalnych wzrosła powyżej 9%, co oznacza że obsługa rosyjskiego długu jest coraz kosztowniejsza.

4. Wyraźnie widać jak czuła jest rosyjska gospodarka i jej system finansowy, na niepomyślne sygnały płynące z polityki i jak szybko przy pomocy działań w tym obszarze, można doprowadzić do jej destabilizacji.
Mimo tego, że w dużej mierze rosyjski eksport jest oparty na surowcach, w tym przede wszystkim energetycznych, a ich ceny od kilku miesięcy kształtują się niesłychanie korzystnie dla sprzedających, to groźby sankcji uderzają nawet w tak zyskowny sektor.
Jeżeli międzynarodowi inwestorzy, zdecydowaliby się ograniczyć ekspozycję na rosyjskie aktywa, to gwałtownie spada ich wartość rynkowa, a to znacząco utrudnia działania na rynkach międzynarodowych.
Trudno pozyskać finansowanie na tych rynkach, jeżeli się je już pozyska to trzeba zdecydowanie więcej za nie zapłacić, a to znacząco utrudnia inwestowanie i rozwój, a nawet bieżące funkcjonowanie.
Niezwykle skuteczną i groźną dla finansów Rosji, byłoby wyłączenie jej sektora finansowego z systemu międzynarodowych rozliczeń SWIFT, mimo tego, że taka sankcja ledwie „zamajaczyła na horyzoncie”, kapitalizacja dwóch państwowych banków, spadła w ciągu dwóch dni o ponad 15 mld USD.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Blokada SWIFT2022.01.16 16:02
Co się stanie z przeciętnym ruskim jak SWIFT zablokuje Rosji wszelkie transakcje. Trzy najważniejsze, w powszechnym użyciu karty kretytowe Visa - Mastercard - American Express oraz w mniejszym stopni Discover są kartami amerykańskimi. Każdy jej posiadacz, i jest obojętne, czy karta jest wydana przez polski bank, czy ruski, wszelkie transakcje są upoważniane przez USA. Więc przeciętny Rusek jak ma taką kartę wydaną przez kremlowski bank każda jego transakcja musi być upoważniona przez Visa -Mastercard w USA. American Express, to nie wiem, czy Ruscy mają u siebie. Tylko bogaci. Blokada SWIFT to blokada kart wspomnianych kredytowych na terenie nie tylko caratu Putina, to blokada wszystkich ruskich banków w operacjach międzynarodowych, blokada ich wszystkich depozytów. Ponownie, przykład Iranu. SWIFT, tj. USA tak zablokował, ze ich $500 milionow w bankach USA stało się dla Iranu niedostępne. Otrzymali te $$$ jak się zgodzili na rozmowy nt. wstrzymania prac na bronią nuklearną . SWIFT na dzisiaj i Chiny rozłoży.
Albert2022.01.16 18:49
Kolejny katoprawacki kretyn, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy zjadł. Wytłumacz geniuszu, co ma wspólnego SWIFT z kartami płatniczymi? Czekam. Pośmiejmy się razem.
Katoprawacki kretyn tłumaczy:2022.01.16 19:23
Wszystkie transakcji bankowe, międzynarodowe i kraje są na tzw. SWIFT, a SWIFT to pośrednik i wykonawca transakcji finansowych między bankami na CAŁYM świecie. POWTARZAM: SWIFT to pośrednik i wykonawca transakcji finansowych między bankami na CAŁYM świecie. Wiem, że tłumaczenie katoprawackiego kretyna choć bardzo proste i zrozumiale nawet dla mojego kota, może sprawić bolesny problem dla kogoś jak ty, z nickiem sugerującym głupotę.
Albert2022.01.17 12:42
Nie dość, że nie rozumiesz działania SWIFT-a, to jeszcze nawet nie udało ci się zrozumieć prostego pytania, jakie zadałem. Powtórzę więc. Co ma wspólnego SWIFT z kartami płatniczymi? Udowodnij, że ogarniasz cokolwiek bardziej skomplikowanego od samodzielnego oddychania?
Co ma wspólnego SWIFT .... ?2022.01.17 17:32
Kartka transakcja kartą TO JEST OPERACJA BANKOWA! Nie bądź chamem i naucz się normalnie dyskutować. Chamstwo cię dyskwalifikuje!
Albert2022.01.18 10:05
No to jeszcze raz. Co ma wspólnego SWIFT z transakcjami kartą. Opisz dokładnie. Na razie to kolejny raz wychodzisz na typowego katoprawackiego bezmózga, co zresztą jest oczywiste.
Anonim2022.01.16 13:12
Sobie dodrukuja 80 i bedzie lepiej
Anonim2022.01.16 11:20
To tylko spekulacje inwestorów na temat wydarzeń wokół rozmów między USA, NATO i Rosją. Jak stanieli te firmę, tak i podrożeją, polaczki, nie martwcie się! Rosja ma dość stabilną gospodarkę, o czym świadczy daremność niezliczonych sankcji USA i UE, prawda taki sąd nie umieszcza się w wypranej polskiej głowie, lecz to już problem polaczków.
madmax2022.01.16 13:09
kogo reprezentujesz smrodliwy skunksie? Co powoduje, że chce ci się tu siedzieć i pitolić na poziomie sowieckiego "Krokodiła"?
Anonim2022.01.16 13:13
Z mlekiem sobie sowsiem nie radzą.Z Chinami też.
migg2022.01.16 14:44
IDIOT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 23:22
Skrzyknęła znajomych na protest przeciwko "lex TVN". Ma stanąć przed sądem. Mieszkanka Kożuchowa (woj. lubuskie), która na swoim profilu w mediach społecznościowych zachęcała znajomych do wzięcia udziału w proteście przeciwko "lex TVN", dostała wezwanie na komisariat. Zarzucono jej, że zorganizowała nielegalne zgromadzenie. Sprawa ma znaleźć finał w sądzie.
MammaMia2022.01.16 1:51
Czyli jest Okay. Nie rozumiem o co co chodzi czlowieku....?
Urszula2022.01.15 22:16
Wy liczcie straty Polski i nie odwracajcie uwagi od krachu gospogarczego u nas!!!
Do czego blokadę SWIFT porównać?2022.01.15 21:27
Masz kartę kredytowa w Banku X, również tam trzymasz swoje grosze plus masz kartę debetową. Tam rozliczasz wszystkie swoje płatności i tam dostajesz emeryturkę. Czymś nabroiłeś i Bank X kompletnie cię zablokował. Ani nic wyjąć, nie możesz nic przez bank zapłacić, karta debetowa i kredytowa nagle jest plastykiem, nic niewartym. Żaden inny bank ciebie do siebie nie przyjmie boś w tym super wielkim nabroił. Został bank gangstera skośnookiego i tez nie wiadomo, bo jak oni się wiedzą, że udzielając tobie gościny sami mogą wylądować tam gdzie ty. Tak jak to się przydarzyło Iranowi ileś lat temu. USA i SWIFT go zablokowali i wszystko w transakcjach międzynarodowych musieli płacić gotówką, ropy nie mogli sprzedać, wszelkie ich konta zostały zablokowane. SWIFT bez wojny zniszczyłby ruską gospodarkę w m-c. Dlatego wątpię, aby USA na to się zdecydowało - Putin zacząłby strzelać nie tylko do Ukraińców.
Albert2022.01.16 11:06
Do niezliczonego grona twoich talentów doszedł kolejny - właśnie udowodniłeś, że nie masz bladego pojęcia o choćby podstawowych zasadach funkcjonowania systemów bankowych. Brawo żydku, tylko tak dalej.
Anonim2022.01.16 13:15
Nie po to Chiny i Rosja od lat skupują złoto by tego nie rozwiązać.
Anonim2022.01.16 15:31
Złota nie da rady jeść, złoto w dużych ilościach rzucone na rynek - TANIEJE
Anonim2022.01.16 13:16
Niestety ( ku rozpaczy banków) tak nie jest. Mało tego. Tak nie bedzie.
Skrzypek na dachu2022.01.15 21:02
Tylko nasz Wspaniały Kocioł Prawosławny jest jedynym spadkobiercą Kocioła Prawdziwego. A Prawosławny Kocioł jest na zawsze zjednoczony z Kociołem Lewosławnym na którego czele , honorowo jest Najczcigodniejszy Pup PUTIN. Reszta to nic, ale PODSZYWKI jak skrzypki, katoliki czy matisy . A także żydo bolszewicy z masońskiego Łoża Polin.
Skrzypek na dachu2022.01.15 20:57
Smutne moskale maja 10mln km 2 pustyni , taigi , lasow i ugorow na nieludskiej ziemi , to znowu postawili cale swoje wojsko na granicy sasiada .
matis892022.01.15 20:08
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
x2022.01.15 19:49
To podobnie, jak potaniał Orlen po ogłoszeniu warunków fuzji z Lotosem. Ale to uznaliście za sukces.
Anonim2022.01.15 20:17
"Po godzinie 13.00 za jedną akcję płaci się 82,30 zł, co oznacza 4,0-procentowy wzrost, choć tuż po ogłoszeniu decyzji kurs przejściowo zszedł pod kreskę"
gracz2022.01.15 19:46
Posłuchajcie" debile " polityczni. Przed "igrzyskami", nikt nikogo nie napadnie. PONIALI ?!!!!!.
nie ślepy2022.01.15 19:45
Ej chciało by się, żeby tak było, ale to jest zwykłe bredzenie! Tylko w walniętym lewackim zachodnim świecie zakład przynoszący zyski może potanieć, bo tak chcą żydki z giełdy! Żałosne te wypociny z tego artykułu!
droma2022.01.15 20:45
tylko w rosji - kaput komuszym raju na tym łeż padole ,ludzie żyją ze średnią 65 lat i 80 % ludności / czytaj niewolników / s,ra w zastodolne kible -żenada ...
nie ślepy2022.01.16 13:56
Tak sobie myślę, co poza sianem w głowie ma typ co mi stawia minusy...nie żebym oczekiwał owacji, ale logicznej dyskusji! Taki ciemniak jeden z drugim wierzy, że lewactwo unijne w zamian za to, że putin tym cymbałom sprzedaje teraz gaz dziesięciokrotnie drożej, to oni mu na złość "wycenią biznes"... że on na tym traci i że jest to prawda?!
katolik2022.01.15 19:40
Wyszczepieni chemią genetyczną produkują wirusa i zarażają samych siebie i innych-- taki był plan masonów dla ludzkości świata !
Maciej Piwowar2022.01.15 19:30
Zbigniewie Bijesz Pianę.Odsyłam do Rosyjskiej Prasy. Rosja powinna ODEBRAĆ ZIEMIE Rosyjskie ,które Komuniści przypisali Ukrainie. A co do Sankcji ,wstrzymuje dostawy gazu i ropy do Państw NATO, Rosja wprowadzi ZAKAZ z PRZELOTU przez Terytorium Rosji,( czyli od Białorusi do Japonii) ,Korzystania z Rosyjskich Wód Morskich ,ITD.Może i to zgodnie z Prawem MOŻE.Ale będzie Cyrk.
kapitan KGB2022.01.15 20:07
Pij, pij Maciek pij a na starość worek i kij. No może trochę samogonu tylko nie oślepnij.
Albert2022.01.15 19:16
"Niezwykle skuteczną i groźną dla finansów Rosji, byłoby wyłączenie jej sektora finansowego z systemu międzynarodowych rozliczeń SWIFT" - ty tak Kuźmiuk na serio? Wyjście Rosji ze SWIFTa i połączenie ruskiego Mira z chińskim UnionPay to rozłożenie USA na łopatki, a nie jakikolwiek problem dla Rosji. Poza tym, wyjaśnij Kuźmiuk, jakie znaczenie dla ruskiego banku państwowego ma spadek akcji giełdowych? Masz ty w ogóle jakieś pojęcie o temacie, czy tak sobie beblasz dla samego beblania? Pytanie retoryczne.
https://www.youtube.com/watch?v=4EoAHdwGBvU2022.01.15 20:12
"Wyjście Rosji ze SWIFTa i połączenie ruskiego Mira z chińskim UnionPay to rozłożenie USA na łopatki, ..."
Albert2022.01.16 12:27
Ale wiesz o tym, że UnionPay jest o rząd wielkości większym systemem od Swifta, prawda? Pytanie retoryczne...
Samo gęste2022.01.15 19:04
Kolejne starty czego - Wostoka?
konrad2022.01.15 18:59
Towarzysz Kuźmiuk jak go uczyli na WUMLu twierdzi Że w Ameryce biją murzynów a to w czasie PISowskiej smuty Polak który przykładowo miał 100 tysięcy teraz realne ma zapewne mniej niż 80 tysięcy przy spadającej sile nabywczej pieniądza .Polakom zaczyna się żyć gorzej niż za czasów ciepłej wody w kranie a PIS jeszcze nie powiedził ostatniego słowa i główkuje co by tu jeszcze spieprz.......
Skrzypek na dachu2022.01.15 18:58
Kiedy ten postsowiecki kolos na glinianych nogach i z gliniana glowa idzie na wojne , to cala Rassija penka w szwach niczym potwor Frankensztajna zeszyty z obumierajacych czesci ciala , bo nie tylko zagraniczni inwestorzy uciekaja przed sankcjami , ale kremlowska klepto-oligarchia panicznie wyjezdzaja za granice w obawie ze nowe opodatkowanie wywlaszczy im nagromadzone oszczednosci walutowe . Smutne moskale dalej pija denaturat do nieprzytomnosci i mruczy se " Nas eto mnogo ."
Anonim2022.01.15 18:47
Na POHYBEL SOWIECKIM GNOJOM, BANDYTOM,TRUCICIELOM, MORDERCOM !!!!
Anonim2022.01.15 18:32
Towarzyszu Putin, pomyślcie - dlaczego to cywilizowane państwa chcą wstępować do NATO, a nie do waszego sowieckiego sojuszu?
Anonim2022.01.15 19:33
Bo są debilami.
droma2022.01.15 18:30
carowi grozi ,ze finansowi bojarzy z rosji - kaput zrobią mu dydu, dydu ,powodzenia ...
czukcza2022.01.15 18:52
od maja tamtego roku pier**licie o napaści Rosji na Ukrainę i guano z ytego jest, przed świętami Bożego Narodzenia pier**liliście powołując się na "wywiad brytyjski", że agresja lada dzień i znowu guano z waszego pir**lenia, czy wy pisowcy nie widzicie, że zachowujecie się jak psychopaci, jak można być takim poje**em
propaganda PIS2022.01.15 18:20
przestań pisać głupoty