19.04.21, 12:46Fot. Gabriel Piętka - MSZ via Flickr CC BY-NC 2.0 / Kremlin.ru via Wikipedia, CC BY 4.0

Wiceminister Przydacz: rosyjskie służby działają na modłę wschodnią, na ,,rympał''

- Cała sytuacja wokół tych służb pokazuje, że służby działają tak, jak działa państwo rosyjskie: często po prostu bardzo na modłę wschodnią; mówiąc językiem brutalnym - działając "na rympał" - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz na antenie TVP Info. Przestrzegł jednak, że nie można tych służb lekceważyć.

- Komunikowaliśmy już to publicznie, pan ambasador Federacji Rosyjskiej Andriejew otrzymał notę, w której został poinformowany, że tych kilkoro rosyjskich pracowników ambasady jest uznanych za osoby niepożądane na terytorium Rzeczypospolitej. Podaliśmy również do wiadomości publicznej informację, że ich działalność znacząco wykraczała poza aktywność dyplomatyczną. Równolegle odwołaliśmy się do działań naszych sojuszników. Generalnie w świecie spraw międzynarodowych wiele rzeczy się ze sobą łączy, stąd też w tym komunikacie odwołanie się, wsparcie działań sojuszniczych zmierzających w kierunku wysyłania pewnych sygnałów politycznych w kierunku Federacji Rosyjskiej. Najpierw mieliśmy do czynienia z decyzją strony amerykańskiej o ekspulsji dyplomatów, ale również o nałożeniu reżimu sankcyjnego, teraz po kilku dniach mamy informację od naszych czeskich sąsiadów, którzy również w tym kierunku idą. To wszystko ma na celu odpowiedź na agresywną politykę rosyjską. To są też znaczące sygnały polityczne - podsumował wydarzenia ostatnich dni Przydacz.

Dyskutowano również kwestię tego, że wydaleni dyplomaci byli agentami GRU.

Przydacz wskazał, że zawiera to istotne informacje na temat skali działań rosyjskich służb na Zachodzie. Jest to jego zdaniem "bardzo aktywna siatka szpiegowska".

Przyznał również, że bardzo mało mówi się o aktywności rosyjskich szpiegów na terytorium Polski. Dodał, że rosyjskie służby przeprowadzają nie tylko głośne i spektakularne akcje jak sprawa otrucia Aleksieja Nawalnego lub Siergieja Skripala. Do ich działalności należą także akcje dezinformacyjne.

Podkreślił jednak, że "ten osławiony profesjonalizm służb rosyjskich jest też pewną narracją, próbą budowania wizerunku, który nie zawsze jest spójny z rzeczywistością".

jkg/pap

Komentarze

chłopka2021.04.19 16:44
A skoro już weszłam w tematykę żydowską to jeszcze dopiszę . Niedawno rozmawiałam ze swoim przyjacielem jeszcze z czasów młodości ....rdzennym Poznaniakiem . Zahaczyliśmy w rozmowie na tematy polityczne i otóż nie chodzi on na wybory tak jak ja od prawie 30 lat . Nie ma na kogo głosować . To też moje słowa . Ale , co mnie zaskoczyło , to jego słowa o Polakach " na 10 Polaków 9 Żydów " . Odpowiedziałam , że aż tylu nie . Po wsiach jest jeszcze dużo Polaków . Jednak zaskoczył mnie fakt , że w poznańskim też widzą co się dzieje . A jest mój znajomy w swej okolicy człowiekiem znanym i szanowanym . Doszliśmy do wniosku , że porozmawiamy sobie więcej w czasie spotkania a nie telefonicznie . Wynika z tej rozmowy wiele rzeczy . Na razie jest obserwacja , analiza i milczenie . Znajomy nie jest zwolennikiem internetu a więc swą wiedzę czerpie bezpośrednio z otoczenia .
chłopka2021.04.19 15:42
"Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów."
chłopka2021.04.19 16:31
Ależ drażnią podróbę mojego robotniczo-chłopskiego stanu , czyli psychopatkę o której nieraz pisałam moje wpisy co ? A pisz sobie . Ale jeszcze raz uprzedzam......SPRÓBUJ znów mnie zhakować . To sobie inaczej porozmawiamy . A skoro tak się podoba byle człekopodobnemu mój nick to niech toto co sobie pod nim pisze . To tylko słowa . Mnie to ani ziębi ani grzeje .
chłopka2021.04.19 15:15
Odkoleguj się koleś od Rosjan gdyż to moi bracia krwi ............Słowianie . Krytykuj sobie Esraelczyków .
chłopka z kamczati2021.04.19 17:08
won do swojego syfu,, tu bys chciała zostac
GLOBAL REVOLUTIONARY ALLIANCE2021.04.19 15:03
I OTO NASZ HYMN: Niezłomny jest związek republik swobodnych, Ruś Wielka na setki złączyła je lat. Niech żyje potężny jednością narodów, z ich woli zrodzony nasz kraj, Związek Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, ludów przyjaźni ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! ....Skroś burze świeciło nam słońce swobody, nas wiódł wielki Lenin, wskazywał nam cel, wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalił nas trudów i dzieł. .............................. A teraz tawariszci razem: https://www.youtube.com/watch?v=kCTrNb4uC-Y
jula2021.04.19 14:50
Nie na rympał, jeśli tak twierdzisz to nic nie wiesz człowieku.
GLOBAL REVOLUTIONARY ALLIANCE2021.04.19 14:23
I OTO NASZ HYMN: Niezłomny jest związek republik swobodnych, Ruś Wielka na setki złączyła je lat. Niech żyje potężny jednością narodów, z ich woli zrodzony nasz kraj, Związek Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, ludów przyjaźni ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! ....Skroś burze świeciło nam słońce swobody, nas wiódł wielki Lenin, wskazywał nam cel, wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalił nas trudów i dzieł. .............................. A teraz tawariszci razem: https://www.youtube.com/watch?v=kCTrNb4uC-Y
Żałosny jesteś złodzieju nicków2021.04.19 14:34
A twoja matula opertala pałę jankeskim żołdakom zainstalowanym w Polszy.
GLOBAL REVOLUTIONARY ALLIANCE2021.04.19 13:49
Przegrany, pseudofundamentalistyczny portal Fronda podpłacony jest szeklami z Izraela i krwawymi dolarami z Waszyngtonu. Realizujecie chorą strategię semicko-jankeskiej junty liberalnozachodniej i szczujecie przeciwko Mateczce Rosji, która kulturowo powinna wam, polskim katolikom być największym sprzymierzeńcem. Z jednej strony psioczycie na zachodnią liberalną degrengoladę obyczajową i gnilne pseudoidee świata zachodniego, z drugiej strony robicie za pieluchę tym liberalnym szumowinom, które niszczą naród ukraiński zgniłą piątą kolumną banderyzmu. Wszelkie aktualne działania Rosji na Morzu Azowskim mają charakter defensywny, Mateczka broni się przed jankeską bestią i juntą zainstalowaną w Kijowie. Zgnieciemy banderowskich nazioli, którzy w 2014 bestialsko spalili żywcem setki niewinnych ludzi w Odessie, a później przyjdziemy po was, pachołkowie USraela.
Działania na rympał - polska specjalność2021.04.19 13:48
Lot do Smoleńska organizowała kancelaria prezydenta...
Fumfel2021.04.19 14:20
Przypomnę jeszcze opony z demobilu.
asddsa2021.04.19 13:43
Oni na rympał?? To my wcale.
matis892021.04.19 13:09
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Prawdziwe proroctwo2021.04.19 14:24
Błogosławieństwo Moje dam Słowianom, a Słowianie, choć wielu z nich dzisiaj błądzi, lepiej je przyjmą i obfitszy przyniosą owoc. Będą prawdziwym ludem Moim, ludem Słowa Przedwiecznego i pojmą naukę Moją, i staną się posłusznymi. Nie ci bowiem są wybrani, którzy sami się wybierają, lecz ci, którzy na wołanie Boga wstaną. Nie będą daremne łzy pokuty i modlitwy, a wierność wytrwania nie będzie bez błogosławieństwa i nagrody. Zdejmie niewolnica kajdany swoje i stanie się jako królowa. Wstawią się za nią łzy, które Matka Moja pod Krzyżem przelała, a naród, który Ją czci, nie będzie między narodami ostatni. Światłych i mądrych Polsce nie odmówię. W języku polskim będą głoszone najmądrzejsze prawa i najsprawiedliwsze ustawy, zaśWarszawa stanie się stolicą Stanów Zjednoczonych Europy. Polska, która pierwsza karę poniosła, choć wina jej nie była największa, prędzej niż inni się podniosła. W czym zawiniła, przez to musiała doznać kary. Ale już bliski jest koniec jej pokuty. Wytrwa przy Kościele swoim i doczeka wyzwolenia. Nieprzyjaciołom swoim krzywdy pamiętać nie będzie, dobrem za zło zapłaci. Będzie mieć chwałę między narodami i skrzydła szeroko otwarte, rozszerzy też granice swoje. Weźmie narody wierne Kościołowi w nagrodę wierności swojej.
Anonim2021.04.19 13:06
Rympał - ulubiona metoda PiSdzielców!