23.11.19, 08:15Zdj. zbigniewkuzmiuk.pl

Zbigniew Kuźmiuk: Rekordowo niski deficyt po 10 miesiącach

1. Wczoraj ministerstwo finansów opublikowało komunikat, dotyczący realizacji budżetu państwa za 10 miesięcy 2019 roku (styczeń- październik), z którego wynika, że mamy deficyt w wysokości zaledwie 3,2 mld zł (tj. tylko 11,2 % deficytu planowanego na cały rok).

W okresie styczeń - październik tego roku zrealizowano 332,9 mld zł, czyli 85,9 % planowanych dochodów i 336,1 mld zł tj. 80,7 % planowanych wydatków, co oznacza, że deficyt wyniósł wspomniane 3,2 mld zł tj. 11,2 % jego planowanej kwoty (deficyt całoroczny został zaplanowany w 2019 roku w wysokości 28,5 mld zł).

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że po raz kolejny odnotowano wzrost dochodów z 5 podatków (VAT, PIT, CIT, akcyzy i podatku od gier, a także podatku od instytucji finansowych) w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, choć poziom zaplanowanych dochodów podatkowych w ubiegłym roku był przecież bardzo „wyśrubowany”.

2. W okresie 10 miesięcy tego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 23,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przy czym dochody podatkowe były wyższe aż ok. 20,1 mld zł.

Po 10 miesiącach widać ciągle wzrost wpływów z podatku VAT w stosunku do roku ubiegłego, choć dochody z tego tytułu w 2018 roku były zaplanowane na bardzo wysokim poziomie (były one wyższe o 8,9 mld zł czyli o 6,3 %).

Dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe od ubiegłorocznych o 0,2% (tj. o 0,1 mld zł) i wyniosły blisko 59,3 mld zł.

Z kolei dochody z obydwu podatków dochodowych były wyraźnie wyższe: z podatku PIT były wyższe o 12,3 % w ujęciu rok do roku (tj. o ok. 5,9 mld zł), z podatku CIT były wyższe aż o 18,0 % r/r (tj. ok. 5,2 mld zł), a z podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,2% % w ujęciu r/r ( tj o 0,2 mld zł) i wyniosły blisko 3,9 mld zł.

3. Jak podkreśla ministerstwo finansów w komunikacie; wyższe niż w roku poprzednim, wpływy z PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy i wyraźnego wzrostu wynagrodzeń (w październiku w ujęciu rok do roku o blisko 6%).

Natomiast wyższe po 10 miesiącach aż o 18 % wpływy z CIT świadczą o tym, że coraz lepiej działa klauzula zabraniająca unikania opodatkowania, a przedsiębiorcy nie chcą ryzykować kontroli skarbowych (przypomnijmy, bowiem, że na 2019 rok po raz kolejny obniżono stawkę tego podatku tym razem do 9% dla firm o obrotach nieprzekraczających 1,2 mln euro).

Z kolei wykonanie dochodów niepodatkowych po 10 miesiącach 2019 roku wyniosło ok.27,3 mld zł i było wyższe aż o 13,7 % (tj. 3,3 mld zł) w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.

Wszystko to spowodowało, że dochody podatkowe i niepodatkowe po 10 miesiącach 2019 roku, są wyższe o ok.23,5 mld zł w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, mimo tego, że ówczesne dochody stanowiły „wysoką bazę” do takiego porównania.

4. Z kolei wykonanie wydatków po 10 miesiącach 2019 jak już wspomniałem wyniosło 336,1 mld zł tj. 80,7 % planu i było, aż o 33,1 mld zł wyższe w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, kiedy to wyniosły 302,9 mld zł ( są wyższe o 10,9%).

Ministerstwo finansów przyśpieszyło wpłaty polskiej składki do unijnego budżetu aż o 5,3 mld zł, przekazano również wyższą niż w poprzednim roku dotację do FUS (więcej o 12,1 mld zł, co było związane z wypłatą tzw. 13 emerytury), a także bardziej zaawansowano wypłatę subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 4,5 mld zł).

Gdyby, więc nie te przyśpieszone wypłaty środków z budżetu do FUS do budżetu UE i dla jednostek samorządu terytorialnego i to aż blisko 22 mld zł wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, to budżet państwa po 10 miesiącach tego roku, miałby nadwyżkę i to w wysokości blisko 19 mld zł.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Bewq2019.11.24 11:50
Pożal się Boże za takich ekonimistów… grabież i niszczenie Polski - oto obraz rządów PIS.
Piotr Nowak2019.11.23 17:58
Sędziowie nie-zawiśli , którzy jeszcze nie zawiśli przyznali się również sami, że są PO - H a ń b ą narodu polskiego ! Zrobili to bez liter na kawałkach papieru, bo pewnie nie potrafią pisać, ale swoimi wyrokami pokazują to dobitnie : - sędzia, który ukradł 50 zł starszej pani został uniewinniony bo był roztargniony, a sędzia, który kradł części w sklepie został uniewinniony, bo odsunięcie go od orzekania byłoby stanowczo zbyt wysoką karą. Ostatnio babcia 80 lat była winna jej potrącenia przez Najsztuba za „wtargnięcie” na pasy dla pieszych. Trzecią hańbą dla Polski to samorządowcy i urzędnicy, szczególnie w dużych miastach. Te miasta muszą być szczególnie odszczurzone. Mamy na to 4 lata ! I w końcu czwarta h a ń b a dla Polski to część nauczycieli i wykładowców akademickich. I tutaj musi nastźpić weryfikacja przydatności do zawodu ! Panie Macierewicz – mamy dużo pracy !!!
Bewq2019.11.24 11:49
rBednie kj anie wiem co... upolitycznienie sędziów zrobił PIS mianując skazanego Ziobrę na stanowisko PG.
Jack Em2019.11.23 17:58
Dość długo byłem zwolennikiem PO. Jednak po przegranych wyborach w 2015 i 2019 roku zacząłem grzebać po internecie, rozmawiać z różnymi ludzmi, bo nurtowało mnie pytanie, że skoro formacja PO jest tak dobra, tak mądra, tak uczciwa jak mówią o sobie politycy PO, i tyle zrobiła dobrego dla Polski i Polaków podczas 8 lat rządzenia – to dlaczego nie wygrywa wyborów tylko przegrywa ?! Coś tu nie gra ?! Wyłączyłem TVN, i dotarłem do zupełnie innych informacji, i danych mówiących, że moja dotychczasowa wiedza jest błędna, a to co mówi TVN to kłamstwa i manipulacje ! No bo skoro jest tak źle, jak mówi TVN, to dlaczego światowe rankingi mówią coś zupełnie odwrotnego, analizy UE dotyczące poszczególnych krajów członkowskich również chwalą Polskę, GUS również podaje dobre prognozy, a i sam widzę, że w Polsce jest lepiej, a nie gorzej ! Rozmawiam z ludzmi, którzy są zadowoleni z rozwoju kraju, z programów pomocniczych, z wiarygodności rządzących, bo co obiecują lub zaplanują jest realizowane. Oczy przecieram ze zdziwienia , że to o czym wiedziałem dotychczas, to wielkie nieporozumienie i nieprawda. Porównuję rzeczywistość z tym co mówią politycy PO, i okazuje się, że oni kłamią, wymyśają głupoty i manipulują. Myślę sobie, dlaczego byłem zwolennikiem formacji politycznej, która narobiła tyle zła dla Polski ? Takie przykłady jak zadłużenie państwa, kradzież miliardów z WAT i OFE, podnoszenie podatków i wieku emerytalnego, afery bez końca dają do myśenia, że coś nie gra, że to co głoszą ścierwo-media to kłamstwa i manipulacje. Dziś, może mi się nie wszystko podobać, ale wierzę i kibicuję M. Morawieckiemu, jego rządowi i ich popieram, szczególnie za program zrównoważonego rozwoju i polskiego modelu dobrobytu ! Żegnajcie kłamcy i manipuatorzy z PO. Dziękuję Bogu, że wreszcie przejrzałem na oczy, że nawróciłem się do normalności. Zwolennicy PO są zaślepieni podobnie jak ja byłem. Jednak uważam, że ci mniej inteligentni, nie potrafią dotrzeć do prawdy i brną w ich głupocie dalej. Szkoda, bo czas mija bezpowrotnie !
KKK2019.11.23 17:50
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Urszula2019.11.23 10:41
Energetyka żąda podwyżki cen energii nawet o 40%. Sasin twierdzi, że będzie robił wszystko aby do tego nie dopuścić. No to szykujcie sie na tę podwyżkę. Oczywiście pismatoly znowu będą ćwierkać, ze podwyżka była nieznaczna i nieodczuwalna przez ludzi bo przecież dali pincet plus to sie wyrównało.
Mirek T2019.11.23 17:56
Wy-pie-rda-lać stąd na onet.pl wy czerwone bydlaki, wy pomyleńcy, złodzieje i zdrajcy, wy wieprze i lochy czerwonej i tęczowej zarazy. WON !!!!!!!!!
662019.11.23 22:56
zrob to pierwszy penerski warchole
TanieLokomotywyAleDroższaWódkaIPapierosyZa500+2019.11.23 10:03
PiSocjalistyczny propagandzista obwieszcza, że po urodzaju na bób w Kieleckiem, staniały lokomotywy. Koncern ArcelorMittal gasi piec w Nowej Hucie, bo ceny energii zarżnęły biznes. 2000 hutników przejdzie na jałmużnę +. Całymi rodzinami. I to jest to, czego Matełe Morawicker chiałby dokonać - upaństwowić biedę narodową i dokarmiać ją ręcznie z kredytów od amerykańskich żydków. Skoro już pozbyliśmy się długów epoki Gierka, to można Polaków złapać w pętle nowych.
anonim2019.11.23 9:29
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że programy kupowania głosów przez PiS, powodują radykalne podwyżki cen wszystkiego w zastraszającym tempie. Pragnę też przypomnieć, że przydałby się jakaś szybka rewaloryzacja 500+, bo jak wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy, to będzie ciężko i suweren się wku.wi!
MirekT2019.11.23 9:38
Suweren ma sposób, pędzi bimber za chlewikiem, a papierosy kupi od Ukraińców !!!!
Mirek T2019.11.23 17:55
Nie, rząd planuje zabrać 500 zł lewactwu w dużych miastach, a te pieniłdze przeznaczyć dla małych miejscowości !
Mirek2019.11.23 9:22
do Urszula . Ceny żywności o 25% to wzrosły ale w twojej głowinie . Oczywiście że jeżeli nastąpiły ogromne wydatki socjalne to już nikt nie będzie w Polsce zbierał truskawek po złotówce od łobianki . Skończyły się czasy i to bezpowrotnie gdy sadownicy , rolnicy i inni spryciarze mieli pracownika pracującego po 4....5 złotych na godzinę . I stąd nastąpił wzrost ale ten wzrost nie jest aż 25 procentowy . W moim mieście powiatowym gdzie mieszkam warzywa owszem podrożały ale reszta jeżeli to w niewielkim stopniu . Wzrost płac i większa zasobność polskich portfeli musiała przełożyć się na niewielki wzrost cen towarów . Dla mnie jedno jest pewne . Gdyby w Polsce jeszcze przez następne 8 lat porządził Tusk i PO - PSL to już dzisiaj bylibyśmy dziadami pracującymi w Reichu . Rozkradliby wszystko .
Urszula2019.11.23 10:35
To przeczytaj sobie, pismatole, to co ci wkleiłam. Ja nie jestem pismatoł, ktory z sufitu bierze dane i sądzi, że wie wszystko najlepiej, a nie wie nic. Tak jak ty - nie wiesz skąd mam dane, ale juz wyrokujesz,z e je sobie zmyślilam. Tępa pała z ciebie. https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/morawiecki-mowil-w-sejmie-o-cenach-cos-tu-sie-nie-zgadza/1g1smvw
barni2019.11.23 12:41
A moze Urszulko bysmy sie szanowali w dyskusji? No chyba ze nie rozumiesz tego slowa...
Urszula2019.11.23 15:52
Otóż to. Jeśli ktoś do mnie z szacunkiem to ja do niego również. Ale jeśli ktoś próbuje mnie obsobaczyć to oddaję podwójnie. Nie cierpię jak mi się wciska ciemnotę i próbuje przekonać, że napisałam to czego nie napisałam. No i te chamskie odzywki. Nie rób drugiemu co tobie niemiłe. Wyznawcy PiS powinni o tym pamiętać. Też powinieneś gościu oberwać za te "nie rozumiesz tego słowa", ale będą łaskawa i stwierdzę tylko, że mądrzejszych od ciebie rozumienia różnych słów uczyłam. Sces siy wadzić? Dej pokoj.
662019.11.23 9:21
twoje bajki opowiadaj tepym kretynom frondki .
Mirek2019.11.23 9:25
A ty to jesteś oczywiście ten KRETYN OSTRY !!!.
662019.11.23 22:55
o tepa dzida co wam zlotousty obiecal ,na kretyna to sobie zasluzyc warchole won do roboty za miske trawy
Mirek T2019.11.23 17:52
Pozdrowienia dla idioty 66 od MirkaT debila !
T2019.11.23 9:21
Wszystkie te piękne statystyczne banialuki nie mają nic wspólnego z tym co mogę kupić za pieniądze jakie zarabiam. Opowiadanie o tych wspaniałych wynikach w sytuacji kiedy jest coraz gorzej może tylko mnie zdenerwować.
Urszula2019.11.23 9:13
"Ustawy wprowadzającej trzynaste emerytury jeszcze nie ma, ale ZUS już szykuje się do tej reformy. I liczy, ile dokładnie potrzeba będzie pieniędzy na dodatkowe, jednorazowe wypłaty w 2020 r. Jeśli rząd będzie chciał je wypłacić dokładnie według takich samych zasad jak w tym roku, potrzeba będzie niemal 12 miliardów złotych! – Zakładając, że trzynastka w 2020 roku wynosiłaby kwotę minimalnej emerytury po marcowej waloryzacji, a ta z kolei wynosiłaby zgodnie z zapowiedziami 1200 zł, to wydatki na trzynastkę wyniosłyby 11,9 mld zł – mówi Faktowi prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS. Skąd rząd weźmie te pieniądze? PiS zastosował się na księgowy trick. Ponieważ rząd nie chce już powiększać deficytu budżetowego, zdecydowano że pieniądze na wypłaty dodatkowych świadczeń mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego. A ten, na wypłatę trzynastek dostanie... miliardy pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej, którym zarządza ZUS – taką ustawę w czwartek wieczorem przegłosował Sejm. – Oczywiste jest, że środki na trzynastkę będą ostatecznie pochodzić z budżetu państwa – komentuje Faktowi prof. Uścińska."
662019.11.23 9:30
jest kreatywna ksiegowosc za zlotoustego , ma doswiadczenie w tej dziedzinie
gmeil2019.11.23 9:01
A miała być Grecja Dla porównania w 2015 deficyt wynosił ponad 40 mld, obecnie 3 mld, pomimo wypłaconych 500+ i innych
Urszula2019.11.23 9:09
Ceny żywności za PiS wzrosły o 25%. Fajnie, co? Jeśli ten deficyt wynosi tyle ile piszesz, w co wątpię, to kosztem ludzi. Sytuacja wielu rodzin dramatycznie się pogorszyła.
gmeil2019.11.23 9:27
bezrobocie spadło, płace wzrosły, podatki obniżone,trzynasta emerytura, 500 na każde dziecko... to co się pogorszyło? Cen żywności to rząd nie ustala (tak było w PRL) i nie wzrosły o 25%, skąd takie dane? raz rosną raz spadają w zależności jak dużo towaru na rynku w danym sezonie
Urszula2019.11.23 10:32
Poczytaj sobie i pomyśl: https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/morawiecki-mowil-w-sejmie-o-cenach-cos-tu-sie-nie-zgadza/1g1smvw Nawet gdybyś zaklinał rzeczywistość na wszystkie sposoby to jej nie zmienisz. Dla mnie i dla większości Polakow jest ważne ile mogę kupić za mój miesięczny dochód. Za PO, mimo iz ten dochód był nieco mniejszy to moglam więcej kupić. Za PO ceny nie rosły , za PiS szybują. Rząd ma, niestety, wplyw na wzros cen. Jesli rosną wynagrodzenia to rosna też ceny. Część przedsiębiorców podnosi ceny swoich wyrobow bo musi, część nie musi, ale podnosi korzystając z okazji, ze na rynku jest więcej pieniędzy. Nie ma nic za darmo.
gmeil2019.11.23 14:20
przecież nie zaklinam tylko fakty podaję, wiem że ceny rosną, za PO też rosły, kilka razy drożała energia, woda, gaz benzyna a za tym idzie wszystko. Różnica jest taka że tym razem wzrosły nie tylko ceny ale też dochody, zmalały podatki i łatwiej jest o pracę, programy społeczne też poprawiły sytuację rodzin. Nie mówię że jest Ameryka tylko mówię że jest lepiej niż było jeśli chodzi o budżety domowe i budżet krajowy, takie są realia, oficjalne dane
Dam2019.11.23 10:42
25 lat temu to dopiero były płace. Jako dziecko miałem w ręku 10000 zł. Następnym razem, kiedy miałem tyle w ręku musiałem na to oszczędzać przez dobre kilka miesięcy. A w Wenezueli to dopiero mają wypłatę, taczkami po pieniądze już prawie jeżdżą.
gmeil2019.11.23 14:37
O czym Ty mówisz? wtedy szalała inflacja np w 1991r 70% a obecnie w okolicach 1-2 %.
Pete2019.11.23 15:07
Zdecydowanie ceny kamienic wzrosły.
xx2019.11.23 17:22
pogorszyły się jedynie UBeckie emerytury
662019.11.23 9:26
grozi nam wenezuela +. Ale zlotousty omami tepe dzidy
anonim2019.11.23 8:51
Zamykają hutę w Krakowie,ale przed wyborami premier uspokajał hutników.
MirekT2019.11.23 8:49
Kużmiuk, jesteś ekonomistą, a łżesz jak Azor z PodkarpaciaIII
662019.11.23 9:25
iloraz musi miec mniejszy niz kartofel zoliborza
MirekT2019.11.23 15:39
Masz coś do mnie ku-rwo cwelu !!!
662019.11.23 17:50
Tak mam, uważam, że ty MirekT jesteś debilem, a ja 66 jestem idiotą ! Taka jest między nami rążnica !
Urszula2019.11.23 8:44
Ale za to ceny żywności za rządów PiS wzrosły o 25%. Czymś trzeba ten deficyt likwidować, no nie, panie Kuźmiuk.
662019.11.23 9:23
maslo wzroslo o 100-200 proc kartofle kosztowaly za platfusow 1 zl teraz kosztuja srednio 3 zl takie sa rzady nierzadu
Mirek T2019.11.23 17:51
.... a pietruszka debilu ?!
662019.11.23 22:50
idiotka cie urodzila cwoku
Karol S.2019.11.23 22:51
66...! A rozumku to troche używasz ? Widzę, że nie wzrósł ci tak jak ceny ! Głownym powodem wzrostu cen jest już drugi rok susza ! To też wina Rządu !? Gratuluję użytego rozumku!
gio'2019.11.23 11:33
Jakiej żywności? Chyba kawioru i pietruszki, bo cukier i mąka nawet staniały!
Mirek T2019.11.23 17:54
Jaki deficyt idiotko ?! Ceny nie wpływają na deficyt debilko !
Karol S.2019.11.23 22:49
Urszulo. Kellerze ! No i coś mądrego napisał! Zeby zabrać głos, trzeba sie trochę na ekonomii znać ! A ty może się znasz tylko na pedałach !?