02.04.20, 10:00

Zgoda na przyjęcie krzyża wymaga przyjęcia tego wszystkiego, co trudno nam sobie nawet wyobrazić.

Abp Marek Jędraszewski: Zgoda na przyjęcie krzyża wymaga przyjęcia tego wszystkiego, co trudno nam sobie nawet wyobrazić.

 

- Uświadomienie sobie faktu, że Chrystus wzywa, domaga się odpowiedzi – odpowiedzi miłości – pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu drugiej stacji „Pan Jezus przyjmuje krzyż na swoje ramiona”. W drugiej medytacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski wskazuje, że odpowiedzią młodego Karola Wojtyły na Boże wezwanie było najpierw wstąpienie do Krakowskiego Seminarium Duchownego, a potem – 1 listopada 1946 roku – przyjęcie święceń kapłańskich.

– Zgoda na przyjęcie Chrystusowego krzyża wymaga także przyjęcia tego wszystkiego, co na początku trudno nam sobie nawet wyobrazić, a co, z biegiem czasu, objawia nam Chrystus – pisze abp Marek Jędraszewski wskazując na drogę, którą na wzór św. Piotra, obrał Karol Wojtyła – Jan Paweł II. – Za Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym podążał aż do końca – aż do 2 kwietnia 2005 roku – podsumowuje rozważanie drugiej stacji abp Marek Jędraszewski.

Rozważania drogi krzyżowej „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” zostały napisane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie. Z uwagi na epidemię koronawirusa w tym roku nie jest to możliwe, zostały więc przygotowane w formie książki pod tytułem „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” oraz nagrań audiowizualnych. Rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje abp Marek Jędraszewski, zaś lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Zapraszamy do oglądania:

https://www.youtube.com/watch?v=viSuW0TgZPw

 

 

Komentarze

Mikołaj 2020.04.2 15:33
Precyzując , krzyż który nam Jezus kazał wziąć , zaprzeć się samego siebie i iść każdego dnia za Nim , to nie cierpienie jak wielu błędnie naucza (bywa , że cierpienie jest jego ceną !) , ale podjęcie powinności chrześcijańskiej w napotykanych okolicznościach . Tak , aby Boża wola spełniała się przez nas - to mówi graficzny sens skrzyżowania się belki pionowej z poziomą . Powinność to nie to samo co obowiązek , gdyż obowiązek określają nakazy i normy , a powinność jest odpowiedzią którą sami wyznaczamy sobie w napotkanej sytuacji , przymuszeni wewnętrzną potrzebą działania .Są takie krzyże przed którymi człowiek się wzdryga , ale i są takie które podejmujemy z wielka radością .Dodam tylko ,że iść za Chrystusem , znaczy przede wszystkim naśladować Go . Natomiast o takich którzy porzucają swój krzyż , Jezus rzekł iż nie są Go godni .
czyt2020.04.2 14:59
Biskup daje nam-owieczkom światły przykład przyjęcia krzyża.
antoni.s2020.04.2 12:19
Brylowali w świetle reflektorów,jak modelki na wybiegu w tych swoich błyszczących kostiumach i torbach na zakupy na głowie,otwierałem frondę i codziennie na pierwszym miejscu był ten pasożytniczy grzyb jędraszewski,a tu zaraza zepchnęła ich na dalszy plan,o jak mi ich szkoda,zwłaszcza ten miś musi być niepocieszony.
Sala samobojcow Hejter 20202020.04.2 11:41
http://www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem za jedyne 19,99zł . Polecam jak najbardziej!
M.a2020.04.2 11:09
Ty wiesz Panie Jezu że bardzo Cię potrzebujemy, że potrzebujemy Twego Krzyża .
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.2 10:22
Ja czekam jeszcze kilka dni na przyjęcie RAPORTU. Jak mówił Macierewicz w Polskim Radiu 24, raport z prac komisji zostanie opublikowany jeszcze przed 10 kwietnia 2020 r., tj. 10 rocznicą tragedii w Smoleńsku. Czekam.
plantator buraków 2020.04.2 10:21
Lewacko - tęczowa hołoto, już na wstępie zaznaczam - wara wam, obłąkane kundle, od Krzyża - świętego symbolu chrześcijaństwa. Wara wam zwłaszcza w trwającym okresie Wielkiego Postu i zbliżających się świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dlaczego przestrzegam ? Przecież i tak tego najprawdopodobniej nie uszanujecie ? Przestrzegam dlatego byście ewentualną obrazą świętego dla nas Krzyża nie sprowadzili na świat - w tym również na siebie - jeszcze bardziej tragicznych nieszczęść.
legrandbleu2020.04.2 10:28
Ja tam nawet jak dwa patyki na rozpałkę złożą się na krzyż, to padam na kolana, aby świat ochronić...a sztućce w restauracji...bóg jest bowiem bogiem zazdrosnym, a że jest wszędzie, to i wszystko widzi...nie podaruje nam, oj, nie podaruje ta najdoskonalsza i najmiłosierniejsza istota...
BiegunkaProrocza2020.04.2 13:06
Kogo to obchodzi?? Umyj tyłek i siuraka, bo niedziela palmowa się zbliża. Nie wypada z brązowymi skwarami łazić.
antoni.s2020.04.2 22:23
A ja potrafię skrzyżować palce nie tylko dłoni ale i stóp ,a ty tak umiesz cwaniaczku?
lękajcie się2020.04.2 10:11
"Zgoda na przyjęcie Chrystusowego krzyża wymaga także przyjęcia tego wszystkiego, co na początku trudno nam sobie nawet wyobrazić, a co, z biegiem czasu, objawia nam Chrystus" Na przykład odszkodowania dla ofiar pedofilów w sutannach
tad2020.04.3 11:05
Jeśli znasz jakiegoś pedofila to obowiazkowo zgłos bo za zatajenie gorozi 3 lata wiezienia... I tylko szybko...Odwagi.. telefon i 112- podajemy imię i nazwisko i załątwione i co? odwagi brakuje? a rzucac kamieniem anonimowo mozna? tylko tchórz tak robi
BiegunkaProrocza2020.04.2 10:09
Pan biskup, znowu puszcza bąki
kasia2020.04.3 11:02
A może to paną bąk.. Proszę mocniej pociagnac nosem... Ten bąk to pana chamstwo w czystej postaci. RozumiePan? Prosze zajrzeć w głab siebie a może tam będa o wiele bardziej cuchnace i straszne rzeczy niż tylko bąk... biskup to kapłan..Alter Christi...Na samego Chrystusa podnosisz ręke marny człowieku?