26.11.19, 17:59Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Ziobro: Sędzia ma uczciwie i sprawiedliwie sądzić, nie bawić się w politykę

- Rolą sądu jest sprawiedliwie i uczciwie sądzić, a nie bawić się w politykę i podważać status innych sędziów oraz fundamenty ustrojowe Rzeczpospolitej Polskiej, w tym uprawnień organów, takich jak Sejm, Krajowa Rada Sądownictwa czy Prezydent - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do odwołania z delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego po tym, jak zażądał z Kancelarii Sejmu list poparcia do nowej KRS. W wygłoszonym we wtorek oświadczeniu powiedział, że "sędzia nie może bać się polityków" i zaapelował do innych sędziów, by orzekali "niezawiśle i odważnie".

O powody odwołania delegacji sędziego Juszczyszyna był pytany przez dziennikarzy szef MS Zbigniew Ziobro. Mówił, że minister sprawiedliwości "nigdy nie będzie wspierał tego rodzaju działań w sądzie, które sprowadzają się do anarchizacji polskiego sądownictwa i przekraczania uprawnień przez sędziów". - Dlatego skorzystałem ze swojego uprawnienia, jakim jest cofnięcie delegacji, tak jak to często robili również moi poprzednicy z różnych formacji politycznych - wyjaśnił Ziobro.

- Pan sędzia będzie zobowiązany do tego, aby w sposób niezawisły i rzetelny rozstrzygnąć sprawę, która została mu przydzielona, tą którą wykorzystał instrumentalnie do uprawiania polityki, podważania podstaw ustrojowych Rzeczpospolitej Polskiej, w tym uprawnień takich organów, jak Prezydent RP, Sejm, Krajowa Rada Sądownictwa, jak również innych spraw, które były mu przedzielone. Tylko inne, kolejne sprawy już mu przydzielane nie będą - podkreślił.

Na pytanie dziennikarzy, czy jest to "kolejny przypadek zastraszania sędziów", odpowiedział: "jeżeli ktoś dopuszcza się anarchizacji w sądownictwie, nie może liczyć na to, że minister sprawiedliwości będzie wspierał takie zachowania".

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że sędzia Paweł Juszczyszyn w nieuprawniony sposób podważył status powołanego przez prezydenta sędziego. Wczoraj Paweł Juszczyszyn, który nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list osób popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Był on delegowany z olsztyńskiego Sądu Rejonowego.

Ministerstwo przekazało, że sędzia ten rozpoznawał apelację od wyroku w jednej ze spraw cywilnych. W toku postępowania w sposób nieuprawniony podważył on status powołanego przez prezydenta sędziego, który w tej samej sprawie wydał wyrok w pierwszej instancji. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości takie działanie jest niedopuszczalną ingerencją w działania konstytucyjnych organów oraz prowadzić może do "chaosu i anarchii".

Resort przekazał, że żaden sędzia nie ma prawa oceniać statusu innego sędziego, wykorzystując do tego celu postępowanie dowodowe w konkretnej sprawie. W komunikacie przekazano, że po podpisaniu przez prezydenta aktu powołania na urząd sędziego akt ten nie może być kwestionowany, co zostało potwierdzone wyrokami Trybunału Konstytucyjnego. "Dlatego badanie przez sąd ważności tego aktu jest bezprawne. Sędzia nie może samowolnie stawiać się ponad władzę ustawodawczą, wykonawczą i ponad Prezydenta RP. Tego typu działania nie są związane z niezawisłością sędziowską" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak podkreśla Ministerstwo, czynność delegowania sędziego stanowi element polityki kadrowej i służy zapewnieniu sprawnego funkcjonowania sądów na wszystkich szczeblach oraz ma charakter czasowy, a sędzia delegowany do orzekania w innym sądzie może być odwołany z delegacji w każdym czasie. "Na kanwie orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nigdy nie negowano takich uprawnień, gdy korzystali z nich ministrowie sprawiedliwości wywodzący się z Platformy Obywatelskiej, co potwierdza wyrok NSA" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Sędzia rozpoczął delegację 1 września i miał orzekać w Sądzie Okręgowym w Olsztynie do końca lutego 2020 roku. W sobotę rzeczniczka Sądu Okręgowego sędzia Agnieszka Żegarska przekazała, że w jednym z cywilnych postępowań odwoławczych olsztyński sąd uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do tego, by w pierwszej instancji orzekać w tej sprawie. W tym celu olsztyński Sąd Okręgowy nakazał szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie, między innymi, zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków KRS.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

retro2019.11.28 10:38
tekst przysięgi sędziowskiej > „Ślubuję uroczyście jako sędzia sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy państwowej i służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości”.
loki2019.11.28 6:43
Święta trójca gejów, Jarek, Antek i Zbyszek trzęsą Polską.
Arkadiusz2019.11.27 12:26
Brawo Panie Ministrze, Za pysk kastę i niech gnój przewraca widłami!!!
heniek2019.11.27 10:12
do ciekawego powinieneś uczynić to pierwszy
...2019.11.27 7:27
Przeprarasz, to jest dowcip tygodnia. Zerro pie4$^li cos o uczciwosci hahahha
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.26 19:21
Zero-Ziobro-dyktafon powinien trafić na bruk! już dość łamania prawa przez tego dupcyngla! Teraz widać jak sprawiedliwe są polskie sądy, gdzie wyroki wydaje minister i wszystko jest na telefon ... PiSowska reforma to PiS na wodę fotomontaż!
Zosia2019.11.26 19:14
Dokończymy reformę sądownictwa ! Sędzia Tuleja już podał się do dymisji ze strachu ! Czekamy na następnych. I nie czekajcie do czasu aż wywieziemy was na taczkach. Oszczędzcie sobie wstydu !
Urszula2019.11.26 22:25
Boże, jakaś ty dziołcha głupia. Jak to pismatoł.
Konfederata2019.11.26 19:13
Zrozumcie wreszcie wy PO-je-by lewackie, że reforma sądownictwa nie jest robiona dla was !! Ona jest robiona NA WAS !!! Będziemy was gonić, ścigać, sądzić i zamykać za wszystkie czasy od 1945 do chwili obecnej. Będziemy was kastrować chemicznie lub chirurgicznie i wysiedlać na wschód !!! Będzie wesoło - oj będzie !
ak2019.11.26 19:45
Konfederata pilnuj zwieraczy. Poziom patosu jest tak duży, że wszystko jest możliwe. A poza tym mógłbyś odwiedzić dobrego psychiatrę.
Urszula2019.11.26 22:24
No co sie tak podniecasz. :D
Bizon2019.11.26 19:13
Pierwsza kadencja PIS była, można powiedzieć, kadencją wstępną. Kadencja druga musi być głęboką orką; orką w celu uporządkowania państwa. Druga część reformy sądownictwa nastąpi od 2020 roku: - w maju odejście niemki Gensdorf w tzw. stan spoczynku i wybór nowego prezesa i sędziów SN, - reorganizacja sądów okręgowych , rejonowych i apelacyjnych, w ich miejsce sądy regionalne i okręgowe (w miejsce rejonowych) - weryfikacja wszystkich sędziów, wymiana prezesów sądów i odsunięcie od orzekania tych sędziów, którzy nie tylko nie będą mogli więcej orzekać, ale sami będą sądzeni, - powołanie ławników do orzekania, tak aby sami sędziowie nie robili cyrku z sądów, - powołanie sędziów pokoju i rzeczników pokrzywdzonych przez sądy, wprowadzenie nowych przepisów antykorupcyjnych, antymafijnych i antypolitycznych.
KKK2019.11.26 19:11
Do wiadomości moderatora portalu Fronda i policji. Dane niezwykle złośliwego i agresywnego szkodnika portalu: Nazwisko Piotr Nowak, IP=89.64.41.189, Adres: 31-354 Kraków ul. Starego Dąbu 16. W celi szybszej identyfikacji prosimy tego szkodnika na zamieszczenie jego fotografii w miejscu awataru, podania wieku i orientacji seksualnej. To niezwykle złośliwy i agresywny szkodnik portalu. Prosimy nie komentować !
JanPapierzTrzeci2019.11.26 19:19
ZJEDZ ŚWIĘCONEGO WAFLA BO NIE MASZ BOGA W SERCU ;)
2019.11.26 19:35
Boga w sercu to przygłup nie ma. Ale za t o kał w głowie na pewno. :)
2019.11.26 19:30
Już ci mówiłem słodki przygłupie że mam więcej niż 30, a mniej niż 40 lat. :) Ja rozumiem że jesteś mną zafascynowany, ale niestety muszę cię zmartwić. Jestem hetero a do tego nie przepadam za maniakalnymi starymi dziadami, których światem jest wklejanie w kółko tych samych pierdów, pod różnymi nickami, na jakimś ściekowym forum... Tak że, musisz się obejść smakiem przygłupie :P ps Zdjęcia ci też nie wyślę. Sorry. Bo myślę że jesteś jakimś socjopatą... Co skutecznie udowadniasz :) Buziak :* Przygłupie :)
ceramik2019.11.26 19:04
Nie ma już polskich sędziów. Są sędziowie w Polsce. A wszyscy obrzezani.
2019.11.26 19:02
Ziobro... Będziesz w końcu siedział. Pozujący na polskiego putinka ściemniaczu.
JanPapierzTrzeci2019.11.26 18:56
Powiedział minister i prokurator w jednej osobie
Ciekawy2019.11.26 18:54
W kaczolandzie ludzie maja chlać wode robic dzieci po pijaku i całować władze po doopie
Ciekawy2019.11.26 18:53
Sprawiedliwość pisia nijak się ma do wzorców sprawiedliwości ogólnoświatowej to wersja Kalego
Piotr Nowak2019.11.26 18:41
Brawo Panie Ziobro, takich Ministrów nam trzeba !!!
rdaneel2019.11.26 21:39
Ministrów morderców od wyrzucania lekarzy z kraju? https://faktopedia.pl/516691
Lena2019.12.12 1:46
Do wszystkich antyPis!!! Zmienicie szybko zdanie, jak sami staniecie się ofiarami błędów medycznych i spędzicie kilka lat w sądzie. Być może wtedy zrozumiecie jakich rzetelnych mamy sędziów w Polsce i po co ta zmiana.To jest naprawdę ukłon w stronę zwykłych obywateli. Nasz Wymiar Sprawiedliwości działa tylko w jedną stronę, tych uprzywilejowanych!
Tasman2019.11.26 18:40
Sprawiedliwie, czyli po PiS-owsku...
lady chapel2019.11.26 21:08
Dikładnie - sąd sądem ale sprawiedliwość muzi być po naszej stronie. w razie czego - trzeba będzie anulować, bo przegrają, za dużo ludzi