Według relacji medialnych, Cunningham, który jest chrześcijaninem, postanowił podjąć działania przeciwko wsparciu przez Eaton Corporation na początku czerwca 2023 r. „Miesiąca Dumy”. W firmie nie tylko wywieszono 2 czerwca przed siedzibą tęczową flagę LGBT, ale także zachęcano pracowników do noszenia stosownych kolorów, jak również zakupienia koszulek propagujących gejowską dumę.
Firma promowała także tzw. DEI (diversity, dquity, inclusion), czyli różnorodność, sprawiedliwość i inkluzję na licznych szkoleniach, na których wymagano obecności Cunninghama. Na jednym z takich spotkań zwrócono uwagę na to, że nie zgadzał się na używanie tzw. „zaimków genderowych”.
Aby pokazać swoją wiarę, Cunningham zaczął nosić T-shirty z cytatami z Biblii. Na jednej z nich, z napisem „Taking back the rainbow” (zabierając z powrotem tęczę) przytoczył fragment Księgi Rodzaju: „Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią” (Rdz 9,13). Na innej zacytował List św. Jakuba: „Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę”. W języku angielskim słowo „pride” oznacza zarówno dumę, ale też pychę – stąd krytycy „Pride Month” często nawiązują do tego drugiego znaczenia.
Z powodu noszenia takich koszulek wezwano Cunninghama do działu personalnego, gdzie poinformowano go o tym, że inne osoby czują się „nieprzyjemnie”, a także o pojawieniu się zarzutów, iż treść T-shirtów jest „podżegająca przeciwko społeczności LGBTQ”. Według pozwu mężczyzna spotkał się z odmową, gdy poprosił o pisemny dokument udowadniający mu, jakie zasady firmy narusza, a także gdy domagał się na piśmie o pozwolenie na noszenie wspomnianych koszulek w związku z jego przekonaniami religijnymi.
Cunningham dwukrotnie został odesłany z pracy do domu, gdy odmówił zaprzestania ubierania się w koszulki z biblijnymi cytatami. 23 sierpnia 2025 r. zwolniono go z pracy, twierdząc, że narusza firmową politykę wolności od molestowania. W odpowiedzi mężczyzna złożył skargę w Komisji ds. Równości Zatrudnienia oraz w Komisji Praw Obywatelskich Iowa, a następnie pozew w sądzie federalnym. Ostatecznie doszło do bliżej nieokreślonej ugody między Eaton a Cunninghamem i 20 maja sąd sprawę oddalił.
Amy Furr z portalu „Breitbart” przypomina, że Cunningham nie jest jedynym pracownikiem, który stracił zatrudnienie z powodu sprzeciwu wobec celebrowania „Miesiąca Dumy”. Jako przykład przytacza również przypadek z zeszłego roku, kiedy Madonna Chism Pinkard straciła pracę w stacji telewizyjnej w Ohio za zamieszczenie wpisu w mediach społecznościowych zachęcającego do świętowania „dumy heteroseksualnej” (straight pride).
jjf/breitbart.com; foxnews.com