Prace poszukiwawcze odbyły się 23-24 lipca 2024 roku na terenie prywatnej posesji oddalonej około 1,5 km od zabudowań parafialnych. W tym rejonie mieszkańcy szukali schronienia przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Ks. Franz Zagermann, po odprawieniu ostatniej mszy św. 29 stycznia 1945 roku, dołączył do ukrywających się mieszkańców, kontynuując swoją posługę duchową w nowym miejscu.

Zgodnie z ustaleniami IPN, 25 lutego 1945 roku radzieccy żołnierze przybyli do gospodarstwa rodziny Kroschewskich, gdzie przebywał ks. Zagermann. Nie znając języka rosyjskiego, ksiądz nie odpowiedział na ich pytania, co doprowadziło do jego torturowania. Po odkryciu naczyń liturgicznych, żołnierze postrzelili go w głowę i dalej maltretowali. Jego agonia trwała 33 godziny.

Sowieci nie pozwolili na pochowanie kapłana na cmentarzu parafialnym ani na przygotowanie trumny. Po kilku dniach został pochowany w ogrodzie rodziny Kroschewskich, owinięty w prześcieradło i ubrany w szaty liturgiczne.

W odpowiedzi na prośbę proboszcza parafii Unikowo i Sątopy, ks. Bartłomieja Kozieja, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN jesienią 2023 roku rozpoczęło badania historyczne i przygotowania do przeprowadzenia prac poszukiwawczych. W ogrodzie dawnej posesji rodziny Kroschewskich wykonano dwa sondaże. W drugim sondażu odkryto wkop przypominający jamę grobową, gdzie znaleziono szczątki mężczyzny w szatach liturgicznych oraz różaniec.

Szczątki zostały zabezpieczone i zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz badaniom genetycznym w celu potwierdzenia tożsamości.