28.08.19, 07:32(fot. flickr/ archidiecezja krakowska/Joanna Adamik)

Biskupi wsparli abp. Jędraszewskiego. ,,Modlimy się za tych, którzy stają się pierwszymi ofiarami LGBT''

Przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży przed seksualizacją w szkołach, coraz częstsze profanacje obiektów sakralnych i modlitwa o pokój w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – to niektóre z tematów podejmowanych 27 sierpnia 2019 r. w czasie zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych KEP na Jasnej Górze.

Gościem specjalnym posiedzenia Rady Biskupów Diecezjalnych był abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który wraz z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim podpisał stanowisko pt. „W miłości i w prawdzie” na temat woli kontynuowania dialogu i głębszego pojednania. Biskupi wyrazili też nadzieję na ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego.

Biskupi zgromadzeni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych pamiętając o tragicznej dla Polski, Europy i świata 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zachęcają do modlitwy w intencji jej ofiar oraz o pokój na świecie. Informują, że 1 września we wszystkich katedrach w Polsce zostaną odprawione Msze św. w tej intencji.

Rada Biskupów Diecezjalnych podkreśliła także, że wychowanie dzieci i młodzieży jest przede wszystkim prawem i obowiązkiem rodziców lub opiekunów prawnych. Biskupi przypominają, że to konstytucja gwarantuje im prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Zajęcia dodatkowe mogą natomiast zgłaszać kompetentne podmioty kierujące się chrześcijańską i katolicką antropologią. Biskupi przypominają rodzicom, że mogą oni składać specjalne oświadczenia w przedszkolach oraz innych placówkach wychowawczych.

Podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych polscy biskupi wyrazili wdzięczność za płynące z różnych stron świata wyrazy poparcia dla zdecydowanej postawy abp. Marka Jędraszewskiego, zaatakowanego za krytykę ideologii LGBT+. Podkreślili też: „Wyrażamy naszą solidarność z krakowskim metropolitą. Modlimy się także za tych, którzy stają się pierwszymi ofiarami tej ideologii, aby mogli osobiście doświadczyć miłości Chrystusa”.

Biskupi informują także, że zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, podjętą podczas Zebrania Plenarnego w czerwcu br. w Świdnicy, z początkiem września w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie rozpocznie pracę Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

W kontekście nasilających się ataków na obiekty sakralne biskupi kierują do wiernych odrębny dokument „Stanowisko biskupów diecezjalnych w sprawie aktów przemocy motywowanych nienawiścią wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych”. Ponadto informują, że będzie opracowany dokument ukazujący nauczanie Kościoła ws. LGBT+.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 biskupi zgromadzeni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych przypominają, że szkoła powinna być miejscem spokojnym i przyjaznym, a także środowiskiem, w którym zgodnie współpracują ze sobą zarówno nauczyciele, wychowawcy, katecheci jak i rodzice z uczniami.  Biskupi podkreślają: „Wszystkim powinno zależeć na dobru dzieci, młodego pokolenia, które ma prawo dorastać i dojrzewać w środowisku będącym przykładem pokoju, wolnym od przemocy i agresji”.

Z Jasnej Góry biskupi błogosławią Polakom w kraju i za granicą. Wraz z rolnikami dziękują Bogu za tegoroczne plony oraz życzą wszystkim pokoju ducha i wiernego trwania przy Chrystusowej Ewangelii.

BP KEP

źródło: episkopat.pl

Komentarze

Wezyr2019.08.28 16:23
To ile i gdzie były te ofiary? Liczba ofiary księży pedofilii nadal rośnie.
andrzejhahn32019.08.28 12:42
jedraszewski ty gnoju,nierobie i pasozycie spoleczny kiedy wreszcie zamkniesz ryj
Hak Ci w smark2019.08.28 11:03
Oczywiście, że wsparli. Przez lata ukrywali pedofilów, to w takiej chwili mieliby Jędraszewskiego nie wspomóc? Zresztą sam Jędraszewski pokazał jak bardzo potrafi być wyrozumiały w pewnych kwestiach (np. pedofilia, gwałty) kiedy trzeba bronić pasterzy, że swojej sekty.
Moni2019.08.28 9:41
Wsparcie arcybiskupa Jędraszewskiego przez innych biskupów było ich obowiązkiem. Skoro żaden z nich wcześniej się nie odważył. Ani ten dziwny rzekomy prymas, ani szef Episkopatu. Teraz to arcybiskup Jędraszewski stał się - według zwykłych Polaków - głową, a więc i mózgiem Kościoła w Polsce. Przyjął ten ciężar, Polacy Go wesprą.
az2019.08.28 11:54
Abp Stanisław Gądecki jako pierwszy wziął w obronę abp. Jędraszewskiego porównując go do ks.Popiełuszki i proroków, którzy w przeszłości byli karani za "mówienie prawdy". Wsparcie okazali mu też abp częstochowski Wacław Depo, a także kard. Zenon Grocholewski. Szkoda, że Episkopat jako "całość" tak długo zwlekał z poparciem....
wio2019.08.28 14:33
Jdraszewski i Gądecki są siebie warci. Obwieszeni złotem w pozłacanych sukienkach żyją z naszych podatków i mają gdzieś zwykłych ludzi. Na dodatek cała ta kasta chroni księży pedofili.
02019.08.28 8:24
zagłada zboków spod teczowej szmaty - nieuchronna
anonim2019.08.28 9:13
tęczowej podróbki ,bo to nawet nie tęczowa .
Erertyuk2019.08.28 10:55
Nawet nie tęczowej, na zdjęciu widzimy abp. s kolorze "ecru" (czyt. ekri)
Homosekualiści ręce precz od Czerwonego Kapturka2019.08.28 8:16
Rewolucja homoseksualna usiłuje zamienić szkołę w miejsce łowów i pasterze nie zostawią młodych jagniąt na pastwę wilków.
Wezyr2019.08.28 16:26
Przeczytaj ostatnie wersy zaleceń WHO (ze zrozumieniem) i dopiero zabieraj głos propagandysto.
Onegdaj2019.08.28 7:57
Poproszę o eutanazję dla tego dziadygi i jemu podobnych.
02019.08.28 8:23
poprosze o kaftan dla tego półpanka
ZerrO2019.08.28 7:55
Jakoś papież nie wsparł jeszcze abp Jędraszewskiego ,abp. musiał rzeczywiście palnąć coś głupiego, że teraz szuka wsparcia wśród kolegów.
02019.08.28 8:22
skoro nie wiesz co palnał to co sie tłuku udzielasz?
wio2019.08.28 14:32
skoro obrażasz kogoś bo wyraził swoją opinię to jesteś złym człowiekiem i pójdziesz do piekła.
Wezyr2019.08.28 16:21
Tłuku? I dlatego katolików uważają za hipokrytów.
Tadeusz2019.08.28 7:53
Lepiej późno, niż wcale. Echa słów abp. Marka Jędraszewskiego dotarły na Słowację, do Czech, do braci Madziarów, na Ukrainę, a nie usłyszano ich w Gnieźnie np. Trochę wstyd dla polskich biskupów (nie wszystkich rzecz jasna) dla tych najwyższych w hierachii.
WywalićKatechetówDodaćKasyNauczycielomPrzedmiotów2019.08.28 7:37
Episkopalni arcy-starcy, bezdzietni przebierańcy, bezrodzinne pasożyty. Czyli kleruchy - znawcy problematyki dziecięcej i młodzieżowej. Głównie od strony odbytu w zakamarkach zakrystii.
02019.08.28 8:22
widac masz doswiadczenie