10.12.19, 15:25

Komisja Europejska grillowała Polskę. Zdecydowane stanowisko ministra Szymańskiego

Około pół godziny trwała dyskusja o sytuacji w Polsce i reformach sądownictwa na unijnej naradzie ministerialnej w Brukseli w ramach procedury związanej z artykułem 7. traktatu.

 

Przedstawiciele Komisji Europejskiej mówili o pogarszającej się sytuacji, a później w rozmowie z dziennikarzami relacjonowali, że nie przekonały ich wyjaśnienia polskiej strony. Konferencja prasowa ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego odbędzie się o 18.00. Natomiast, jak ustaliło Polskie Radio, podczas dyskusji za zamkniętymi drzwiami, minister odpierał zarzuty i zapewniał o gwarancjach niezależności wymiaru sprawiedliwości.

W imieniu Komisji wypowiadali się jej wiceszefowa Vera Jourova oraz komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders. - Komisja będzie obiektywna i sprawiedliwa, będziemy kontynuować procedurę związaną z artykułem 7. Musimy mieć gwarancje, że możemy Polsce zaufać, a zaufanie, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, jest kluczowe - mówiła wiceprzewodnicząca Komisji.

Komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość powiedział, że nie przekonały go tłumaczenia polskiego ministra, choć przyznał, że niektóre zmiany w reformie sądownictwa są pozytywne.

- Było sporo szczegółów i jestem zadowolony, że mogłem je usłyszeć, ale wciąż jesteśmy zaniepokojeni wieloma kwestiami. Wymieniłem postępowania dyscyplinarne przeciwko sędziom, którzy kierowali pytania do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Będziemy kontynuować dialog z polskimi władzami i monitorować uważnie sytuację - dodał komisarz zajmujący się sprawiedliwością.

Odpowiedź polskiego ministra

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas dyskusji na unijnej naradzie zapewniał, że w Polsce przestrzegane są rządy państwa prawa. Podkreślał, że orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości są respektowane i że sędziowie mają gwarancje niezależności. Odnosząc się do zarzutów dotyczących postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom, minister Szymański powiedział, że sprawa trafiła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, bo skargę złożyła Komisja Europejska i nieodpowiednie jest teraz organizowanie politycznej dyskusji na ten temat.

W sprawie procedury związanej z artykułem 7. unijnego traktatu Polska wielokrotnie podkreślała, że jest gotowa odpowiadać na wszelkie pytania, ale według niej ta formuła już się wyczerpała. Komisja Europejska rozpoczęła tę procedurę w grudniu 2017 roku. W kolejnym roku niemal co miesiąc odbywały się dyskusje na ten temat na unijnej naradzie ministerialnej, zorganizowano trzy wysłuchania, ostatnie w grudniu ubiegłego roku. W tym roku dyskusje odbywały się rzadziej. Dziś przedstawiciele Komisji Europejskiej zapowiedzieli, że będą chcieli kontynuowania debaty na ten temat na radach ministerialnych.

 

bz/IAR

Komentarze

Mirek2019.12.10 18:26
Liczą się fakty dokonane a PiS postępuje jak ta panna na wydaniu : I chciała bym i boję się zamiast walnąć ręką w stół i wywalić na zbity pysk wszystkich tych rozpolitykowanych sędziów . Mamy w Polsce 10 tysięcy sędziów i nic się nie stanie jeżeli usunie się z zawodu 2......3 tysiące zbędnego balastu .
bogdanus2019.12.10 17:56
Nie liczą się fakty a polityczne brak zaufania w tłumaczenia ministra.
przestańcie się z nimi patyczkować 2019.12.10 17:06
a mówił że ponad 700 tych "niezawisłych" sędziów jest jeszcze z nadania komunistów? powinniście spisać wszystkie popisowe orzeczenia tych sędziów, choćby Juszczyczyna który pośrednio wykończył rolnika pozbawiając go majątku, i tych wszystkich innych, którzy odrzucają koronne dowody lub zeznania świadków, chleja wódę podczas jazdy samochodem, doopca w burdelach i kradną bezkarnie po stacjach benzynowych, supermarketach czy wreszcie leżą ob*rani w Lublinie z fujarą na wierzchu. Na zachodzie cień takiego podejrzenia byłby końcem dla śedziego, a w sądowej POlsce Gersdorf broni się ich jak niepodległości
Janek2019.12.10 16:56
Nie głosujcie na marionetkę. Duda nic nie robi w obronie Polaków! youtube.com/watch?v=pDtMoOESYD0
grimm2019.12.10 16:53
odpowiedź polskiego ministra jest nijaka. Samo zapewnianie, że jest dobrze to za mało. Trzeba działać jak prawnik. Argumentować prawnie.
Janek2019.12.10 16:51
Załatwiłem 15% RABAT-u na badanie glifosatu i witaminy D3 w laboratoriach ALAB youtube.com/watch?v=yrFWfIzAO3Q
Janek2019.12.10 16:50
RÓBCIE BADANIA na zawartość Glifosatu w swoich organizmach! youtube.com/watch?v=NJkn0QfUmoQ
Ja 2019.12.10 16:43
Polska ewidentnie wpadła do SZAMBA.
Janek2019.12.10 16:42
System przetwórstwa Rolno Spożywczego i mafia trują Glifosatem Polaków youtube.com/watch?v=K_g_rrV3Pmg
JS2019.12.10 15:50
Sanhedryn chciał oskarżyć Jezusa o bluźnierstwa ale nie mieli wystarczających, mocnych dowodów, świadkowie mówili sprzeczne zeznania. W końcu sięgnęli po fałszywych świadków, dopuścili kłamstwa do procesu aby uderzyć w NIEWINNEGO. EU GmbH dobiera sobie kije i nie ważne czy uczciwe. Ważne są cele. Bezwzględne posłuszeństwo w budowaniu tronu szatan w Europie, jednego z jego królestw ! Króluj nam Chryste Pozdr.
Zenon Wydymaniec. 2019.12.10 15:40
Szymański, debatować, to ty możesz na temat modelu wózka inwalidzkiego dla twojego idola Kulawego Karła z Żoliborza.!!!!!
stm.2019.12.10 15:54
Zenon Wydymaniec obrońca sadów czerwonych kmerów. Wystarczy poczytać ile te sk. czerwone w togach ludzi skrzywdzili. Ostatni program studio Polska.