06.05.21, 10:10Fot. logo Agencji Wywiadu - domena publiczna / screenshot YouTube (KPRM)

Czy dostawcę respiratorów zarekomendowała Agencja Wywiadu?

Jak donosi Rzeczpospolita, to Agencja Wywiadu miała stać za zakupem 1,2 tys. respiratorów od spółki należącej do handlarza bronią.

Wiosną kierowany przez Łukasza Szumowskiego resort zdrowia podpisał umowę z należącą do handlarza bronią spółką E&K. Spółka miała dostarczyć 1241 respiratorów, jednak nie wywiązała się ze swego zobowiązania. Spółka dostarczyła jedynie 200 respiratorów, pomimo że otrzymała od rządu 154 mln złotych zaliczki. Cała transkacja opiewała na 200 mln złotych.

Rzeczpospolita, powołując się na nieopublikowany jeszcze raport NIK, informuje, że spółka handlarza bronią miała znajdować się na liście rekomendowanych dostawców, którą Agencja Wywiadu przekazała spółkom Skarbu Państwa. Taką wersję miał podać były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

"Jeśli ta wersja jest prawdziwa – będzie dowodem, że odpowiedzialność za aferę respiratorową ponosi polski wywiad. Dotąd służby – CBA i AW – przerzucały się odpowiedzialnością za sprawdzenie kontrahenta" - pisze Rz.

Rz przypomniała przy tym, że CBA wydało w sprawie spółki handlarza bronią trzy opinie: negatywną, negatywną z zastrzeżeniami i pozytywną. Wywiad z kolei utrzymuje, że od początku nie rekomendował firmy. Słowa Cieszyńskiego mają przeczyć jednak tym zapewnieniom.

- Moim zdaniem to największa afera ostatniego 30-lecia, która powinna być wyjaśniona przez komisję śledczą. Pokazała żenującą niekompetencję służb na czele z Agencją Wywiadu. Wywiad nie jest od robienia zagranicznych zakupów, ale od ich osłony przed ewentualnymi zagrożeniami o charakterze wywiadowczym - powiedział cytowany przez Rz były szef Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki.

jkg/rzeczpospolita

Komentarze

Krakus2021.05.6 19:53
Za chwilę sie okazę, że przekręt z respiratorami to Tuska wina. I Trzaskowskiego oczywiście :D :D :D
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.05.6 14:55
Czy przy tego typu zakupach nie jest przyjęte dla uniknięcia "afery" korzystanie przy zapłacie z rachunku powierniczego?
Braun ty Świnio2021.05.6 14:39
Przecież to TUSK pozwolił na 6 zwycięstw Zjednoczonej Prawicy! To on sprawił z Kopacz, że w 2015 przegraliśmy WSZYSTKO! Dlatego to Tusk i Platforma odpowiadają za tę sytuację.
Anonim2021.05.6 14:54
Jaką sytuacje? Że PiS czegokolwiek się nie dotknie to zamieni w gówno? Zmarł 1 poseł z poprzedniej kadencji. Polacy cywilni nie mieli tego szczęścia i jeszcze wylewa się na nich pomyje gdy wyjdą z psem na spacer bez maski. Zarówno pies i jego pan muszą mieć kagańce.
Anonim2021.05.6 14:34
Rozumiem ze mozna dokupic lozek i telenu, ktore nie wymagaja dodatkowego wykwalifikowanego personelu. Czy respiratory Szumowskiego kiedykolwiek byly uzywane? Polska co wiecej miala statystycznie rok temu az 4.85 respiratora na 1000 mieszkancow, Holandia 2.9, Szwecja 2.1, Wlochy 2.6, Hiszpania 2.4...
Anonim2021.05.6 14:35
https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/liczba-lozek-szpitalnych-na-mieszkanca-polska-europa-swiat/
Anonim2021.05.6 14:45
to dane lozek do intensywnej terapii, szczegolow respiratorowych brak ale nie odstajemy od zachodu , Holandia to dno OIOMowe a nie pajacowali jak Szumowski z lockdownami a nawet zamykaniem szkol i dzis maja 3 razy mniej zmarlych ,https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/wywiady/231911,podejscie-holenderskie
man.of.Stagira2021.05.6 14:05
Panie "generał" bez matury Małecki! Skoro Agencja NIE JEST od zakupów CZEMU miałaby być cyt. "kompetentna"? // NA czym więc polega jej "niekompetencja"? Na "NIEBYCIU od"? // Cóż za pustosłowie...
Anonim2021.05.6 13:09
Przeciez to Tusk zatrudnil Szumowskiego i Tusk kupil respiratory.
Braun ty Świnio2021.05.6 13:50
Przecież to TUSK pozwolił na 6 zwycięstw Zjednoczonej Prawicy! To on sprawił z Kopacz, że w 2015 przegraliśmy WSZYSTKO! Dlatego to Tusk i Platforma odpowiadają za tę sytuację.
APEL2021.05.6 11:47
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna oazą polskich i chrześcijańskich myśli pełnych troski o człowieka, Polskę i ludzkość. Obsesją ich wpisów jest walka z np. przypisywaniem wszystkim osobom LGBT skłonności pedofilskich przy jednoczesnym deprecjonowaniem przez ich oponentów wynaturzeń księży katolickich. Każda porażka aktualnych władz jest analizowana. Furię ich wywołuje wykorzystywanie przez nieprawych ludzi postaci Matki Bożej i osoby Jana Pawła II. Ci nieprawi ludzie w swojej hipokryzji chcą osiągnąć przez to korzyści dla siebie, co tylko dowodzi szatańskich inspiracji ich wpisów. Szczególnie pod ich lupą jest o. Rydzyk, posądzany o pazerność, tylko dlatego, że jest skuteczny w monopolizowaniu kultu postaci żydowskich i robienie starym niegojom-ludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze zatrzymać na stałe Anonima i jego pobratymców na forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich patriotyzm, teizm i szerzenie demokratycznych postaw. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, cieszącej się prestiżem propolskiej i prodemokratycznej gazety dla Polaków, panuje obiektywna ścisła samocenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, wg czytelników.) Proponuję więc nadal pod swoimi nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, wtedy nie będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Nie jazgoczmy zatem, nie parodiujmy niniejszego apelu, jak jacyś mało inteligentni obłudnicy.
Jenny2021.05.6 13:04
Jaka administracja?Fronda ma jedna dziennikarzyne,ktora nie potrafi jednego tekstu bez bledow napisac,czego Ty wymagasz?
MinisterialniZłodziejeTrzymająSięRazem2021.05.6 11:41
Czyli minister niekarany Kamiński polecił ministrowi niekaralnemu Szumowskiemu wydać dziesiątki państwowych milionów na trefne respiratory?
Apel2021.05.6 11:27
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna rynsztokiem antypolskich i antychrześcijańskich inwektyw pełnych cynicznej nienawiści i wulgaryzmów. Obsesją tych wpisów jest np. kłamliwe przypisywanie wszystkim księżom skłonności pedofilskich przy jednoczesnym propagowaniu obrzydliwych wynaturzeń LGBT. Każdy sukces aktualnych władz jest deprecjonowany. Furię wywołuje postać Matki Bożej i osoba świętego Jana Pawła II, co tylko dowodzi szatańsko-masońskich inspiracji tych wpisów. Szczególnie znienawidzony jest o. Rydzyk, posądzany o rzekomą pazerność, tylko dlatego, że skutecznie przerwał tradycyjny żydowski monopol medialny na robienie gojom-podludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, ledwo już dyszącej żydowskiej gadzinówki dla Polaków, panuje ścisła cenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, przynajmniej wg lewaków.) Proponuję więc nadal pod wymienionymi nickami pisać sensowne lub jawnie ironiczne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać ze zdwojoną siłą, będą rozdzierać szaty na temat "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków", będą też parodiować niniejszy apel. A gdy już zabraknie pomysłów, to zawsze mogą wulgarnie zakląć („Po to to wklejasz, baranie?”) lub obleśnie zarechotać: „buhahahaha”. Faryzejscy obłudnicy, taka już ich natura.
Anonim2021.05.6 11:11
Kolejna wypasiona morda za złodziejską kasę !!
Anonim2021.05.6 10:59
Szumowina, jak każdy PiSdzielec nie rozumie znaczenia słowa ODPOWIEDZIALNOŚĆ. "To nie ja, mnie tam nie było, to inni, to wina Tuska, a za PO to było gorzej".... niepotrzebne skreślić. Czeka was pier.del!!!
JANOSIK2021.05.6 10:56
Sie FRONDA obudzila,p.Sumlinski zrobil reportarz chyba wiecy jak pol roku temu.Milego dnia
Apel2021.05.6 10:54
Anonim, jesteś jak ruska gorzałka: w 100% przewidywalny. Potrafisz parodiować. Jesteś jawnym potwierdzeniem tezy Hannah Arendt (kto jak kto, ale ty powinieneś znać taką…) o "banalności zła". Ciąg dalszy nastąpi. Oj, nastąpi!
Japa2021.05.6 10:49
Ja tam nie wiem kto zawali i czy zawalił Nie mój " resort".Sadząc. jednak po tym jaką to radochę sprawia to różnie można deliberować . Ta paczka głupoli podająca się za opozycję , ma radochę , zapominając o swoich kantach przed 2015. Ja pamiętam . Było ich co nie miara. Pamiętam też że czyszczenia Polski ze " specjalistów" od spraw różnych wcale się nie odbyło . "Nawróconych " speców pozostało ,że ho ho ho ... Nawet po 2015 Macierewiczowi nie udało się wysłać ruskich generałów do ich ojczyzny . A respiratory ? Szpetna sprawa dla PiS -u .A może o to chodziło ? Jednak sam fakt ,że sprawa wyszła i władza się tym zajęła tez coś znaczy. Nikt nie mówi : wiedziałem z ojcem a ,ze to lipa ......."
złodziej chcący do PIS2021.05.6 10:37
mam już kilkadziesiąt włamań i kradzieży na swoim koncie, jak sądzicie zostanę przyjęty do PIS-u z otwartymi rekami czy muszę dokonać spektakularnej kradzieży o wartości co najmniej 1 Sasina ( 1 Sasin=70 mln zł)?
Anonim2021.05.6 10:46
Spokojnie, nadajesz się, ale bardzo by jeszcze pomogło, gdyby szanowna mamusia parała się nierządem. 😁😁😁
złodziej chcący do PIS2021.05.6 10:50
już nie raz udowodniłeś, że reprezentujesz pisowskie łajno, teraz udowadniasz to sam sobie aby wiedzieć w jakim szambie żyjesz?
Karol2021.05.6 13:18
Lajna cwelu, to sobie u twojego idola czajkoskiego poszukaj w ujsciu sciekow do Wisly !
Japa2021.05.6 10:55
Do PiS-u może Nie jestem pewien Ale do PO z otwartymi ręcami . Taki pan Nowak ,Tyle mu zarzucają i co ? Siedzi? Podobno wycieczkę w jedna stronę za granicę planuje ." Noiman " słowa na wiatr nie rzuca .
Alek12021.05.6 10:36
Niestety dalej rządzą służby, Szumowski nigdy nie powinien rękami Cieszyńskiego podpisać tak złej umowy. Niewłaściwy człowiek na niewłaściwym miejscu, bez żadnych kompetencji, jak niestety większość ministrów.
AK472021.05.6 10:39
jeżeli jest się z PIS to ma się wrodzone kompetencje wyssane z mlekiem matki, jak się nie jest z PIS to nigdy się nie miało i nie będzie miało żadnych kompetencji
Anonimus2021.05.6 13:14
Olek1, nie przyszlo ci debilu do tego po-wskiego lba, ze moze dzieki temu " niewlasciwemu czlowiekowi, na niewlasciwym stanowisku," jeszcze dychasz ??!!
Anonim2021.05.6 10:36
W PiSdzielskim kartonowym państwie jak zmarnujesz 1 500 000 000 pln (1.5 MLD na elektrownię w Ostrołęce), to dostajesz awans!
Anonimus2021.05.6 13:24
Przynajmniej jest" kartonowe", a w waszym PO..banym panstwie, byl tylko ch.j, d.pa, i kamieni kupa !!
T.2021.05.6 10:33
Czyli mamy kolejny przykład kolesiostwa i kartonowego państwa w ruinie (instytucjonalnej, gospodarka sobie radzi pomimo państwa) jakim staje się Polska.
spiskowiec2021.05.6 10:26
czy przez przypadek zwierzchnikiem służb specjalnych koordynatorem jest przestępca Kamiński z PIS skazany na 3 lata bezwzględnego więzienia za fałszowanie dokumentacji urzędowej w związku z tzw aferą Leppera, którego to przed tym bezwzględnym więzieniem uratował pisowski Duda ułaskawiając go? tak to się kręci lody w PIS-ie, oni wszyscy powinni skończyć w więzieniu ale zwarty układ pomiędzy partiami politycznymi "wy nie ruszacie naszych a my waszych" obowiązuje w pełni jest bezwzględnie przestrzegany przez wszystkich, w tej kwestii nie ma podziałów politycznych
Same2021.05.6 10:31
WŁAŹ pod stół i odszczekuj wszystkie BLUZGI na ministra SZumowskiego SZUMOWINO! Czy to przypadkiem nie TY rzygałeś tutaj 12 miesięcy o rzekomych przekrętach tego MINISTRA? Na kolana psie Soku z Siusiaka! Spermo POKOleniowa ty...
spiskowiec2021.05.6 10:33
już żresz własne guano cymbale pisowski,
Anonim2021.05.6 10:37
Buhahhahahaa 😁🤣😂🤣😁 Nie zes.raj się! Szumowiny bedą siedzieć, tgo tylko kwestia czasu.
spiskowiec2021.05.6 10:40
kolejny pisowski smakosz guana dołączył do pisowskiego chlewu
Jacuś2021.05.6 10:26
Niech lepiej rządzący zaczną przyglądać się kompetencjom ministerialnym, a zaniechać rozliczeń głosowania zgodnym z własnym sumieniem w sprawie funduszu odbudowy.
Anonim2021.05.6 10:22
Piniondz skasowany, sprawa zamknięta, fundamenty pod willę wykopane, nie wiadomo tylko czy basen od zachodniej strony czy jednak w ogrodzie. Polak przysłowiowo zapięty w kichę. Nie przypadkiem taka popularnością cieszą się w Stanach polish jokes:) Obywatel Potato Republic dobry do ściągania azbestu z dachu i zapinania w kichę.
man.of.Stagira2021.05.6 10:19
Panie "generał" bez matury Małecki! Skoro Agencja NIE JEST od zakupów CZEMU miałaby być cyt. "kompetentna"? // NA czym więc polega jej "niekompetencja"? Na "NIEBYCIU od"? // Cóż za pustosłowie...
AAAtomek2021.05.6 10:19
Tak wygląda kartonowe państwo pod rządami Zjednoczonej Prawicy!
man.of.Stagira2021.05.6 10:21
To wygląda na 'kartonowy mózg' u ciebie -pierwszy objaw poszczepienny 'AAAtomek'. Watch out!
Jacuś2021.05.6 10:18
Ja mam tylko jedno pytanie, gdzie jest minister odpowiedzialny za te służby. Wreszcie nadszedł czas dobrać się do jego nieudolności i niekompetencji.
spiskowiec2021.05.6 10:29
przecież to skazany na 3 lata więzienia ułaskawiony przez Dudę Kamiński
SS PiS2021.05.6 10:17
Dobra robota, to są ludzie dobrej roboty
Anonim2021.05.6 10:14
No i ch.j, kasy nie ma, winnego też nie ma, czyli jak mawia konus: sprawa zamknięta, nie ma o czym gadać.